Agro Haber Girişi : 24 Temmuz 2022 11:30

Isparta Keçiborlu Kuyucak'ta Lavanta Festivali balşadı.

Kuyucak köyünde 5 bin dekarı aşkın alanda lavanta yetiştiriciliği yapılıyor.
Isparta Keçiborlu Kuyucak'ta Lavanta Festivali balşadı.

Isparta Keçiborlu ilçesi Kuyucak köyünde düzenlenen "1. Isparta Lavanta Festivali" kortej yürüyüşüyle başladı. Yürüyüş öncesinde Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’ta lavanta bahçesinde bir araya gelen konuklar halk oyunları gösterilerini izleyerek ardından hedefe ok attılar. 

haber arası detay


 
Festival açılışına katılan TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Vali Aydın Baruş, Isparta Milletvekilleri Mehmet Uğur Gökgöz ve Aylin Cesur, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Keçiborlu Kaymakamı Tahsin Aksu, Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak ve kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile vatandaşlar Isparta Belediyesi Bandosu eşliğinde köy içinden devam ederek festival alanında son bulan korteje katıldılar. Alanda saygı duruşundu bulunularak, İstiklal Marşı okundu.


 
Vali Baruş, burada yaptığı konuşmada, dünyada lavanta üretiminin önem kazandığını belirterek, lavanta üretiminin Fransa, Bulgaristan ve Çin'de öne çıktığını söyledi. Vali Baruş, "Ülkemizde de lavanta üreticiliği 1970'li yıllara dayanıyor. Başlangıcı da Kuyucak yani Keçiborlu'dan Türkiye'ye yayılmış, bugün Türkiye'nin birçok yerinde lavanta ekiliyor. Türkiye'de en fazla lavanta üretim alanına sahip Isparta, ülkedeki üretiminin yüzde 25'ini gerçekleştiriyor. Kuyucak köyünde 5 bin dekarı aşkın alanda lavanta yetiştiriciliği yapılıyor. Isparta genelinde ise 7 bin dekara yakın lavanta alanı bulunmakta. 

Lavanta Kuyucak köyünde simge haline gelmiş durumda. Rengiyle, kokusuyla lavantadan Kuyucaklılar ciddi yarar sağlıyor. Özellikle kadınlarımızın etkin rol oynamasıyla lavanta ürünleri, bu bölge için geçim kaynağı haline geldi” şeklinde konuştu. 
 
Vali Baruş konuşmasının sonunda ise festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere tek tek teşekkür ederek festivalin tüm Isparta için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. Konuşmaların sonrasında halk oyunu gösterileri ve konser düzenlendi. 


 
Festival Cumartesi ve Pazar günü Lavanta Kokulu Köy Kuyucak ve il merkezinde düzenlenecek birçok etkinlikle devam edecek.

Dün gerçekleşen Lavanta Festival günümüz, Isparta Valisi Sayın Aydın BARUŞ’un ilçemizi ziyareti ile başladı. Sayın Valimiz öncelikle ilçe ve köy muhtalarımız ile bir araya gelerek, ihtiyaçlarını ve sorunlarını dinledi. Muhtarlarımız ile toplantının ardından belediyemizi ziyaret ederek ilçemiz üzerine istişarelerde bulundu. Lavanta fetival alanı olan Kuyucak köyümüze geçerek, TBMM Başkanvekili Sayın Süreyya Sadi BİLGİÇ, değerli Milletvekillerimiz, Bürokratlarımız ve Festivale katılan kıtmetli vatandaşlarımız ile bir araya geldik. Katılım gösteren herkese teşekkürlerimi sunuyor, Lavanta Kokulu Köy’ümüz için hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. -Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat PARLAK-

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.