Ekoturizm Haber Girişi : 13 Ekim 2021 15:54

SERKA ile Kuzeydoğa Derneği İşbirliğiyle Eko Turizm Turu Gerçekleştirildi

Ekoturizm turuna 13 seyahat ve turizm acente yetkilisi katıldı.
SERKA ile Kuzeydoğa Derneği İşbirliğiyle Eko Turizm Turu Gerçekleştirildi

SERKA ile Kuzeydoğa Derneği İşbirliğiyle Eko Turizm Turu Gerçekleştirildi; Serhat Kalkınma Ajansı ve Kuzeydoğa Derneği işbirliğiyle Ardahan-Kars Eko Turizm Turu gerçekleştirildi. 3 gün süren tura, farklı şehirlerden ülkenin önde gelen 13 seyahat ve turizm acentesi yetkilisi katıldı. SERKA ile Kuzeydoğa Derneği tarafından gerçekleştirilen turun amacı, “Bölgenin turizmden elde ettiği gelirlerin dört mevsime yayılması böylece yerel halka maddi yarar sağlayan eko turizmin bölgede geliştirilmesi ile doğaseverler için saklı bir hazine olan Kars-Ardahan illerinin doğa ve eko turizm öğelerinin turizm profesyonellerince deneyimlenerek müşterilerine sunacakları tur paketlerinin içeriğinin belirlenmesi” olarak açıklandı. Turun ardından yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yaz mevsiminde Ardahan ve Kars’a en az 3 tur organizasyonunun gerçekleştirileceği belirtildi.

haber arası detay


“Bu yaz Ardahan ve Kars’a en az 3 tur organizasyonu gerçekleştirilecek”

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kuzeydoğa Derneği işbirliği ile Ardahan ve Kars’ta eko turizm turu gerçekleştirildi. Tura, 13 seyahat ve turizm acentesi yetkilisi katıldı. SERKA tarafından 2012 yılında oluşturulan turizm rotaları arasından seçilen güzergâhlarda Serhat Kalkınma Ajansı’nın Turizm ve Çevre Birim Başkanı Çağrı Birol Esatoğlu, Kuzeydoğa Derneği Kurumsal Kapasite Geliştirme Koordinatörü Neslihan Güven ile Ersin Demirel rehberliğinde 3 gün süren turun ilk günü SERKA Genel Sekreteri Dr. İbrahim Taşdemir başkanlığında; ajansın faaliyetlerinin, bölge turizminin ve olası işbirlikleri üzerine yapılan toplantı ile başladı. Toplantının ardından, tura başlayan grubun ilk durağı yöre halkı tarafından “su uçan” olarak adlandırılan ve yanında bulunan vadide 24 farklı kuş türü ile yabani hayvanlara ev sahipliği yapan Susuz Şelalesi oldu. Ülkemizin 13. Ramsar (Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar) alanı, Avrupa’nın ise seçkin turizm cenneti  olan ve 233 farklı kuş türünü barındıran Kuyucuk Kuş Gölünde bulunan gözlem evinde kuş gözlemciliğini de deneyimleyen grup, Kuyucuk Köyü’nde bir köy evinde misafir olup yöresel yemeklerin sergilendiği sofrada akşam yemeğini yedikten sonra Çıldır Gölü kıyısında konakladı.

 Turun 2. günü yaklaşık 9 kilometrelik bir parkur olan ve 3000 metreye yaklaşan rakıma sahip, beyaz orman gülleriyle bezeli Geçitli Yaylası-Karagöl-Tavget Yaylası yürüyüşü ile başladı. Gerçekleştirilen yürüyüşün ardından İlhan Koçulu’nun peynir imalathanesini ziyaret eden grup, hem peynir yapımı süreçlerini hem de peynirciliğin yöredeki gelişimi ve köyde bulunan peynir müzesi ile köydeki turizm faaliyetleri hakkında bilgilendirildi. Turun son gününde, Selim Koşapınar Köyü’ne giden grup burada köyde gerçekleştirilen cirit gösterisini izledi. Gelen profesyonellerce büyük beğeni toplayan gösterinin ardından Sarıkamış Ormanları içerisinde bulunan Keklik Şelalesi ziyaret edilerek tur son buldu.

SERKA ve Kuzeydoğu Derneği tarafından gerçekleştirilen organizasyon gelen yetkililer tarafından büyük beğeni topladı. Tura dair görüşlerini aktaran profesyoneller, yapılan organizasyonun Ardahan ve Kars’ın tanıtımı noktasında faydalı olduğunu ve bu yaz en az 3 tur organizasyonu gerçekleştireceklerini dile getirdi. Serhat Kalkınma Ajansı tarafından yapılan açıklamada, turizm profesyonellerinin gözlemlerinin ve önerilerinin aktarıldığı raporun yereldeki kurumlar ile Ajans tarafından ilerleyen günlerde paylaşılacağı aktarıldı. Bu rapor ile bölgedeki eko turizm faaliyetlerinin geliştirilmesi için gerekli somut adımların atılmasının amaçlandığı belirtildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.