Siyaset Haber Girişi : 26 Ocak 2023 12:07

Kazım Yevimli, Dijital Saha Programı ile yüzbinlere ulaştı

Kazım Yevimli, Dijital Saha Programı ile yüzbinlere ulaştı Kazım Yevimli, Dijital Saha Programı ile yüzbinlere ulaştı

28. Dönem İzmir Milletvekili Adayı Kazım Yevimli, saha çalışmalarını dijital ortama da taşıdı. Yevimli, Dijital Saha Çalışmaları adlı yeni seçim programı kapsamında yayınladığı videolarla yüzbinlerce insana ulaşmayı başardı 

haber arası detay

 

Başlattığı istihdam hareketinin ardından halktan gelen yoğun talep üzerine, milletvekilliği için kolları sıvayan ve saha çalışmalarıyla İzmir’de son iki yılda hemen hemen tüm ilçeleri gezerek vatandaşların sorunlarına çare arayan 28. Dönem İzmir Milletvekili Adayı Kazım Yevimli, saha çalışmalarına yeni bir boyut kazandırdı. Sahada etkin olarak çalışmalarını sürdüren Yevimli aynı zamanda Dijital Saha Çalışmaları adlı yeni bir seçim programı başlatarak Türkiye’nin kronikleşmiş sorunlarını ve vatandaşların mail yoluyla ilettiği problemleri ele alıp, bu problemlerin geniş kitlelerce duyulmasını sağlıyor, çözüm önerilerini sıralıyor. İlk olarak, “Siyasal Katılım”, “İstihdam” ve “Eğitim” konularını ele alan Yevimli’nin videolarına vatandaşların ilgisi oldukça yoğun olurken; videolar kısa süre içerisinde 100 bin izlenme rakamına kadar ulaştı. Öte yandan Yevimli’nin sosyal medyadaki etkinliği siyasi parti liderlerinin de gözünden kaçmıyor. Paylaşılan hikayeleri ve gönderileri yakın takibe alan isimler arasında; Türkiye siyasetinin demirbaş partilerinde genel başkan ve genel başkan yardımcılıkları görevlerini yürüten kilit isimler de bulunuyor. 

TÜRKİYE’NİN 4 BİR KÖŞESİNE ULAŞTIK
Dijital Saha Çalışmaları adlı yeni seçim programı hakkında bilgiler veren Yevimli, “İki yıldır saha çalışmalarımızla İzmir’de neredeyse girmedik yer bırakmadık ama bazen gittiğimiz yerlerde ulaşmak istediğiniz kitlenin bütününe; herkesin aynı gün müsaitlik durumu oluşmadığı ulaşamadığımız oluyor. Biliyorsunuz artık dijital bir dünyadayız. Sosyal mecraları etkin kullanıyorduk zaten ama artık daha etkin kullanmaya başladık. Bu program ile sadece İzmir değil, Türkiye’nin 4 bir köşesinden insanlarımıza ulaşmayı başardık” ifadelerini kullandı.
50-100 BİN RAKAMLARINI AŞIYORUZ
Yeni programa vatandaşların ilgisinin oldukça fazla olduğunu belirten Yevimli, “Türkiye’nin birçok ilinden mailler alıyoruz. İnsanlar bizlere sorunlarını iletiyor. Bizler de gelen sorulara ve insanların problemlerine mümkün olduğunca titiz bir şekilde yaklaşıyoruz. Ekip arkadaşlarımızla birlikte mailleri tek tek okuyoruz. Videolarımızdaki izlenmelerin 50 bin-100 bin rakamlarını geçtiğini görünce yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz. Bizler vatandaşlarımız için varız. Gösterdikleri ilgiden dolayı her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum” dedi. 

Kazım Yevimli Başarı öyküsü

Ailesinin yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle henüz çocuk yaşta çalışmaya başladı. Sokaklarda su sattı, ilk sigortalı işine 14 yaşındayken girdi. Kardeşi daha iyi bir eğitim alabilsin diye, liseyi açıktan bitirmeye karar verip gece gündüz çalıştı. Askerden döndükten sonra Konak Belediyesi’nde güvenlik görevlisi oldu. Kendini kurtardı ama yaşadığı zorlukları hiçbir zaman unutmadı.

Başka çocuklar yatağa aç girmesin, babaları işsiz kalmasın diye bir şeyler yapmaya karar verdi. Tamamen gönüllü olarak işverenlerle, iş arayanlar arasında köprü kurdu. 4 yılda 35’e yakın firmada 6 bin kişiyi işe soktu. Çevresinde ‘İŞKUR Kazım’ olarak bilinen İzmirli güvenlik görevlisi Kazım Yevimli’nin ünü il sınırlarını aştı. Geçtiğimiz hafta Erzincan’dan gelen bir kişiyi İzmir’de işe yerleştirdiğini söyleyen Yevimli ile herkese örnek olacak bu dayanışma ruhunu konuştuk.


OKUL ÇIKIŞLARINDA SU SATTIM

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Kazım Yevimli. Yaklaşık 12 yıldır Konak Belediyesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. İzmir Buca’da doğdum, çok zor bir çocukluğum oldu. Çok yokluk çektik. Ben dünyaya geldiğimde babam askerdeymiş. Uzun yıllar dedemin evinde yaşamak zorunda kalmışız. Aile bütçesine katkıda bulunabilmek için çocuk yaşta çalışmaya başladım. İlk işim okul çıkışlarında su satmaktı. İlk sigortalı işime ise 14 yaşında girdim. Önce bir tekstil atölyesinde, daha sonra da bir marangozun yanında çalıştım. Liseye başlayacağım dönem bir karar verdim, okulla iş bir arada çok zor oluyordu. Açık liseye devam edip kardeşimin iyi bir eğitim alması için tam zamanlı çalışmam gerekiyordu. Askere gidene kadar böyle devam ettim. Askerden sonra bürokrat olan amcam vesilesiyle belediye hayatım başladı. Evliyim, dünya tatlısı iki çocuğun babasıyım.

35’E YAKIN KURUMA PERSONEL GÖNDERİYORUM

Bu sistem nasıl işliyor?

4 yıl önce işçi alımı yapan taşeron firmaları gezmeye başladım. Onlara, “Personel alacağınız zaman bana da haber verin, çevremde kriterlere uygun biri olursa size yönlendireyim” dedim. Karşılığında hiçbir ücret de talep etmedim. İlk başta küçük bir şirketle başladık ve oraya 10 kişi gönderdim. Her gönderdiğim personelden çok memnun kaldılar. Sonra 20 kişi oldu daha sonra da 30 kişi oldu. Sonra daha da büyüdü. Şu anda 4 alt işveren ile anlaşmam var, 35’e yakın kuruma personel yolluyorum. Buradaki tek amacım, işsize iş imkanı sağlamak. Tek kazancım, gece yastığa başımı koyduğunda huzurla yatabilmek.

ÜNÜ İZMİR SINIRLARINI AŞTI

Bugüne kadar kaç kişiye iş buldunuz?

4 yılda yaklaşık 6 bin kişiye iş buldum. Buca’da herkes beni bildiğinden, iş arayanlar bana geliyor. İlk başta sadece Buca’da biliniyordum. Sonra İzmir’in başka ilçelerinden de insanlar aramaya başladı. Artık Türkiye’nin dört bir yanından telefonlar alıyorum. İzmir’e yerleşmek için iş arayanlar da bana ulaşıyor. Geçtiğimiz hafta Erzincanlı bir kardeşimize yardımcı olduk.

MESAİDEN SONRA ELEMELERİ YAPIYORUM

Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Çalışma hayatınız devam ederken zor olmuyor mu? Üstelik hiçbir kazancınız olmadan... İşverenler bana ilanları mail yoluyla geçiyor. Ben de elimdeki özgeçmişlerle onlara uygun personelleri belirlemeye çalışıyorum. İş için gerekli niteliklere sahip olan kişilerin elemelerini yapıyorum. Bu süreç benim epey zamanımı alıyor. İş yerinde mesaim bittikten sonra elimdeki defterleri açıp, personel alımı yapacak firmaların işe alacağı nitelikteki insanları kategorize edip o insanları o iş yerlerine göndermeye çalışıyorum. İşin espirili de bir yanı var, bazen yönlendirdiğim işlerin maaşı benim aldığım maaştan daha yüksek oluyor. Ama ben halimden memnunum. Önemli olan manevi zenginlik.

KENDİME AMCAMI ÖRNEK ALIYORUM

Geleceğe dair planlarınız neler?

Siyasi hayallerim var. Bu gelenek benim ailemde var, rahmetli amcam Ali Asker Yevimli bürokrat olarak çalıştı. 25 yıllık belediyecilik hayatında hep dürüstlüğü ile anıldı. Ben de onu kendime örnek alıyorum. Kendi çabamla oluşturduğum kocaman bir ailem var, bu aileyle her şeyin üstesinden gelebileceğime inanıyorum. Zorlukları yaşayanlar, zorluk çekenin halinden çok iyi anlar. Ömrümün sonuna kadar, insanlara yardım etmek için çabalayacağım.


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.