Ekoturizm Haber Girişi : 15 Aralık 2021 15:33

Sındırgı'ya Sağlık, Ekoturizm, Agro Turizmi yatırımları yapılabilir.

Sındırgı Ekoturizm Yatırım Odakları Nereleridir?

Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesi 66 köyünde Ekoturizm, Agro Turizmi, Tarımsal Amaçlı Turizm, Gastronomi Turizmi ve belirli noktalarda Sağlık Turizmi yatarımları yapılabilir. Sındırgı Turizm yatırımları açasından Balıkesir'in en önemli yatırım merkezlerinden biridir. Ekoturizm amaçlı yatırımlar Akçakısrak, Aktaş,Alacaatlı, Alakır, Alayaka, Armutlu, Aslandede, Bayırlı, Bayraklı, Bulak Büyükdağdere Çakıllı Çaltılı Çamalanı Çaygören Çayır Çelebiler Çıkrıkçı Çılbılcı Çoturtepe Danaçayır Dedeler Derecikören Devletlibaba Düğüncüler Düvertepe Eğridere Eşmedere Gölcük Köyü Gözeren Halkapınar Hisaralan İbiller Ilıcalı Işıklar İzzettin Karaağaç Karacalar Karagür Kepez Kertil Kınık Kıran Kızılgür Kocabey Kocasinan Kozlu Küçükbükü Küçükdağdere Kürendere Mandıra Mumcu Ormaniçi Osmanlar Pelitören Pürsünler Şahinkaya Şapcı Sinandede Süller Taşköy Umurlar Yaylabayır Yaylacık Yolcupınar Yusufçamı köylerinde rahatlık ile yapılabilmektedir.

haber arası detay

SINDIRGI  PLANLAMA SEKTÖREL KARARLAR
Balıkesir Sındırgı İlçesi sektörel yapılanma içerisinde 2040 yılı plan projeksiyonu dâhilinde sektörel faaliyetlerinde ilk sırada tarım yer almakta olup bu sektörü sırası ile hizmetler ve sanayi sektörü izlemektedir. Tarım sektörüne dayalı alt sektör faaliyetlerinde sebze ve meyve üretimi ile hayvancılık desteklenebilir niteliktedir. Sındırgı madencilik faaliyetleri kapsamında da istihdam sağlanan bir yerleşim olup bu yöndeki faaliyetlerde önemli derecede istihdam sağlanmaktadır. Sındırgı ilçesi için Termal Turizmin geliştirilmesi turizm faaliyetleri kapsamında istihdamın ve bu yönde niteliğin artırılması amacı ile doğal kaynak potansiyelinin bu yönde kullanılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sındırgı Hisaralan Termal Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Yerleşim ilçe  statüsü itibariyle eğitim ve sağlık gibi kamu hizmetlerinde kırsal ihtiyacın karşılanmasına yönelik
gereksinimlerde dikkate alınmalıdır.
ÇEVRESEL KARARLAR
Yerleşim için kültürel ve çevresel değerlerin korunması kapsamında tarım alanları, orman alanları ve ağaçlık alanların nitelikleri doğrultusunda korunması / geliştirilmesi gerekmektedir. Sındırgı ilçe merkezi kuzeybatısında sulama alanı dâhilindeki tarım alanları tarımsal üretimin artırılması yönünde değerlendirilmelidir.
MEKÂNSAL KARARLAR
Sındırgı yerleşimi için 2040 yılı Plan Projeksiyon döneminde mekânsal kullanımlar açısından; yürürlükteki İmar Planı ile öngörülmüş mekânsal kullanımlar dışında gelişme alanları yerleşimin kuzeybatısı haricinde yerleşik alanı çevreleyecek şekilde gelişme alanı belirlenmiştir. Ayrıca tarımsal potansiyelin değerlendirilmesine yönelik olarak yerleşimin kuzeyinde Organize Tarım ve Hayvancılık Alanı önerilmiştir.

TÜRKİYE TURİZM STRATEJİSİ (2023) VE EYLEM PLANI (2007-2013)
Bu strateji planı kapsamında geliştirilen stratejileri sıralayacak olursak; Planlama, Yatırım, Örgütlenme, İç Turizm, Araştırma ve Geliştirme, Ulaşım ve Altyapının Güçlendirilmesi, Tanıtım ve Pazarlama, Eğitim, Hizmet Kalitesi, Kentsel Ölçekte Markalaşma, Turizmin Çeşitlendirilmesi, Mevcut Turizm Alanlarının Rehabilitasyonu, Turizm Gelişim Bölgelerinin Belirlenmesi, Turizm Kentleri ve Eko Turizm Bölgeleri şeklindedir. Bu kapsamında Planlama Bölgesinin içerisinde yer aldığı stratejiler kapsamında; Planlama Bölgesi Güney Marmara Termal Turizm Master Planı ile Gönen-Ekşidere, Bigadiç-Hisarköy, ManyasKızık, Susurluk-Kepekler, Sındırgı-Hisaralan, Çan-Etili, Şifa (Ilıca), Yenice-Hıdırlar, Ayvacık-Tuzla, EzineKestanbol ve Biga-Kırkgeçit termal turizm merkezleri olarak belirlenmiştir.

Susurluk Havzası sınırlarında kalan ilçeler; Balıkesir Merkez İlçe, Balya, Bandırma, Bigadiç, Dursunbey, Erdek, İvrindi, Kepsut, Manyas, Sındırgı, Savaştepe ve Susurluk İlçeleridir. İlin doğusu Manyas ilçesi, kuzeydoğusu Bandırma ilçesi, batısı Biga ve Yenice ilçeleri, kuzeyi Marmara Denizi ve Erdek Körfezi, güneyi Balya ilçesi ile çevrilidir

Balıkesir Sektörel Gelişim Bölgesi (Hizmetler Sektörü Gelişim Bölgesi) Bölge; Karesi, Altıeylül, Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Savaştepe, Sındırgı, Kepsut, Susurluk İlçelerini kapsamaktadır.

SINDIRGI EKOTURİZM, AGRO TURİZMİ, SAĞLIK TURİZMİ, GASTRONOMİ TURİZM PROJESİ NASIL YAPILIR NEREDEN BAŞLAMALAYIM.

Covid-19 Pandemİsi Ekoturizm yatırımlarını artırdı. Küresel salgın Covid-19 pandemisinin uzun sürmesi, alternatif turizm faaliyetlerine olan ilgiyi artırdı. Ekoturizm arazileri ve yatırımları üzerine büyük talep olması Ekoturizm arazilerinin  artışını beraberinde getirdi. Türkiye'de yeniden tanımlanan alternatif turizm faaliyetleri ; Eko, Agro, Tarımsal Turizm, Gastronomi Turizmi, Yöresel Lezzet Durakları, Bungolow konaklama merkezi, butik oteller apart oteller vs gibi doğa ile içi içe olan yerler tercih sebebi oldu. Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesi alternatif ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin odak noktalarında yer alan ilçedir.

Ekoturizm yatırımlarına ilk defa başlayacak yatırımcılar için dikkat edilmesi gereken bir makele hazırladım. Bu yazıyı okuyarak alternatif turizm faaliyetlerine güvenli bir şekilde yatırım yaparak, iyi bir kazanca ulaşmanız mümkün olacaktır.

EKOTURİZM'DE PLANLAMA VE İLKELERİ

Öncelikle Ekoturizm ile ilgili tüm sorularınız ve proje çalışmalarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Hangi ölçekte olursa olsun imar planlarında turizm kullanımına ayrılmamış olan alanlarda turizm tesisi  ( Ekolojik köyler, bungolow evler, butik oteller, sağlıklı yaşam merkezleri vs. gibi yapılar )yapılamaz. Eğer araziniz, hiç bir plan sınırına girmiyor ise, öncelikle, turizm yatırımının gerçekleştirilmesini sağlayacak imar planının yapılması şarttır.

Ekoturizm; Ekoturizm ülkemizde yatırımcıların kanunların gereklerini yerine yetirerek, doğal yaşam alanlarında, yöresel mimariye uygun, ekolojik tesisler yaparak bunu kazanca dönüştüren avantajlar topluluğu diyebiliriz. Ekoturizm proje alanlarına ; Pansiyon, butik otel, Apart Otel, Yöresel ürünlerin tanıtımı Lezzet Durakları, Bungolow evler, Taş evler vs. gibi tesislerin yapılması için imar planlarını hazırlıyoruz. %10 - %30 imar yoğunuluğu yanında Tinyhouse ile imar yoğunluğunu artırıyoruz. Özel Girişimci iseniz ve Ekoturizm projelerine yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız. nereden başlamanız gerektiği konusunda sizlere tüm aşamaları anlatacağım. yazmış olduğum aşamaları tek tek okuyarak, satın alacağınız Ekoturizm Parselinin projeye uyğunluğu hakkında sağlam bilgiye sahip olacaksınız. Gerçekten böyle bir yatırım girişiminde bulunmak istiyorsanız bizden teknik olarak destek alabilir , Ekoturizm amaçlı uygulamalı imar planı aşamasına kadar tüm projelerinizi zamanında teslim ediyoruz.

Eğer Ekoturizm üzerine girişimci iseniz mutlaka bu aşamaları okuduktan sonra projeye başlangıç yapmanızda fayda görmekteyim.

Ekoturizm temeli turizm sezonunu 12 aya yaymak  ve aynı zamanda kırsal kesimin turizm pastasından pay almasını sağlamaktır. 

Not: Ekoturizm, Ekolojik Turizm, Tarımsal Turizm ( Agro Turizm ) , Sağlık Turizmi, Gastro Turizm, Yöresel Ürünler, Dağ Turizmi, Bungolow Evler Projesi, Taş Evler Projesi, vb. gibi tüm yatırımlarınız için mutlaka bu aşamalardan geçmek zorunda olduğunuzu unutmayınız.

Ekoturizm Projesi Nasıl Hazırlanır?
1Planlama alanının coğrafi konumu ve bölgenin temel özellikleri; Ülke ve Bölge konumundaki yeri, ve bölgenin ulaşım bağlantıları belirtilmelidir.
2. Eko Turizme konu olan parselin durumu; Eko Turizm planlamaya girecek parsel ve parsellerin mülkiyet durumları, tapu kaydı, Lihkap alınacak kadastral durumu mutlaka belirtilmelidir.
3. 1/5000 lik Nazım İmar Planına konu olan arazinin mevcut durum tespiti yapılmalıdır. Bunu uydu Fotoğrafları veya İnsansız hava araçlarından çekilecek fotoğraflarla arazinin sınırları fotoğraf üzerinde mutlaka belirtilmelidir.
4. Planmaya konu olan taşınmazın Halihazır Drumu; Eko Turizm planmala yapılacak parsel veya parsellerin onaylı 1/5000 ölçekli halihazır haritası, 1/1000 ölçekli halihazır onaylı halihazır haritası yapılmalıdır. halihazırların mutlaka onay tarihleri belirtilmelidir. Günümüz teknolojisinde halihazır haritalar insansız hava araçları ile hızlı bir şekilde yapılmaktıdır.


 

5. Eko Turizm imar izini alıncak parsel veya parsellerin Jeolojik durum değerlendirilmesi yapılmalıdır. yeryüzü şekilleri, toprak yapısı, Fayhattı incelemesi, proje kriterlerine mutlaka uymalıdır.Bölgenin sismik çalışma resmi verileri anlaşılır bir biçimde projeye mutlaka işlenmelidir. Yeraltı su kaynakları, sıvılaşma analizi yerel zeminin hangi jeolojik sınıfa girdiği belirtilmeli , Eko Turizm yapısal çalışmalar başlamadan önce mutlaka zemin etüdü yapılmalıdır. söz konusu parsel Türkiye deprem haritasına göre zemin etüt çalışmaları kriterleri araştırılarak irdelenmelidir.  


6. Üst ölçek plan durumunun belirtilmesi; Bu bölümde 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı söz konusu parselin hangi lejantta bulunduğunu mutlaka belirtmelesiniz.örneğin; söz konusu parsel, Balıkesir-Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının I19 Paftasında yer almaktadır. Ancak kuru ve marjinal tarım arazisi olan parselde Tarım dışı izni alınmıştır , toprak koruma projesi yapılmıştır diye yazılması gerekmektedir.

7. Kurum Görüşleri; Eko Turizme konu olan parsel Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu müdürlüğünün yapmış olduğu arkeolojik araştırmaların sonucu mutlaka belgeli olarak belirtilmelidir. Tarihi sit ve arkeolojik sit, doğal sit olmadığını belirtir araştırma raporu olmalıdır. yine Tarım ve Orman Bakanlığından , Valilik çevre ve şehircilik il müdürlüğünden, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden doğal sit alanı olmadığına dair rapor alınmaladır. Söz konusu planmlama bölgesi cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 109. maddesinde tanımlanan yetkiler bakımındın sakınca bulunmaması gerekmektidir. Yine Turizm Bakanlığının söz konusu eko turizm parselinin Turizm Lejantı sınırları içesirinde bulunmadığını belirtir yazısı olması gerekmektedir.
8. Eko Turizme söz konusu taşınmazın Türk Telekomisyon tesisi olup olmadığına dair kurum görüşü alınması gerekmetedir.


9. Enerji piyasası düzenleme kurulu nun kurum görüşleri alınması gerekmektedir. örneğin, elektrik enerjisi üretimleri başta olmak üzere, akaryakıt, lpg, doğalgaz gibi enerji nakil hatları ve üretim tesisleri ile çakışma, kesişme durumunu bildirir rapor hazırlanmalıdır.

10. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Eko Turizm Planına konu olan taşınmazın karayolları açısından görüş ve onayı belirten yazılı rapor alınması gerekmektedir.
11. Ulaşım ve Raylı sistemler dairesi başkanlığınca söz konusu taşınmazın karayolları kenarında yapılacak ve açılacak tesisler yönetmeliğine uyduğunu belirtir yazısı olmalıdır.
12. Bağlı olduğunuz ilin Kırsal Hizmetler Dairesi başkanlığınca eko turizm alanın sakınca olup olmayacağını belirtir yazısı olmalıdır.


13. Maden Petrol işleri genel müdürlüğünden söz konusu parsellerin Res, Ges, maden ruhsat alanı ve diğer yeraltı kaynakları ile çakışıp çakışmadığı raporu ve sakınca olup olmadığı mutlaka belirtilmelidir.
14. Bağlı olduğunuz ilin kadastro müdürlüğünün söz konusu taşınmazla ilgili bölgenin iş akış listesinde olup olmadığı yazısı mutlaka alınmalıdır.
15. Elektirik Üretim A.Ş nin , inşaat ve kamulaştırma dairesi başkanlığı, Emlak ve Kamulaştırma Müdürlüğünün eko turizm planlama bölgesinde plan yada proje yapıp yapmadığını belirtir resmi yazı mutlaka alınmalıdır.
16. Tarım ve orman müdürlüğü; il toprak koruma kurulunun uygunluk yazısı alınmaladır; otel, kamping, günübirlik tesis, açık yeşil alanlar gibi tesislerin tarım dışı kullanım olur yazısı olmalıdır. yönetmelik gereği arazi kullanımına verilen izinlerin 2 yıl içerisinde tarım dışı amaçlı kullanımlarda planların onaylanmaması , tarımsal amaçlı yapılarda ise ruhsata bağlanması durumunda geçersiz kabul edilir. verilen izinler amacı dışında kullanılamaz, tepit halinde ise kanının 20 ve 21. maddesine göre işllem yapılır , izin verilen parselde ifraz işlemi gerekmesi durumunda ise plan onaylanmasını takiben yapılacağı belirtilmesi gerekir.

17. Devlet su işleri genel müdrülüğü'nün söz konusu eko turizm projesi alanı içinden, dere yatakları, sel su baskını, derelerin şev üstü kotundan en az 8 metre genişiğinde devammlılığı olan işletme bakım yolu ayrılarak bu alana kesinlikle yapı yapılmaması, bu yolların genel trafiğe ve kullanıma açılmaması, dere yataklarının planlma dışında tutulması, dere yataklarını daraltan istinat duvarlarından kaçınılması, derelerin üzeri kesinlikle kapatılmaması, derelere köprü ve geçiş hakkı kullanılacaksa kesinlikle kurumdan izin alınmısı, dere yatakları ve yeraltı suyunu kirleten faliyetlerde bulunulmaması, çeşme, kaynak, pınar, su kuyularının korunması ve gerekliliği gibi şartlar uygulanmaktadır.
18.Milli Savunma Bakanlığı'nın görüşü alınmalıdır: Milli Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürlüğü, İnşaat Emlak Bölge başkanlığınca söz konusu parsel Nato akaryakıt boru hattı olmadığını belirtik resmi yazı alınmalıdır.
19. Valilik afet ve acil durum müdürlüğü'nün afete maruz bölge değildir yazısını almanız gerekmektedir.
20. BOTAŞ etüt ve proje daire başkanlğınca planlama bölgesinde boru hattı olmadığına dair resmi yazı alınmalıdır.


21. Söz konusu eko turizm planlama bölgesinin Elektirik Dağıtım A.Ş den alınacak yazı ile şirkete ait alt ve üst yapı olup olmadığına dair yazı mutlaka alınmaladır.
22Valilik il sağlık müdürlüğünün planlama alanları içerisinde içme ve kullanma suyu olarak kullanılacak suyun, insani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki yönetmeliğe uygun olup olmadığını belirtir resmi yazı mutlaka alınmaladır.
23. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü , jeoloji Etütleri Dairesi Başlağının Eko Turizm bölgesi için bir sakınca olup olmadığını belirtir yazı olması gerekmektedir.
24. Su arıtma Tesisleri açısından uygunluk yazısı balğı olduğunuz ilin ilgili bölümünden alınır.
25. valilik il sanayi ve teknoloji müdürlüğünün OSB ve KSS yatarımı olup olmadığını belirtir resmi yazıyı almanız gerekmektedir.
26. Doğal gaz işletmelerinden söz konusu parselin bulunduğu bölgede imar planı açısında sakınca olup olmağdı yazısı alınması gerekmetderi.
27. Devlet Hava Meydanları işletmesi genel müdürlüğünden, eko turizm parselinin hava seyrü sefer usulleri açısından uygunluğu yazısı alınmalıdır.


 

28. Devlet Demir Yolları işletmesi genel müdürlüğünden söz konusu eko turizm planlama parsellerinin her hangi bir projesi olup olmadığı görüş yazısı mutlaka alınmalıdır.
29. TEİAŞ genel müdürlüğünce söz konusu parselde enerji nakil hattı olup olmadığını ve sakınca durumunu belirtir resmi yazı mutlaka olmalıdır.
30 Eko Turizm planlamanın amacı ve gerekçesi planları gerekçesinin anlatılması; Eko Turizm planlama parsellerinin hangi amaçla; Otel, Kamping, Günübirlik Tesis ALanı, açık yeşil alanlar gibi talep bilgisi belirtilmelidir. Plan hükümleri mutlaka belirtilmelidir. Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesis Alanı, Agro çiftlik turizmi, klimatizm etkinliği, at ile gezinti etkinilği, dağ bisiklet etkinilği, doğa yürüyüşü, yamaş paraşütü, trekking, mağracılık, kayak, kamp vs gibi etkinlikler çevreye olumsuz etki yapamayacak şekilde nasıl gerekli çalışmalar yapılacak anlatılmalıdır.


31. Geleneksel mimarının korunması, doğal yapı yapılmalı, yapı koşulları, maks emsal, bina yüksekliği, turizm tesislerine uygunluğu belirtilmelidir.
32. Yapılaşmada jeolojik etüt raporu, zemin etüdü yapılmalı, deprem bölgelerinde yapılacak yapılar yönetmeliğine uyulmalıdır.
33. 1/5000 ölçekli öneri nazım imar planı çizimi rapor dosyasında belirtilmelidir.
34. 1/1000 ölçekli öneri uygulama imar planı taslağı raporda çizim halinde belirtilmelidir.

Ekoturizm bölgelerine yatırım yapacaksanız bu makalemizi dikkatli okumalasınız. Destek almak için bizimle iletişime geçip, zaman kaybetmeden işe nasıl başlamanız gerektiği konusunda hızlı adım atarak direkt hedef ulaşacağınızı belirtiriz.

1/5000 ölçekli imar planı örneği

Eko Turizm: Eko turizm kırsal kesimde yaşayan vatandaşların turizm pastasından pay almasını sağlayacak en büyük devlet projelerinden biridir. Balıkesir'in çoğu kırsal bölgesinde Eko Turizm faliyetleri üzerine proje yapmak mümkündür. Alternatif turizm dallarından biri olan Eko Turizm trendi en yüksek olan turizm çeşitlerinden biridir diyebiliriz.

Agro-Turizm
Tarım kenti olan Balıkesir, tarım turizmi olarak da bilinen agro-turizm faaliyetleri için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Havran ve Edremit, kırsal yapıları, doğal güzellikleri, barındırdıkları alternatif turizm çeşitleri ile agro-turizm faaliyetlerinin geliştiği merkezlerdir.
Botanik Gezileri
Balıkesir, bulunduğu coğrafyanın sahip olduğu zengin flora ve barındırdığı endemik bitki türleri ile
botanik bilimine ilgisi olanlar için önemli bir cazibe merkezidir. Edremit, Erdek, Marmara, Susurluk,
Dursunbey ve Bigadiç botanik gezileri için önemli merkezlerdir.
Av Turizmi
Sportif olta balıkçılığı en çok Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Bandırma ve Marmara Adası’nda; kara
avcılığı ise Balıkesir’in iç bölgeleri ve Dursunbey’de gelişmiştir.
► Narlı Yaban Domuzu Örnek Avlağı- Edremit
► Karal Kınalı Keklik Örnek Avlağı- Bigadiç
► Çamucu Devlet Avlağı- İvrindi ve Balya
► Adaçalı Devlet Avlağı- Bigadiç ve Sındırgı
► Misakça Genel Avlağı- Bandırma ve Gönen

Geriatri Turizmi
İleri yaş turizmi olarak tanımlanan geriatri turizmi, yaşlı bakımı hizmetleri, meşguliyet turları,
engelliler için özel bakım ve gezi turlarını içermektedir.
Balıkesir geriatri turizminde, sahip olduğu şifalı termal kaynakları ile ön plana çıkmaktadır. Geriatri
turizminde, kaynakların uygun debi-sıcaklıkları ve iyileştirici fiziksel kimyasal bileşenleri ile Gönen,
Edremit, Sındırgı, Bigadiç ilçeleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Kaz Dağı etekleri, temiz havası ve
mikroklimatik özellikleriyle sağlık turizminde ideal merkezlerden biridir

Gastronomi Turizmi
Balıkesir, sahip olduğu tarımsal ürün çeşitliliği, yeme-içme alışkanlığı ve zengin mutfağı ile
gastronomi turizmi için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır.
İlde üretilen Ayvalık zeytinyağının coğrafi işareti bulunmakta olup, önemli bir turizm sembolü
olarak kullanılmaktadır.

Turizmi Teşvik Kanunu Kapsamındaki Destekler
► Kamu Taşınmazlarının ve Orman Arazilerinin Turizm Yatırımlarına Tahsisi
Turizm Teşvik Kanunu kapsamında Kültür ve Turizm Koruma Bölgeleri ve Turizm Merkezlerindeki
araziler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, bedeli karşılığında yatırımcılara tahsis edilmektedir.
► Orman Fonuna Katkı Bedelinin Taksitlendirilmesi
Ormanlık alanlarda yapılan turizm yatırım belgeli tesislerin, Orman Kanunu hükümleri uyarınca
ödemek zorunda oldukları bedeli, yerin verilmesini takip eden üçüncü yıldan itibaren, beş yıl
vade ve beş eşit taksitte ödemeleri sağlanmaktadır.
► Elektrik, Havagazı ve Su Ücretlerinde İndirim
Turizm yatırım veya işletme belgesi sahibi yatırımcılar elektrik, gaz ve su ücretlerini, o bölgedeki
sanayi ve meskenlere uygulanan tarifelerin en düşüğü üzerinden ödeyebilmektedir.
► Haberleşme Kolaylıkları
Turizm belgeli işletmelerin telefon ve teleks taleplerine ilişkin her bir başvuru, diğer başvurulara
göre önceliğe sahiptir.
► Yabancı Personel Çalıştırma İzni
Turizm işletmelerinde, işletme toplam personel sayısının %10’unu geçmeyecek şekilde Çalışma
ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen izinle yabancı personel çalıştırılabilmektedir.
► Resmi Tatil, Hafta Sonu ve Öğle Tatili
Turizm işletmeleri resmi tatil, hafta sonu ve öğle tatillerinde herhangi bir izne tabi olmaksızın
faaliyetlerine devam edebilmektedir.
► Turizm Kredileri
Türkiye Kalkınma Bankası, kültür ve turizm koruma gelişim bölgeleri ve turizm merkezlerinde
yapılacak yatırımlara yabancı kaynaklardan kredi desteği sağlayabilmektedir. 

Yatırımlarınızı Tek Elden Takip Ediyoruz.
Ekoturizm, Agro Turizm, Gastronomi Turizmi, Sağlık Turizmi kapsamında Turizm teşviklerinden
faydalanmak istenen yatırımcıları tek elden takip ediyoruz

1. Yatırımcı için uygun arazi ve arsa seçimi ve satın aldırma işlemleri
2. Nazım İmar Planlanı Hazırlanması
3. Uygulamalı İmar Planı Hazırlanması
4.İşyeri Açma - Çalıştırma Ruhsat İlemleri
5. Turizm Yatırım Belgesi çıkarma işlemleri
6. Turizm İşletme Belgesi çıkarma işlemleri
7. Teşvik ve hibe fonlarından hak kazandırma işlemleri

EKO TURİZM, AGRO TURİZM, GASTRONOMİ TURİZMİ BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER;

1.    1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇDP PLANI ÖRNEĞİ (6 DERECE ED50 DOM27)
2.    1/25.000 ÖLÇEKLİ HARİTA (6 DERECE ED50 DOM27)
3.    1/5000 ÖLÇEKLİ KADASTRO DURUMU (3 DERECE ED50 DOM27)
4.    TAPU ÖRNEĞİ
5.    SÖZLEŞME ÖRNEĞİ VE/VEYA VEKÂLETNAME (KİRA VB. HALLERDE)
6.    TAPU KAYIT SURETİ (TAKYİDAT BELGESİ)
7.    APLİKASYON KROKİSİ
8.    MEVCUT/TEKLİF KAPASİTE BİLGİSİ

İLAVE İMAR PLANI BAŞVURULARINDA İSTENİLECEK
9.    MEVCUT GSM RUHSATLARI VB EVRAKLAR (VARSA)
10.    1/5000 NAZIM İMAR PLANI ÖRNEĞİ (VARSA)
11.    1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI ÖRNEĞİ (VARSA)

ALINACAK KURUM GÖRÜŞLERİ;

1.    GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ
2.    ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
3.    DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 25. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
4.    ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI III. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
5.    İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
6.    BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ
7.    TEİAŞ
8.    UEDAŞ
9.    KARAYOLLARI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
10.    ......................BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI
11.    ...................... BELEDİYESİ BASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
12.    TCDD BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
13.    BOTAŞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
14.    KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULU
15.    SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ
16.    MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI BALIKESİR İNŞAAT EMLAK BÖLGE BAŞKANLIĞI
17.   ................ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULU

EKOTURİZM PROJELERİNİZ İÇİN BİZİMLE İLEŞİME GEÇİP BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

EKOTURİZM DESTEK İÇİN; Beytullah Yılmaz 0 544 608 84 80

Tüm Ekoturizm Haberlerini okumak ve Tüm Türkiye nerelerde ekoturizm projesi yapılabilir öğrenmek için bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Link; haritahaber.com/ekoturizmhaberleri

HANGİ HİZMETLERİ VERMEKTEYİZ.

1. İnsanlı ve İnsansız Hava araçları ile her ölçekte halihazır harita yapımı

2. Meşcere Haritaları Yapımı

3. True Ortofoto Harita Yapımı

4. Ekoturizm İmar Planları Hazırlama

5. Üst Ölçek Plan Değişikliklerinin Yapılması

6. Tarım Arazileri Amaç Dışı Kullanım Onaylarının Alınması

7. Koruma Amaçlı İmar Planlarının Hazırlanması ve Onaylanması

Sındırgı'nın kırsal mahallerinde vatandaşlar buluşan Cumhur İttifakı AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, "Hisaralan Türkiye'ye örnek olacak, jeotermal sera ve ekoturizm potansiyeli Sındırgı'da canlanacak. Sındırgı Türkiye'nin termal turizm merkezi haline gelecek" dedi.   

Cumhur İttifakı AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, Sındırgı merkez ve kırsal mahallelerinde esnaf ve kahve ziyaretleri yaparak projelerinden bahsetti. Cumhur İttifakı Sındırgı Belediye Başkan Adayı Ekrem Yavaş ile birlikte seçim çalışmalarını sürdüren Yılmaz, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Sındırgı Devlet Hastanesi'nde sağlık personellerinin bayramını kutladı, ardından Sanayi sitesinde tek tek esnafı gezerek projelerini anlattı. Sındırgı'nın, Yüreğil, Yaylabayır ve Osmanlar kırsal mahallerinde miting düzenleyen Yılmaz, Sındırgı'da Ekrem Yavaş, Büyükşehir'de kendisi ile Sındırgı'nın yatırımda büyük adımlar atacağını söyledi.

SINDIRGI TÜRKİYE'NİN TERMAL TURİZM MERKEZİ HALİNE GELECEK
Büyük bir coşku ile kırsal mahallelerde karşılanan Yılmaz, Sındırgı'nın 31 Mart Yerel seçimlerinde işi bitirdiğini söyledi. Sındırgı halkıyla kucaklaşan Cumhur İttifakı AK Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak ilçeye yapacakları projeleri anlattı, Balıkesir'i dünya şehri yapmak amacıyla yola çıktıklarını söyledi. Balıkesir'i potansiyeline göre 3 ekonomik bölgede kalkındıracaklarını, Sındırgı'nın da 'termal turizm kimliği' ile ön plana çıkacağını söyleyen Yücel Yılmaz, Hisaralan'ı Türkiye'nin Termal Turizm Merkezi haline getireceklerini söyledi. İlçeye 10 bin metrekarelik Jeotermal Sera kazandıracaklarını da müjdeleyen Yılmaz, "Sındırgı kazanacak, Balıkesir kazanacak" dedi.

SINDIRGI, TERMAL TURİZM KİMLİĞİ ÜSTLENİYOR
Balıkesir'i 3 farklı ekonomik bölgede kalkındıracaklarını söyleyen Yücel Yılmaz, "Kuzey'in Yıldızları Bandırma, Manyas, Susurluk, Gönen, Erdek ve Balya sanayi ve teknoloji kimliğini; Körfez'in Yıldızları Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Havran turizm kimliğini üstlenirken; Doğal Şehir Sıdırgı'mızın da aralarında bulunduğu Güney'in Yıldızları İvrindi, Savaştepe, Altıeylül, Karesi, Kepsut, Bigadiç, Dursunbey ise lojistik, tarım ve termal turizm kimliğini üstlenecek" dedi.

HİSARALAN TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK
Balıkesir'de kıyı turizm, kültür turizmi, doğa turizmi, termal turizm, sağlık turizmi, spor turizmi gibi çok çeşitli turizm olanaklarının bulunduğunu vurgulayan Yücel Yılmaz, "Büyükşehir olarak 4 mevsim turizm deneyimini geliştirecek ve turizm gelirlerini katlayacağız. Bu doğrultuda termal turizm kimliğimizi üstelenecek olan Sındırgı'daki Hisaralan tam bir cennet. Burayı termal turizmin merkezi haline getirecek yatırımları gerçekleştireceğiz. Bu bölge termal ve sağlık turizmin ülke çapındaki merkezi olacak" dedi.

EKOTURİZM POTANSİYELİ CANLANACAK
En önemli projeleri arasında yer alan Hisaralan Termal Turizm Merkezi hakkında detaylı bilgi veren Yücel Yılmaz, "İçerisinde geriatri köyü, doğa sporları bölgesi, kuş gözlem alanı, jeotermal park, günübirlik turizm alanlarının bulunacağı Hisaralan Termal Turizm Bölgesi; turizm fonksiyonları konum, kent ile ilişki, jeotermal kaynaklar ve suya erişim kriterleri göz önünde bulundurularak tasarlanacaktır. Doğa Sporları Bölgesi olarak işlevlendirilen alan keşfetme teması ile geliştirilecektir. Proje ile bölgedeki ekoturizm potansiyeli harekete geçecektir" dedi.

SINDIRGI'YA JEOTERMAL SERA
Sındırgı'ya 10 bin metrekarelik Jeotermal Sera kazandıracaklarını müjdeleyen Yücel Yılmaz, "İlçemizdeki konutların ısınmaları için kullanılan ve ısıtma sonrasında atıl kalan sıcak su, oluşturacağımız jeotermal sera bölgesinde kullanılacak. Bu proje ile fosil yakıtsız sera bahçeciliğine yönelik bir çözüm sunuyor, yeşil enerji alternatifi sağlıyoruz" dedi. Ayrıca Sındırgı'ya modern bir otogar kazandıracaklarını da belirten Yılmaz, "Sındırgılı hemşehrilerimizin ihtiyaç duydukları her an her alanda Büyükşehir olarak yanlarında olacağız" açıklamasında bulundu.  
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.