Ekoturizm Haber Girişi : 08 Nisan 2022 22:11

Ayvacık Şapköy'de satılık ekoturizm arazisi

46 dönüm arazide , 50 adet muhteşem ekolojik köy villaları yapabilirsiniz.
Ayvacık Şapköy'de satılık ekoturizm arazisi

Covid-19 pandemisi ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de turizm faaliyet alanlarında büyük değişim yaşandı. Ülkemizde yeni turizm yatırımları inovatif sürdürülebilir turizm, yeşil turizm, 12 ay turizm sezonu paralosı ile büyük yol gidilmiştir. Alternatif turizm dallarından biri olan Ekoturizm Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesinde en iyi yapıldığı yerlerden biridir. Ayvacık Şapköy Ekoturizm ( Kırsal Turizm ) odak noktalarından biridir.  Ayvacık Şapköy'de mevcut devam etmekte olan global ölçekte Ekoturizm projeleri devam etmektedir. Ekoturizm projemiz en önemli odak noktasında yeralmaktadır. Geleceğin turizm yatırımları inovatif doğa turizmi üzerine kurulmuştur. 

haber arası detay

 

Çanakkale  ilinin Ayvacık ilçesi Şapköy 46.622 dönüm arazide Ekolojik Köy projemiz sahibinden satılıktır. 46.622 dönüm arazide 93 m2 taban alanlı 50 adet ekoturizm amaçlı ekolojik köy evi, yöresel mimari villaları, butik otel, bungalov otel gibi doğal yaşam merkezleri yapabilirsiniz. toplamda 15 dönüm ortak kullanım organik tarım alanı ayrılmıştır. 5 adet 350 m2 organik sera sistemi projeye dahil edilmiştir. Geleceğin en karlı yatırımlarından biri olarak Ekoturizm, doğa turizmi  yatırımları görülmektedir. Bu araziyi 50 kişilik kooperatif kurarak veya İnşaat firması üzerinden maliklerinize kat irtifakı tapusu ile satabilirsiniz.. Ekoturizm alanlarında ortak kullanım alanı olarak ayrılan organik tarım alanında toplu üretim işlemi yapılabilecektir. Kırsal Kalkınma'dan % 50 - %75 hibe ve kalkınma ajanslarından kırsal turizm teşvikleri alabilirsiniz.

Çanakkale ilinin Ayvacık ilçesi 2040 projeksiyonu Ekoturizm Planmala açısından öngörülen odak noktaları kırsal köylere verilmiştir. bu odak noktalarda  Ekoturizm, Agro Turizm, Tarımsal Turizm, Yöresel Ürünler, Bungalow Evler Projesi, Ekolojik Köyler, Ekoturizm Rotaları, Apart Oteller, Aile pansiyonculuğu, Ekoturizm konut projeleri  vb gibi bir çok alternatif turizm faaliyetleri yapılabilmektedir.

Çanakkale Ayvacık köyleri Ekoturizm yatırımları açısında geleceği en parlak yerlerden biridir. Şapköy Ekoturizm, Agro Turizmi, Tarımsal Turizm, Gastronomi Turizmi vb. gibi alternatif turizim faliyetleri açasından en önemli merkezde yeralmaktadır.

Ekoturizm Projesi satış ve randevu  için iletişim ; Beytullah Yılmaz / 0 544 608 84 80

ÇANAKKALE AYVACIK EKOTURİZM  ( EKOLOJİK KÖY )YAPILAŞMA PLAN NOTLARI )

Alt ölçek planların yapılması şartı ile; Ekoturizm niteliğinde kullanımlar; Kırsal Turizm Tesisleri, Butik Oteller
Sağlıklı yaşam tesisleri, golf tesisleri, spor tesisleri, günübirlik tesisler, doğal ürünlere yönelik atölyeler, kamping, trakking, doğa yürüyüşü vb. turizme yönelik kullanımlar ile sosyal ve teknik altyapı kullanımları yeralabilmektedir.

Ekoturizmin temel amaçlarından biri de; Turizm sezonun 12 aya yayılması ve turizm çeşitliliği sağlamaktır. Aynı zamanda alternatif turizm olarak ülkemizde yapılmaktadır. Ekoturizm ile bölge 12 ay turist çekme şansına sahip olacaktır. 

“EKOTURİZM/KIRSAL TURİZM TESİS ALANI (EKOTURİZM ALANI) OLARAK BELİRLENEN ALANDA TURİZME DÖNÜK EKOLOJİK YAPI İLE BÜTÜNLEŞİK OTELLER, PANSİYONLAR, KONUTLAR (ÇİFTLİK EVİ, DAĞ EVİ VB.), GÜNÜBİRLİK TESİSLER, SAĞLIKLI YAŞAM TESİSLERİ, SPOR TESİSLERİ İLE SATIŞ ÜNİTELERİ VE GEREKLİ SOSYAL DONATI ALANLARI YER ALABİLİR. EKOTURİZM ALANI OLARAK TANIMLI ALANDA; TURİZM TESİSLERİNİN NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN KIRSAL TURİZM TESİSLERİ BAŞLIKLI 6.BÖLÜMÜNÜN 35.MADDESİNDE BELİRTİLEN HUSUSLARA UYULACAKTIR.
EKOTURİZM ALANINDA TARIMSAL ÜRETİM, GEZİ, DİNLENME, SPOR GİBİ ORTAK AKTİVİTELER İÇİN ALANLAR AYRILACAKTIR. EKOTURİZM ALANI TEK BİR İMAR PARSELİ OLUŞTURULARAK TESİS
EDİLECEKTİR, BU ALANDA İFRAZ YAPILAMAZ.”

“EKOTURİZM/KIRSAL TURİZM TESİS ALANI (EKOTURİZM ALANI)’NDA YAPILACAK YAPILARDA DOĞAL YAPININ KORUNMASI ESAS OLUP BU AMAÇLA YAPILARDA KERPİÇ, TAŞ VEYA AHŞAP GİBİ DOĞAL YAPI MALZEMELERİ KULLANILACAKTIR. AYRICA YAPILARIN TASARIMINDA YÖRESEL MİMARİ ÖZELLİKLERE UYULACAKTIR.

YÖRESEL MİMARİ ÖZELLİKLERİ BELİRLEMEYE VE YAPI PROJELERİNİN YÖRESEL MİMARİ ÖZELLİKLERİNE UYGUN OLUP OLMADIĞINA KARAR VERMEYE İLGİLİ İDARESİ YETKİLİDİR.”

“EKOTURİZM/KIRSAL TURİZM TESİS ALANINDA YAPILAŞMA KOŞULLARI; E:0,10, YENÇOK:7,50 METRE (2 KAT) VE YAPI YAKLAŞMA MESAFELERİ TAŞIT YOLUNDAN 10 METRE, DİĞER CEPHELERDEN 5 METRE’DİR.
TURİZM TESİSLERİNİN NİTELİKLERİNE İLİŞKİN YÖNETMELİĞİN KIRSAL TURİZM TESİSLERİ BAŞLIKLI 6.BÖLÜMÜNÜN 35.MADDESİNDE BELİRTİLEN KULLANIM KOŞULLARINI SAĞLAMAK KAYDIYLA EN AZ 5 KONAKLAMA BİRİMİ İÇEREN TEK YAPI YAPILMASI HALİNDE İKİ KATA KADAR, YAPILARIN BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ TEK ODALI YAPILMASI HALİNDE HER BİRİNİN TABAN ALANI 40 M²’İ GEÇMEYEN TEK KATLI YENÇOK=3.5 METRE (1 KAT), ASMA KAT YAPILMASI HALİNDE YENÇOK=4.5 METRE (1 KAT) YAPILABİLİR.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.