Firma Haber Girişi : 30 Ocak 2021 18:08

DJI Matrice ile kullanılan oblik kamera Geografik tarafından tanıtıldı

GeoGrafik Coğrafi Bilgi Teknolojileri, insansız hava araçları için üretilen oblik hava kamerasını duyurdu.
DJI Matrice ile kullanılan oblik kamera Geografik tarafından tanıtıldı DJI Matrice ile kullanılan oblik kamera Geografik tarafından tanıtıldı

Son yıllarda çeşitli sektörlerdeki fotogrametrik çalışmaları ile adını duyuran GeoGrafik Coğrafi Bilgi Teknolojileri, insansız hava araçları için üretilen oblik hava kamerasını duyurdu.
Uzakdoğulu üretici SHARE UAV’nin Türkiye mümessili olan GeoGrafik, toplam 120 MP çözünürlüğe sahip 102S modelini haber sitemiz için tanıttı.

haber arası detay


SHARE 102S, özellikle DJI Matrice serisi ile tam uyuma sahip. Matrice 210 ve 300 RTK cihazlarına skyport ile bağlanan kamera, drone üzerindeki RTK verisine erişerek anlık coğrafi referanslama yapabiliyor. Kumanda ekranından canlı görüntüye de imkan sağlayan 102 serisi, VTOL uçaklara ve el yapımı dronelara da uyum sağlayacak şekilde geliştirilmiş.


Kamera, 4 tanesi 45 derece eğik, 1 tanesi de 90 derece nadir olmak üzere toplam 5 adet APS-C sensörlü alıcıdan oluşuyor. Her birisi 24 MP olan bu 5 adet alıcı, senkronize bir şekilde çalışarak her birisinin kendi dönüklük değerlerinin de doğru bir şekilde tutulmasına olanak sağlıyor.


Firma yetkilisi Tahir TURAN ile yaptığımız görüşmede, DJI Matrice 300 RTK cihazı ile oldukça performanslı çekimler yaptıklarını öğrendik. 102 Serisini, yakın zamanda satış yetkisine sahip oldukları VTOL insansız hava aracı olan QS TRINITY F90+ cihazına da entegre edeceklerini söyleyen Turan, 3B kent modelleri, 3B kadastro, orman haritaları ve halihazır haritalar gibi detay seviyesinin yüksek olduğu, özellikle de meskun alan haritacılığının fotogrametrideki en büyük sorunu sayılan saçak payı mevzunu yok edecek uygulamalarda iddialı olduğunu sözlerine ekliyor.


Üretici firmanın daha yüksek çözünürlüklü bir kamera modeli için çalışmalarına devan ettiğini söyleyen Tahir bey, daha yüksek irtifalardan daha detaylı 3B görüntüleri elde edebilmek için bu teknolojiye yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyor.


Geografik internet sitesi olan www.geografik.com.tr adresine tıklayanak bilgi alabilirsiniz.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.