Ekoturizm Örnek Projesi, Kırsal kalkınmaya büyük destek sağlıyor

Ekoturizm; Turizm sezonunu yılın 12 ayına yaymayı hedefliyen devlet politikalarından biridir. Ekoturizm tesislerini kamu ve özel girişimciler teknik yeterliliklik sağlmak şartı ile yapabilir, kalkınma ajanslarından Ekoturizm Projesi desteği alabilmektedir. Ekoturizm de yapılaşma şartları belli bir yönetmeliğe bağlıdır. Eğer özel girişimci iseniz, Ekoturizm üzerine projeler üretmek istiyorsanız profesyonel destek alarak bu işi yapabilirsiniz. Arazi seçiminden, projelendirme aşamalarına kadar bir çok evreden geçilmesi gerekmektedir. En az 3 ile 6 ay proje planlama aşamasını sabırla beklemeniz gerekmektedir. 

Geleceğin en popüler altarnetif turizm dallarından biri olan ekoturizm; ekolojik dengeyi bozmadan yapılaşma ve doğada konaklama imkanı sunarak, doğal ve kültürel geziler ile çevreyi tanıma kültürel ve sportif faaliyetlere katılma olarakta söylenebilir. 

Özel girişimciler Ekoturizm Projesi Nasıl Hazırlanır? Nereden Başlamalıyım. Ekoturizm Arazi Seçimi nasıl olmalıdır, Parsel büyüklüğü, İmar Yoğunluğu, Kaç ayda  proje teslim edilir? Destek alınabilir mi? Türkiye Ekoturizm alanları, Nerelerde Ekoturizm Projeleri yapılabilir ve ekoturizm ile ilgili bir çok dalda sorularının cevaplarını netlikle bulabilecektir. Bu linke tıklayarak geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ekoturizm Bilgilendirme linki; https://www.haritahaber.com/kategori/ekoturizm.html

Kırsal Kalkınma ve Ekoturizm Örneği olarak Çameli Ekoturizm Tesisleri

Çameli Taş Konakları ; T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen 2015 Yılı Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen “ÇAMELİ EKOTURİZM ALTYAPI GELİŞTİRME PROJESİ” ile Çameli Belediyesi tarafından kurulmuştur.İşletmeciliğini Çameli Belediyesi yapmaktadır.

“ÇAMELİ EKOTURİZM ALTYAPI GELİŞTİRME PROJESİ”

Projenin  Bütçesi :  

Çameli Belediyesi ( %48,15 )   557.175,51 TL

Ajans desteği  (%51,85)  600.000 TL

Toplam Bütçe (%100)  1.157.175,51 TL

 Proje’nin Amaçları:

Genel Amaçlar : Güney Ege Bölgesinde alternatif turizm olanaklarının ulaşılabilirliğinin ve çekiciliğinin alt yapı çalışmaları ile yükseltilerek alternatif turizmin bölge ekonomisine olan katkısının artırılması sağlanacaktır.Ayrıca bölgedeki turizm potansiyelinin açığa çıkarılması ve bölgenin turistik bir cazibe merkezi haline getirilerek turizm yatırımlarının artırılması için örnek bir tesis kurulacaktır.

Özel Amaçlar :

” Çameli Eko Turizm Evleri ve Dinlenme Tesisleri” inşa ederek Çameli’ yi tanıtmak ve Çameli ‘ye alternatif spor , macera ve doğa turizmi için gelen fakat konaklama imkanı bulamayan yerli ve yabancı turistlere konaklama imkanı sağlamak,
Kurulacak olan turistik tesiste yaratılacak yeni iş olanakları sayesinde istihdamı artırarak bölgenin gelişimini sağlamak,
Çameli ‘ye macera sporu ve doğa turizmi için gelen turistlerin, normal mutat araçlarla gidilemeyen noktalara güvenli ve zamanında ulaşımlarını sağlanmak,
Çameli’nde uluslararası yamaç paraşütü, dağ maratonu, dağ kayağı, bisiklet sporları yarışları ve paket tur düzenlemek isteyen organizatörlere ” Çameli Eko Turizm Evleri ve Dinlenme Tesisleri”nde konaklama ve ulaşım imkanı sağlayarak, bölgenin tanınmasını sağlamak,
Bölgede örnek teşkil edecek, tam donanımlı eko turizm konaklama tesisi yaparak, öncelikle turistlerin konaklama sorunun çözülerek geceleme sayısını artırmak ve turizm yatırımcılarının bölgeye çekilmesini sağlamak,


Denizli’nin ve Çameli’nin alternatif turizm üssü haline gelmesini sağlamak.

Çameli Taş Konakları aşağıdaki birimlerden oluşmaktadır;

10 adet Taş Konak
1 adet Ön Büro Ofisi
1 adet Restoran & Cafe
1 adet Hamam
1 adet Sauna
1 adet Güzellik Merkezi (SPA)
1 adet Açılıp Kapanabilir Yüzme Havuzu

Çameli Ege ve Akdeniz bölgeleri sınırında olup Denizli İline Acıpayam ve Serinhisar ilçeleri güzergahından 107 km lik asfalt yol ile bağlantılı olup Fethiye ye 80 km. ormanla çevrili asfalt yolla bağlıdır.  İlçemiz ayrıca Burdur İline Bağlı Gölhisar ilçesi üzerinden 160 km’lik yolla Antalya ve Alanya bağlantısı da bulunmaktadır.

İlçemize bağlı 28 mahalle bulunmakta olup, İlçe merkezi ve mahalleler arasında ulaşım çok kolaydır. İlçenin diğer mahallelere olan bağlantıları asfalt ve bakımlıdır. İlçemize bağlı Arıkaya ve Gürsu mahallelerinden stabilize yolu takip ederek yaz mevsimi ortalarına kadar kar kaplı olan Garkın yaylasından Antalya Kemer’e ulaşmak mümkündür. Çameli’nin çevre il ve ilçe merkezleri ile bağlantılı yolları her mevsim şartlarında açıktır.

Yakın ilçe merkezlerinden olan Acıpayam’a, ilçemiz mahallelerinden Gökçeyaka – Kalınkoz -Yaylapınar istikametinden Gireniz vadisine inilmekte ve Kelekçi kasabası üzerinden ulaşılmaktadır. Ayrıca Belevi-Ayvacık mahallesinden geçen Gölhisar ilçesine bağlı Yeşildere Mahallesi üzerinden Yapraklı Baraj Gölü manzaralı yoldan Gölhisar ilçe merkezine ulaşılmaktadır. Büyükşehir kanunlarına göre köylerimiz mahalle statüsüne alınmıştır.

Bisiklet Turları:

Bisiklet ve Doğa Sporları sayesinde, ülkemizin ve yöremizin doğası, yaşam kültürünün tanıtılması, yerel topluma bisikletli yaşamı sevdirmek ve spor alışkanlığı kazandırmak ayrıca doğa tutkunlarının bir araya getirerek farkındalık yaratmayı amaçlamaktayız.
Çameli Kaymakamlığı,Çameli Belediyesi ortaklığı ve GEKA destekleri ile bölgemizde toplamda 650 km, 59 adet bağımlı ve bağımsız yürüyüş rotaları belirlendi. Ayrıca bu rotalarda bisiklet kullanma imkanına da sahibiz. İlçemizde 1380 km’lik 40 adet bağımsız dağ bisikleti rotalarının çıkartılması ve EuroVelo standartlarında uygun levhalandırma ve işaretleme çalışmaları tamalandı. Ayrıca Çameli yürüyüş rotalarına ve zorluk derecelerine www.kibyratistrekking.com adresinden ulaşmak mümkündür.

Çameli Belediyesi, Çameli Kaymakamlığı ortaklığı ile her yılın belirli tarihlerinde bisiklet festivalleri ve dağ bisikleti yarışları düzenlemektedir.
Tüm doğaseverleri Çameli’nin eşsiz doğasını, tabiatını, yetiştirdiği doğal ürünlerini, bölge halkının yaşam kültürünü ve misafirperverliğini deneyimleyebilmeleri için İlçemize bekliyoruz

SİZİN İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

İlçemizin eşsiz manzara ve doğasında –
Fotoğrafçılık,
Kampçılık,
Kuş gözlemciliği,
Olta balıkçılığı,
Flora-fauna,
Yürüyüş,
Hikking ,
Dağ tırmanışları,
Tandem yamaç paraşütü organizasyonları,
Jeeplerle doğa gezileri,
Kanyon geçişleri,
Ailecek bisikletli köy ve doğa gezileri,
Dağ bisikleti turları,
Kültür ve sosyal aktiviteler,
Gastro (yöresel yemek) organizasyonları,
Kır düğünleri,
Yöresel halk oyunları eğitimleri Organize edebiliriz.

Çambel olarak, profesyonel ekibimizle firmalara, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine danışmanlık hizmeti sağlanmaktadır. İhtiyaç duymanız halinde lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Trekking – Hiking

Çameli; doğal güzelliklerini doğa yürüyüşleri ile tamamlamak için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamlamıştır. Uluslararası anlamı olan işaretlerle trekking (dağ yürüyüşü) yolları yerli yabancı sporcular için rehberli yada rehbersiz ilçenin dağlık alanlarında dolaşabiliyor.

SİZİN İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

İlçemizin eşsiz manzara ve doğasında –
Fotoğrafçılık,
Kampçılık,
Kuş gözlemciliği,
Olta balıkçılığı,
Flora-fauna,
Yürüyüş,
Hikking ,
Dağ tırmanışları,
Tandem yamaç paraşütü organizasyonları,
Jeeplerle doğa gezileri,
Kanyon geçişleri,
Ailecek bisikletli köy ve doğa gezileri,
Dağ bisikleti turları,
Kültür ve sosyal aktiviteler,
Gastro (yöresel yemek) organizasyonları,
Kır düğünleri,
Yöresel halk oyunları eğitimleri
Organize edebiliriz.

Yamaç Paraşütü:

Çameli Yaylacık Dağı; Batı Akdeniz ve Güney Ege Bölgesi arasında kalan, Denizli iline ait Çameli ilçesinde bulunan, 2150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Coğrafi konum itibari ile Denizli – Fethiye yol güzergâhında olup, Fethiye’ye 70 km ve Denizli’ye 110 km mesafededir. Yaylacık Dağı, bölgede alternatif turizm açısından turistik bölgelere yakınlığı ve konumu ile buradaki turizm potansiyelinin ilçemize aktarılması ve ilçemizi tanıtarak yerli-yabancı turizme kazandırılması için önemlidir. Yaylacık Dağı, çok zengin olan bitki türleri ile dikkati çekmektedir. Yanı sıra 1500 m ile 1800 m yükseltisinde çam, sedir ve ardıç ağaçları ile örtülür. Yaylacık Dağı, 2150 metre zirvesinde 4 taraflı uçulabilen mükemmel bir konuma sahiptir.

Bu konum itibari ile yüksek termiklere sahip olup yamaç paraşütçülere ve delta kanat sporcularına güvenli ve keyifli uçuşlar sağlar. Yaylacık dağında uzun mesafe paraşüt yarışmaları, dünya kupası ön eleme, Dünya kupası, dünya kupası süper finali ve Türkiye paraşüt şampiyonaları gibi yarışmalara ev sahipliği yapmıştır. Yaylacık Dağı, yamaç paraşütü ve delta kanat sporcularının en çok tercih ettiği hava sporları merkezi haline gelmiştir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TEKLİ (Single) UÇUŞLAR:

Yayalacık Dağı yamaç paraşütü pistinden yaptığımız uçuşlar bölgede yüksek termiklere sahip olduğundan, maksimum 6 ile 8 saat süren uçuşlar yapılabilmektedir. Bu bağlamda Çameli single uçuş yapan paraşütçülerinde uçuş yapabileceği bir yer olup dünyaca ünlü paraşütçülerin gözdesidir.

YAMAÇ PARAŞÜTÜ İKİLİ (Tandem) UÇUŞLAR:

Deneyimli pilotlarımızla Torosların uzantısı olan Akdağlara kucak açarcasına duran, muhteşem manzaralı 2140 metre yükseklikteki Yaylacık Dağımızın zirvesinden ortalama 45 dakika süreli uçuşumuza başlayarak, eşsiz güzelliklere sahip baraj, göller, köyler ve ormanlarla ile kaplı dağlarımızın manzaralarını resimleyerek Çameli ovasına inişimizi gerçekleştiriyoruz.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
sağ blok