Planlama Haber Girişi : 09 Mart 2023 11:31

Ayvalık'ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi

Ayvalık'ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi

Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi, Ayvalık Kültür ve Sanat Derneği’nin (AYKÜSAD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi’ne ev sahipliği yapıyor.  19 Mart akşamına kadar gezilebilecek olan serginin açılışı Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin tarafından gerçekleştirildi. 

haber arası detay


İstanbul Sözleşmesi yaşatır
Açılış konuşmasını yapan Başkan Ergin, “Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun. Lakin yine okuyoruz, sosyal medyada. 8 Mart günü kadın cinayetleri. Durmak bilmiyor. Onun için İstanbul Sözleşmesi yaşatır diyoruz. İnşallah bütün cinayetler son bulur. Bu kadının sosyal hayattaki yerini daha garanti altına alması, onun yaşamını daha da kolaylaştırması için CHP ve Millet İttifakı’nın iktidarlığında da bunu daha da garanti altına alacağımızı düşünüyoruz. Kadının aile ekonomisine katkısını daha garanti altına alabilmek, emeğini ortaya koyabilmesi için şartların sağlanması için. Bunun sadece böyle günde konuşulmaması lazım bu bir devlet politikası. Yaşam biçimi olması lazım. Bizler de sizler de böyle bir günde buna dikkat çekebilmek için her sene bu programı yapıyorsunuz. Bu serginin açılmasında emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ayvalık'a yakışan da bu, emeğinize yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim iyi ki varsınız sağ olun” dedi.


Depremzedelere bağış yapılacak
AYKÜSAD Başkanı Yaşar Akçay da yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Resim çalışması yapan arkadaşlarımızın hazırlamış oldukları eserlerden oluşuyor sergimiz.. Bu yıla kadar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gündüz sergi açılışımızı yapıyorduk, akşam da genelde opera sanatçılarının katıldığı konser organize ediyorduk. Ama geçtiğimiz yıl bir saldırı sonucu kaybetmiş olduğumuz 36 şehidimiz nedeniyle iptal ettik. Bu yıl da 6 Şubat’ta meydana gelen depremi neticesinde sayılarla ifade edemeyecek kadar çok insanımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içinde sadece resim sergimizi açarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü anacağız. Ayrıca atölyemizde sergi için yapılan bazı resimlerin bağış için satışından elde edilecek gelirin tamamı depremzede çocuklar için kullanılacaktır. Kadınlarımıza, analarımıza ve kızlarımıza en içten saygı sevgi şefkat duygularımızla bir armağan sunalım dedik. Yönetim kurulu adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”


Sergiye emek katanlar
Öğretmen Ayşe Tuba Demirhan yönetiminde düzenlenen sergiye; Ayla Aybaş Van Stokhem, Ayşe Gündoğdu, Ayşe Özkan, Çiğdem Varol, Erkan Günönü, Fatma Birsen Uşar, Figen Bilge, Hikmet Sülecik, Hilal Kaya, Mayda Erel, Nurhayat Oskay, Rabia Metin, Semra Iğdır, Servet Taş ve Ümit Onursal eserleriyle destek verdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.