Planlama Haber Girişi : 06 Nisan 2022 22:22

Güzelyalı imar planları askıya çıkarıldı

İmar planlarında uzun yıllar boyunca değişime gerek kalmayacak.
Güzelyalı imar planları askıya çıkarıldı

İlçemiz, 1/1000 Ölçekli Güzelyalı Revizyon Uygulama İmar Planı 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8/b maddesine göre Mudanya Belediye Meclisi'nin 07.01.2022 tarih ve 2022/11 sayılı kararıyla uygun bulunmuş, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 17.03.2022 tarih ve 333 sayılı kararı ile değiştirilerek onaylanmış olup 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8. maddesine istinaden 05.04.2022 tarihinden itibaren belediyemiz internet sitesinde ve Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nde 1 (bir) ay süre ile askıya çıkarılmıştır.

haber arası detay

 

askı ilan linki; https://mudanya.bel.tr/duyuru/aski-ilani-guzelyali-revizyon-uygulama-imar-plani-1

Mudanya Belediyesi tarafından hazırlanan ve meclis onayının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen Güzelyalı 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı askı sürecinde. Beklenen Güzelyalı 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, Büyükşehir Belediye Meclisi’nce değiştirilerek onaylandı ve askıya çıkarıldı. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, daha önce 5 kez mahkeme tarafından iptal edilen planlarda Büyükşehir Belediye Meclisi’nce yapılan değişikliklerin avukatlar ve teknik ekiplerce incelendiğini belirtti. Güzelyalı İmar Planı, Mudanya Belediyesi tarafından yeniden hazırlanıp, belediye meclisince onaylanarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilmişti.

Büyükşehir Belediyesi’ne onay için gönderilen planın hazırlanma sürecinde, Mudanya’yı modern şehirciliğin gereklilikleri ile buluşturmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Türkyılmaz, belediye hizmet alanlarının, turizm alanlarının, sağlıklı yaşam için gerekli olan rekreasyon alanlarının sınırlarının belirlendiği bir çalışmayı Mudanya’ya kazandırdıklarını söyledi. Başkan Türkyılmaz, “Uzun yıllar boyunca plan değişikliğine gerek kalmayacak şekilde kentin omurgası sayılacak bir çalışmaya imza attık.  Biz Mudanya Belediyesi olarak planın iptaline ilişkin yürütmeyi durdurma kararından sonra üzerimize düşeni yaptık ve 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planımızda 1992 yılından beri 30 yıldır göz ardı edilerek hazırlatılmayan kısmi yapılaşma tespiti ile sahil şeridinde kalan kısımda vatandaşların hakkını koruduk. Büyükşehir Belediyesi’nin değiştirerek onayladığı 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişikliklerin detayları üzerinde çalışıyoruz. Ruhsat sorununun çözülebilmesi için kanun ve yönetmelikler çerçevesinde ilgili kurumların görüşlerine uyarak plan çalışmasının yapılması gerekiyordu. Bu hususlara uyulmadan yapılan planların yeniden iptal olması kaçınılmazdır” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.