Ekoturizm Haber Girişi : 09 Ekim 2021 11:24

Alanya Ekotorizm odakları artıyor.

Yeni rota 3358m uzunluğunda olacak.
Alanya Ekotorizm odakları artıyor.

Alanya Belediyesi ve Alanya Orman İşletme Müdürlüğü iş birliğinde geliştirilen, Sapadere Eko Turizm Alanı için geri sayım başladı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, projelendirme işlemi tamamlanan ve kısa süre içerisinde çalışmaların başlayacağı alanda incelemelerde bulundu.

haber arası detay


Alanya’da yerli ve yabancı misafirler, yeni bir doğa harikası alanla buluşuyor. Sapadere Mahallesi’nde bulunan ve ziyaretçilerin akınına uğrayan Sapadere Kanyonu’na ek olarak, Ekoturizm Alanı projesi hayata geçiriliyor. Proje alanında incelemelerde bulanan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Tabiat harikası bu alanda projemizi tamamladığımızda eşsiz bir doğal güzellik ortaya çıkacak.” dedi. Başkan Yücel’e inceleme alanında Orman İşletme Müdürü Yücel Sönmez, Orman İşletme Şefi Ali Kaan Yüksel, Alanya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı Özgür Karamut, Sapadere Mahalle Muhtarı Hamit Baç ve proje ekibi eşlik etti.

3358 METRE UZUNLUĞUNDA OLACAK

İçerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, yaban hayvanlar için beslenme ve bakım sahaları, misafirlerin manzarayı ve yaban hayvanları görebilmesi adına seyir alanlarının yer alacağı Sapadere Eko Turizm Alanı 3358 metre uzunluğa sahip olacak.  Benzerlerinin çok üzerinde yer alacak olan Eko Turizm Alanı, %79 gibi yüksek bir potansiyel değere de sahip.

YÜCEL: “ULUSAL ÇAPTA ÖRNEK BİR PROJE OLACAK”

Sapadere Eko Turizm Alanı ile birlikte Sapadere Kanyonu’nu da inceleyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Sapadere Eko Turizm Alanı projemiz, sadece yerel çapta değil Ulusal çapta da örnek bir proje olacak. Bu projeyle birlikte, Cennet Vatanımızın yalnızca birkaç Şehrinde olan Ekoturizmi bölgemize de kazandıracağız. Proje paydaşlarımızla birlikte içerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, yaban hayvanları için beslenme ve bakım sahaları, güzergahta endemik bitkilerin yer aldığı, vatandaşlarımız için seyir alanları bulunan 3358 metre uzunluğa sahip çok yönlü bir güzergâh oluşturduk.  Tabiat harikası Sapadere Kanyonu’muzu daha cazip kılacak bu projede bizlere desteğini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza, hem İl hem de İlçe Müdürlerime ve emeği geçen herkese teşekkür eder, vatandaşlarımızla buluşacak doğa dostu bu projenin hem bölgemize hem de Ülkemize hayırlı olmasını dilerim.”    

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in, kırsal mahallerin ekonomik açıdan güçlenmesi için başlattığı ‘Sapadere Kardelen Kanyonu ve Köyler İstihdamla Güçleniyor’ projesi, Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından yürütülen, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenen Kardelen Eko-Tur Projesine dahil edildi. Hazırlanan web sayfasında Sapadere Kardelenlerine geniş yer verildi.
ALANYA KARDELENLERİ 4 DİLDE DÜNYAYA TANITILIYOR

Türkçe İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere dört dilde hazırlanan web sitesini(www.kardelenekotur.com) ziyaret edenler, Eko-Tur Projesi hakkındaki bilgilere, ilçenin tanıtımına, ulaşım bilgilerine ve turistik haritalara ulaşabiliyor.

BAŞKAN YÜCEL: “ SAPADERE PROJEMİZ EKOTURİZM İÇİN ÖRNEK BİR RPOJEDİR”

“Bilindiği gibi ekoturizm, çevreyi koruyan, yöre halkının menfaatlerini gözeten ve doğal alanlara karşı duyarlılığı artıran bir turizm çeşididir” diyen Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Kardelen Kanyonu ve Köyler İstihdamla Güçleniyor projemiz ekoturizme güzel bir örnek. Kardelen Eko-Tur Projesi için hazırlanan web sayfasında bizim projemize de yer verilmesinden gurur duyduk. 4 dilde hazırlanan bu web sayfası aracılığıyla Sapadere Kanyonu’nu ve kardelenlerimizi tüm dünya tanıyacak. Bu ise bölgenin geleceği açısından son derece önemli bir çalışma” dedi.

PROJE BAKA TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından yürütülen, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından desteklenen, Akseki-İbradı-Gündoğmuş-Alanya ilçelerinin zengin ve güçlü, yönlerini ön plana çıkarmayı amaçlayan “Kardelen Eko-tur” projesine, Alanya Sapadere Kardelen Kanyonu 12 Ekim 2015 tarihinde dahil olmuştu.

Eko Turizm: Çevresel değerleri gözeterek yürütülen yöre halkına ve ekonomisine gelir yaratan ekolojik sistemi ön plana alan turizm alanı. Alanya çevresi eko turizm yürütülmesi için son derece uygun bir yerdir. Tarım alanları, yaylalar, ırmak, göl ve diğer çevresel unsurların turizme kazandırılması amacıyla projeler geliştirilecektir. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.