Ekoturizm Haber Girişi : 05 Nisan 2022 17:58

2020-2023 ekoturizmin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı'nı hazırladık.

33 projenin toplu açılışı yapıldı
2020-2023 ekoturizmin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı'nı hazırladık.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Burdur, Antalya ve Isparta’da  Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenen 77 milyon bütçeye sahip 33 projenin toplu açılış törenine katıldı.
 
Isparta Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen toplu açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın beraberinde Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, Isparta Valisi Sayın Ömer Seymenoğlu, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Burdur, Antalya ve Isparta’dan belediye başkanları, kurum müdürleri, oda başkanları, iş insanları, proje sahipleri ve vatandaşlar katıldı. 

haber arası detay

Tören öncesi merkez içinde bulunan Okuma Salonunda ders çalışan öğrencilerle sohbet eden Bakan Varank sonrasında BAKA’nın desteklediği proje stantlarını gezdi.

Toplu açılış töreninde ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası Bakan Varank, Vali Seymenoğlu, Milletvekili Bilgiç tarafından konuşma yapıldı.

Yapılan konuşmalar sonrası Bakan Varank, Vali Arslantaş, Vali Seymenoğlu ve proje sahipleri tarafından Burdur, Antalya ve Isparta’daki BAKA tarafından desteklenen 33 projenin toplu açılışı yapıldı. 

Program sonrası Isparta Valiliğine geçen Bakan Varank, Vali Seymenoğlu’nu makamında ziyaret etti. 
 
Bakan Varank program yaptığı konuşmada; “Bakanlık olarak yatırım ve üretim öncülüğünde Türkiye'yi kalkındırmak için gayretle çalışıyoruz. Kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektör firmaları öncülüğünde yürütülen bu projelerin her birinin bölgenin gelişip kalkınmasına katkı sunacak ve şehirlerin potansiyelini açığa çıkarırken, ekonominin gücüne güç katacak.

Bakanlık olarak her bölgeyi kendi öz potansiyeline ve yeteneğine göre değerlendirdiklerini ve ona göre planlamaları hayata geçiriyoruz. 26 kalkınma ajansımızla bölgelerimizin kabiliyetlerini araştırıyor, her biri için özel programlar geliştiriyoruz. Antalya, Burdur ve Isparta özelinde de turizm, tarım, tıbbi ve aromatik bitkiler alanlarındaki potansiyeli görüp planlamalarımızı da ağırlıklı olarak bu alanlara yoğunlaştırdık. Bölge 2 bin 152 konaklama tesisi, 695 bin yatak kapasitesiyle Türkiye'de turizmin başkenti konumunda. Bu kapasite sayesinde pandemiye rağmen 9 milyona yaklaşan yabancı turist sayısıyla ülke ekonomisine ciddi katkı sağlıyor ama biz biliyoruz ki bölgenin gerçek potansiyeli bunun çok daha üzerinde. Bu rakamların da üstüne çıkmakta kararlıyız. Bunun için turizmi kıyıdan iç kesimlere genişleterek dört mevsime ve tüm bölgeye yayma niyetindeyiz.

bölgenin yayla turizminden kültürel turizme kadar çok geniş bir yelpazeye sahip olduğuna dikkati çekerek, bir yandan gül ve lavantaya dayalı ekoturizme imkan sağlarken, diğer yandan Salda Gölü ve Melikler Yaylası gibi yerlerle astroturizme olanak sunuyor.

Bu potansiyeli tam anlamıyla harekete geçirmek için kalkınma ajansıyla 2020-2023 ekoturizmin Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı'nı hazırladık. Program kapsamında turizm sektörüne yenilik katacak ve bölgemizin rekabet gücüne katkı yapacak yaklaşık 100 projeyi tamamladık.

Ancak biz bunları anlatırken tabii ki milletimizin yaşadığı sıkıntıları da görmezden gelmiyoruz. Eksikliklerimizi biliyor, bunları kapatmak için daha çok çalışıyoruz. İnanın tüm sorunların üstesinden gelecek olan yine bizleriz. Çünkü biz dert sahibiyiz. Bu ülkeye karşı sorumluluklarımızı biliyoruz. Bu çerçevede sektörlerin üzerindeki yükü hafifletmek için reformlar yapmaya devam ediyoruz. İlk etapta gıda sektöründeki KDV'yi yüzde 1'e düşürdük. Turizm sektörünü de içine alacak şekilde yeme-içme hizmetlerindeki KDV oranını yüzde 8'e çektik. Son olarak yatırım teşvik belgesi kapsamındaki işlerin KDV istisnası yöntemini, turizm yatırımlarını da dahil ederek kolaylaştırdık. Yeni yöntemle imalatçılar yatırımlarını bitirdikten sonra KDV iadesi talep etmek yerine, KDV ödemeyecek.

BAKA'nın bölgedeki işletmelerin imalat, tasarım, test ve pazarlama yeteneklerini geliştirmek amacıyla 30 milyon liralık faizsiz kredi desteği veriyor. Bu desteğin başvurularının 10 Nisan'a kadar devam edecek” dedi. 

Burdur genelinden BAKA’ya yapılan başvuru sonucu destek alan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından Gölhisar İlçesinde Kültür Turizminde İleri Teknoloji İle Markalaşma: Kibyra Antik Kenti; Sanal Gerçeklik, Üç Boyutlu Tasarım ve Tanıtım Projesi, Ağlasun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlçeye Dijital Çağlasun Projesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mesleki Eğitimde Genç İstihdamı Arttırma Projesi, İl Özel İdaresi tarafından Gölhisar İlçesine Dört Mevsim Salda Projesi, Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Yassıgüme Köyü Yöresel Ürün Pazarı Projesi, Altınyayla Belediyesi tarafından Yaylada Altın Dönem Başlıyor Projesi, Burdur Belediyesi tarafından Gümüş(Ali Bey)  Değirmeni Restorasyon ve Yeniden İşlevlendirme Projesi ve Tefenni Köylerine Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan Tefenni’de Tarımda Hayat Var Projenin açılışı yapıldı.
 

Etiketler : Eko turizm
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.