Firma Haber Girişi : 13 Mart 2023 13:18

Kentsel Dönüşüm yıkımlarında asbeste dikkat

Kentsel Dönüşüm yıkımlarında asbeste dikkat

İzmir İş Dünyası Derneği Başkanı Feyyaz Sungur, Bahçelievler Sancar Maruflu Sivil Toplum Yerleşkesi’nde düzenlediği Demokrasi ve Ekonomi söyleşilerinde önemli bir tehlikeye dikkat çekti. Verilen sahte asbest raporlarıyla vatandaşların kanser riskiyle karşı karşıya kaldığı konusunda uyardı.  

haber arası detay

 

Demokrasi ve Ekonomi söyleşilerinde, Kentsel dönüşüm kapsamındaki binaların yıkılması sırasında sahte asbest raporu verildiğini ve yurttaşın kanser adayı olduğunu vurgulayan İzmir İş Dünyası Derneği Başkanı-İZİD ve İnşaat Yüksek Mühendisi Feyyaz Sungur, “Yıkılan her bina asbest; yani gizli zehir yayıyor. Nedeni yeterince denetlenmemesi ve yıkım sırasında istenen asbest raporunun binaları görmeden imza atıp veriyorlar. Kurumlar bunlara itibar etmemeli. Belediye denetlemeli, göz göre göre insanları zehirlemeyelim” diyerek uyardı.

İzmir depremi ve ardından Türkiye genelinde başlatılan kentsel dönüşüm sonrası ortaya çıkacak olan asbest tehlikesine dikkat çeken Sungur, “Türkiye’nin her bölgesinde kanser vakaları arttı. Herkes artık kanser olmak için aday. Yıkımlar plansız, uzman olmadan paldır küldür yapılıyor. Kimse binalarda asbest var mı diye bakmıyor” diye konuştu. Yıkım sırasında zorunlu olan “asbest yok” belgesinin sahte olduğunu ve para karşılığında verildiğini ifade eden Sungur şunları söyledi: “Kâğıt üzerinde asbest raporları alıyorlar ve binaları yıkıyorlar. Ne hikmetse yıkılan hiçbir binada asbest bulunmuyor. Binaya gitmeden, binayı görmeden rapor hazırlıyorlar. Yıkımcıların ve uzmanların bu sahte raporlarına da belediyeler ve kurumlar göz yumuyor.Türkiye genelinde kentsel dönüşümle 1 milyona yakın binanın yıkılıyor. Türkiye genelinde başlayacak olan kentsel dönüşüm ile kanser olan kişi sayısı artacak.”

Konuşmasının ardından kürsüyü 78-79 yıllarında Gençlik ve Spor Bakanı 89-94’te ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan günün konuğu Yüksel Çakmur’a bıraktı. Çakmur, dünden bugüne gelişen ekonomi üzerinde oynanan oyunlar, 12 Eylül dönemine ışık tutan konuşması ile dakikalarca alkışlandı


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.