Planlama Haber Girişi : 26 Şubat 2023 17:31

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA)  basın açıklaması

İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA)  basın açıklaması

Ülkemizin güney doğusunda meydana gelen, 11 ili kapsayan depremde hayatın kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar, orada emek veren güvenlik kuvvetlileri, kurtarma ekipleri ve gönüllü çalışanlara Allahtan güç kuvvet diliyoruz.  

haber arası detay


Bugün burada toplanmamızın sebebi, günümüze kadar hangi isteklerimiz yerine getirildi, ne kadarı karşılandı, bunları konuşmak dertleşmek olacakken, mahkemeden aldığımız bir haber konuyu farklı yönlere götürdü. 
30 Ekim 2020’den bu yana sadece Bayraklı bölgesinde 2 apartmanın inşaatı bitti, 75 adet ruhsat alındı, Buca bölgesinde ve diğer ilçelerimizde 10 adet inşaatımız devam etmekte. Bu inşaatlar belediyeden almış olduğumuz EMSAL ARTIŞI sayesinde hareketlendi. Mahkemenin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararı haberi bizleri yıktı, yolumuzu kapattı, umut ışığımızı söndürdü. 


Oysaki EMSAL ARTIŞI ve KREDİ FAİZ’lerinin çok olmasa da aşağı çekilmesiyle BELEDİYELERİMİZ ortaklığıyla kurulan HALKKONUT KOOPERATİFLERİMİZ bir taraftan, Müteahhitler bir taraftan, BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN GÖNDERİLEN EMLAK KONUT bir taraftan inşaatların yapılmaya başlaması bizim için yeni bir başlangıçtı. 
Şimdi tekrar 28 ay öncesine döndük. Biz emsal artışını isterken hep dedik ki RANTÇI DEĞİLİZ, DEPREMZEDEYİZ, MAĞDURUZ, EKONOMİK GÜCÜMÜZ YOK. Günümüz şartlarında 110 m2 bir daire 1 milyon 600 bin TL inşa edilirken, EMSAL ARTIŞI ile birlikte bu değer 600 bin TL ye düşmektedir. Buradan hareketle emsal artışı isteğimiz olmuş ve belediyemiz tarafından olumlu karşılanmıştır. Fakat TMMOB’nin itirazı ve süreci mahkemeye taşıması ile bizim için belirsizlik başlamıştır. TMMOB’un bu konu hakkındaki savunması ilginçtir. 
Diyorlar ki: Nüfus yoğunluğu olur kent kaldıramaz. Bayraklı gibi düzenli yeşil alanları ve okullarıyla bu kent kaldıramazsa. TMMOB un 17 katlı binasının yanında benim 7 katlı binam yoğunluk yapıyorsa ne diyeyim bilemedim. 
Diyorlar ki: Evleriniz devlet tarafından yapılsın, İstanbul’daki köprüler ve yollar yapılmasaydı bu evleri devletin yapabilmesi için para çıkardı.  Biz bunu bilemeyecek kadar cahil miyiz? Biz bunu istemeyecek kadar bilinçsiz miyiz? 6 Şubat’ta deprem olan 11 ilde afet ilan edildi. Buna rağmen evlerin inşasında %60, devlet %40 depremzede karşılayacak şekilde açıklama yapıldı.
Diyorlar ki: Yüksek kat öldürür. Benim evim 7 katlı yıkıldı. Yan binam 7 katlı yıkılmadı. Aynı yıl yapımı aynı kat birçok bina varken bir kısmının yıkılması yüksek kattan mı, imalat hatası mı? Yüksek katsa, FolkartlarMistraller ayakta durmamalıydı. Son depremde gördük ki, yeni yapılan ya da eski yapılan değil çok katlı ya da az katlı değil vicdansızların yaptığı binalar yıkıldı. İlim ve fenne göre yapılan binalar ayakta. Onların iddiasına göre Japonya’daki yüksek katlar, Amerika’daki yüksek katlar her an yıkılmalı. Çünkü orası da deprem bölgesi. 


Bizim yapacağımız bir nevi kentsel dönüşüm. Detaylı zemin etüdü, Fore kazığı, Jetgrou, Radya temeli, zorunlu bodrum katı, son teknoloji ile büyük bir dönüşüm hikayesidir. Bu hikâyede yer almak isteyenler yanımızda olanlardır.  TMMOB bu fırsatı tepmiş ve kamudan halktan ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Zira bize gösterdikleri ihtimamı, özeni aynı bölgede yapılan 48 katlı binalara göstermemişlerdir ve onlar gözümüzün içine baka baka yükselmeye devam etmekte, satışlar yapmakta, insanları oturtmaya başlatmışlardır.  Kendilerini vicdana davet ediyorum. 
Diyorlar ki: İSTEMEZÜK!
Diyoruz ki: NEYİ İSTEDİNİZ! Çözümünüz ne! Bugüne kadar neye çözüm ürettiniz. Bize çözümle gelin başımızın üstüne gelin. Ütopik fikirler Popülist söylemler ile gelmeyin. Biz sizlerle masaya oturmaya her türlü fikre, görüş alışverişine, dertlerimizi ilk ağızdan anlatmaya ve ortak çözüm yolu bulmaya  hazırız.
  Bizler artık yorulduk, tükendik, yaşama ümidimizi kaybettik. Bir an önce siyasilerimiz İZMİR DEPREMZEDELERİNE kulak vermeli ve bizlerin diğer illerde olduğu gibi afetzede olarak görmelidir.
•    Ağır hasarlılara yaptığı gibi, orta ve az hasarlılarımıza da gerekirse ücreti mukabilinde evlerini yapmalı, 
•    Ağır hasarlı depremzede kiracılarımızı da çözüm üretip kira derdinden kurtarmalı. 
•    Rezerv alan bölgesine şu anda 3600 konut yapılmıştır daha önce söylendiği gibi 8500 konut yapımı tamamlanmalıdır. 
•    Orta hasarlılarımıza rezerv alan bölgesinden söz verildiği gibi konutları verilmeli bölgeye 
•    İzmir Depremzedesi hariç kimse sokulmamalıdır
•    Afet bölgesinde olduğu gibi evler yapılana kadar 5 bin TL kira desteği sağlanmalı.
•    O yer kavramıyla mağdur olan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için TBMM’de çözüm üretilmelidir.
•    Bizlere 0 faizli 2 yıl ödemesiz 20 yıl ödemeli deprem destek kredisi tanımlanmalı, kentsel dönüşüm kredisi sarmalından çıkartılmalıdır. 

Haydar Özkan
İZDEDA - İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği

Bilgi için       : İzmir Depremzedeleri Dayanışma Derneği (İZDEDA) 
                      Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Özkan /  0 544 638 23 00
Web          : http://www.izdeda.org.tr/
Twitter       : https://twitter.com/izdeda
Facebook  :  www.facebook.com/izdeda
Youtube    :  https://www.youtube.com/channel/UCMAFMhSiND4eaY4IDdwU9FA
İnstagram  : https://www.instagram.com/izdeda/

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.