Emlak Düzenleme Tarihi : 09 Mart 2021 22:31 Haber Girişi : 09 Mart 2021 22:14

Çan OSB ve Meskun imar gelişim bölgesi ile büyük ivme yakaladı

Çanakkale Çan Emlak ve Gayrimenkul yatırımları açısından önemli yatırım bölgelerinden biridir.

Çanakkale planma bölgesinde yer alan Çan ilçesi OSB ve Meskun alan imar gelişim bölgesi ile emkla ve gayrimenkul sektöründe büyük ivme yakaladı. Şehir kuzeydoğu ve güney kısmında meskun alan genişlemesi, Kuzey ve Kuzeybatı yönünde mevcut olan OSB ye ek olarak bir alan daha belirlendi. Çekiçler, Büyüktepe Yeniçeri, Yuvalar köylerine ait OSB ve imara açılacak süper araziler bulabileceğiniz şirin ve güzel bir yerleşim alanıdır.

haber arası detay

 

Çanakkale Çan ilçesi ve Biga ilçesinin google earth resmi ile yüzbinlik planların çakışmış örneği

Bu resimde tüm OSB ve İmar alanlarının sınırı çevrilmiş şekilde verilmiştir. 

1/100.000 çevre düzeni planında mor taranmış bölgeler OSB ve OSB ye açılacak yeni alanları, Sarı taranmış bölgeler kentsel imara açılacak alanları göstermektedir.

Çan Hakkında bilgi ( Kaynak Vikipedi )

Çan, Çanakkale ilinin coğrafi olarak merkezinde bulunan bir ilçedir. Kuzeyde Biga ve Lapseki, doğuda Yenice, batı ve güneyde Çanakkale ve Bayramiç ilçeleri ile çevrilidir. Çanakkale-Balıkesir yolu ilçe sınırlarından geçer. İlçe nüfusu 50.227 merkez ilçe nüfusu 30.000 civarındadır.

İlçenin temel geçim kaynakları seramik sanayi, linyit kömürü yatakları ve Çan Termik Santrali, tarım ve hayvancılıktır. İlçe 1950'li yıllara kadar tamamen tarım ve hayvancılık ile geçiniyordu. Daha sonra kurulan Çanakkale Seramik Fabrikaları ile birlikte ilçe sosyo-ekonomik olarak gelişme gösterdi. Bugün Çanakkale Seramik Fabrikaları Türkiye'nin en büyük ve en köklü seramik fabrikaları'dır.

Çanakkale Seramik Fabrikaları ile birlikte bugün Türkiye'nin en büyük ve köklü sanayi gruplarından biri olan Kale Grubu kurulmuştur. Sanayici ve iş adamı İbrahim Bodur tarafından kurulan Kale Grubu'nda bugün 5.000'e yakın kişi doğrudan istihdam edilmektedir. En son olarak 2011 yılında İtalyan Seramik Üreticisi Edilcuoghi, Edilgres ve Campani markalarını bünyesinde barındıran Fincuoghi şirketinin tamamını satın almıştır. Bu İtalya’da seramik alanındaki ilk yabancı satınalmadır.

İlçe doğal kaynaklar bakımınından oldukça zengindir. İlçede özellikle seramik sanayinin önemli hammaddeleri olan kaolin ve feldspat yatakları vardır. Ayrıca büyük bir bölümü Çan 18 Mart Termik Santralinde kullanılan Linyit Kömürü yataklarıda mevcuttur. Çan 18 Mart Termik Santrali, Türkiye'nin en temiz ve çevreci termik santralidir.[kaynak belirtilmeli] Akışkan yatak teknolojisi ile kurulan santral bugün bölgeye ve ülkeye önemli katkılar sunmaktadır.

İlçe, Orman ve Tabiat varlığıyla da önemli bir yere sahiptir. Arazisinin büyük bölümü engebeli olan ilçe, yeşili ve orman varlığıyla, Kaz Dağı'na yakınlığı nedeniyle turizm açısından gelecek vadetmektedir. İlçe Jeotermal Kaynak Suları açısından da oldukça zengindir. 2012 yılında yapımına başlanan Çan Belediyesi Termal Otel ve Konutları ile birlikte ilçeye büyük ekonomik yararlar sağlanmaktadır. Çan Termal Otel ve konutları bitirilmiş olup hizmete sunulmuştur. Bunun yanı sıra Çanakkale'nin en büyük oyun parkı olan Çan Termal Park da bulunmaktadır.

Çan, ileriki dönemlerde önemini arttıran bir merkez olmaya devam edecektir. Özellikle yapılması planlanan Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu ve Çanakkale Boğaz Köprüsü projeleri ilçenin gelişmesini ve bölgenin merkezi yerlerinden biri olmasını sağlayacaktır. Termik Santral ve Linyit Kömürü Yataklarının bulunması, ilçenin büyük sanayi yatırımlarına açık bir bölge olduğunun göstergesidir. Özellikle İstanbul-Kocaeli-Bursa üçgeninde sıkışan sanayi tesislerinin tek alternatif bölgesi Güney Marmara bölgesidir. Çan ilçesi de bu önemli alternatif alanlardan birisidir. Geçmişten bu güne sanayici yapısıyla tanınan ilçe ileride de bu özelliğini koruyacaktır.

İleriki dönemlerde termik santralin bulunduğu bölgeye organize sanayi bölgesi kurulabilir. Özellikle yapılması planlanan Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun ilçeden geçmesi bunun için önemli bir adımdır. Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yapımı ile bölge tam anlamıyla bir üretim ve ihracat merkezi haline gelecektir. 3 Temmuz 2016 itibarı ile ismi Çanakkale 1915 olacak asma köprünün otoyolunun Çan sınırlarından geçeceği kesinleşmiştir.

Çanakkale - Balıkesir 1/100000 Planlama bölgesi en önemli yatırım yerlerinden biri de Çanakkale Çan istikametinde , Köprü otobanının devamında yer alan arazilerdir. Bu bölge 2020 yılında emlak ve gayrimenkul üzerine en çok yatırım yapılan yerlerden biridir. Çan sanayi bölgesi lejantı ve Enerji üretim sahası lejantı ile bölgenin gelişimini büyük yönde etkileyecektir.  Organize sanayi bölgesi üretim ve iş istihdamı demektir. Otoban  ve Köprü ile ulaşım olanaklarıda çok hızlı olacaktır. 

Çan organize sanayi bölgesi Yaya, Karakadılar, Suralı üçgeni arasında yapılacak olup, Lejanta işlenmiştir. Şekil; Google Earth üzerinde Çan organize sanayi bölgesinin işaretli hali

Çan organize sanayi bölgesi ve enerji üretim alanın çevre düzeni planında Lejanta ekli halidir.

Çan organize sanayi bölgesi arazilerin Google Eart üzerinde gösterilmiş halidir.

SEKTÖREL KARARLAR
Çanakkale Çan İlçesi sektörel yapılanma içerisinde 2040 yılı plan projeksiyonu dâhilinde
sektörel faaliyetlerinde ilk sırada hizmetler yer almakta olup bu sektörü sırası ile sanayi ve tarım
sektörü izlemektedir. Sanayi sektörü alt sektör faaliyetlerinde çıkarılan maden türüne bağlı sanayi
istihdamları öne çıkmaktadır. Yerleşim ilçe statüsü itibariyle eğitim ve sağlık gibi kamu hizmetlerinde
kırsal ihtiyacın karşılanmasına yönelik gereksinimlerde dikkate alınmalıdır. Bölgesel turizm sektörünü
desteklenmesi ve alternatif turizmin geliştirilmesine yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan
edilmiş Çan Etili Termal Turizm Merkezi yer almaktadır.
ÇEVRESEL KARARLAR
Yerleşim için kültürel ve çevresel değerlerin korunması kapsamında tarım alanları, orman
alanları ve ağaçlık alanların nitelikleri doğrultusunda korunması / geliştirilmesi gerekmektedir.
Yerleşim sanayi faaliyetleri için maden çıkarım alanları için atıl durumda olan alanların çıkarım öncesi
nitelikleri yönünde geliştirilmesi esastır. Enerji üretimine dayalı olarak termik santrallerde enerji
üretimine ilişkin; toprak, hava ve su kirliliğinin önlenmesi yönünde güncel teknoloji atık yönetimi
konularına öncelik verilmelidir.
MEKÂNSAL KARARLAR
Çan yerleşimi için 2040 yılı Plan Projeksiyon döneminde mekânsal kullanımlar açısından;
Yürürlükteki İmar Planları ile öngörülmüş mekânsal kullanımlar dışında, yasal, yapay ve doğal eşikler
dikkate alınarak yerleşik alanın kuzeyi, güneydoğusu ve güneybatısı yönünde gelişme alanları
önerilmiştir. Bu kapsamda gelişme alanları dışında, yerleşim için Sanayi ve Depolama faaliyetleri için
doğu ve kuzeybatı yönleri belirlenmiştir.

www.haritahaber.com Olarak Hizmetlerimiz

 • İnsanlı ve İnsansız Hava Araçlarından Çekilen Fotoğraflardan
 • Fotogrametrik Nirengi ölçümü ve blok dengelemesi
 • Hava fotoğraflarından her ölçekte Sayısal Harita üretimi
 • DTM-DEM (Sayısal Yükseklik Modeli) üretimi
 • Ortofoto harita üretimi
 • Fotomozaik görüntüleri üretimi
 • Uydu görüntülerinden faydalanarak Sayısal Harita üretimi
 • Uydu görüntülerinden Ortofoto, Ortomozaik ve TrueOrtho üretimi
 • Uydu görüntüleri yardımıyla sayısal görüntü işleme, görüntü zenginleştirme ve sınıflandırma uygulamaları
 • Stereo Uydu görüntüleri yada Hava Fotoğraflarından DEM üretimi ve Editi
 • Beytullah Yılmaz 0 544 608 84 80

 

Yorum Yaz
 • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.