Gastronomi Haber Girişi : 22 Mayıs 2022 23:05

Muğla'da Yabancı Turistler Türk Mutfağını ilgi ile takip etti

Yörede tatil yapan turistlere Türk mutfağı tanıtıldı.
Muğla'da Yabancı Turistler Türk Mutfağını ilgi ile takip etti

Muğla’da Türk Mutfağı Haftası Etkinlikleri Başladı; Muğla’da Türk Mutfağı Haftası tüm ilçelerdeki etkinliklerle başladı. Etkinliklerde asırlık tariflerle hazırlanan yöresel yiyecekler katılımcılara ikram edildi. Yörede tatil yapan turistlere Türk mutfağı tanıtıldı.

haber arası detay


 
Türk mutfağının tüm yönleriyle tanıtılması ve dünya sıralamasında hak ettiği yere kavuşması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde, ünlü şef ve akademisyenlerin katkılarıyla başlatılan çalışmayla asırlık geleneksel tarif ve reçeteleri aslına uygun olarak kayıt altına alan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı yayınlandı.


 
Türk mutfağının zenginliğini, ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı Türk mutfağının sağlıklı saklama ve pişirme teknikleri, kaliteli tohumları, doğal malzemeleri ile atıksız, ekolojik ve sürdürülebilir olması ve de farklı kültürler tarafından şekillenen zengin geçmişine dikkati çekiyor.


 
Anadolu’nun binlerce yıl öncesine uzanan köklü tarihinden beslenen Türk yemekleri, sağlıklı, yaratıcı ve sürdürülebilir yapısıyla ön plana çıkıyor. Selçuklu ve Osmanlı saraylarında, sayısız medeniyetle etkileşim kurarak şekillenen Türk lezzetleri, engin bir kültürel birikimi günümüze taşıyor. 
 
Bu zengin mutfak, her biri asırları aşan bilgi birikiminin yansıması olan dillere destan tatlarını sunarken de geleneklerin ve bu alandaki kültürün de gelecek kuşaklara aktarımını sağlıyor. Bu kapsamda, 21-27 Mayıs tarihleri arasında, Muğla’mızın tüm ilçelerinde etkinliklerle kutlanacak olan Türk Mutfağı Haftası ile bu kadim mutfağın hikâyesi, tüm derinliği ile tanıtılacak. 


 
Bu sayede Tarifler eşliğinde Türk mutfağının geleceğe iz bırakan yaklaşımı, kaliteli malzemeleri, özünde atıksız olması, sürdürülebilirliği, dünya beslenme trendlerine uygunluğu ve bin yılları aşan kültürü Türk Mutfağı Haftası boyunca tüm ilçelerimizde yapılacak etkinliklerle hem Türk hem de yabancı misafirlere Türk mutfağının ve yöremizin en güzel lezzetlerini deneyimleme fırsatı sunacak.
 
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliğinin desteğiyle düzenlenen etkinlikler tüm ilçelerde başladı.


 
Menteşe ilçesindeki etkinlikler Muğla Valiliği önünde kortej yürüyüşü ile başladı Muğla Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Özel Kalem ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Baki Gencel, Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ve yürüyüşe katılanlar Menteşe ilçesinin tarihi sokaklarından Saburhane meydanına ulaştı.


 
Muğla Yörük Obaları Derneği Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından bir konuşma yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl Muğla’nın tüm ilçelerinde geniş çaplı etkinliklerin yapılacağını belirterek Muğla’nın doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanında yöresel lezzetlerinin de Muğla’ya gelen yerli ve yabancı turistlere tanıtılacağını ifade etti.
 
Vali Orhan Tavlı ve Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş’in katılımcılara Keşkeklik buğday hazırlığını gösterdikleri etkinlikte Vali Orhan Tavlı ve protokol üyeleri katılımcılara asırlık tariflerle hazırlanan yöresel lezzetlerden Keşkek, Tarhana, Pilav ve Yoğurtlama ikram etti.
 
Türk Mutfağı Haftasında etkinliklerin tüm ilçelerde süreceği bildirildi.
 
Etkinlikler kapsamında Cumhurbaşkanlığı himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan ve Türk mutfağını uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabının tanıtımı gerçekleştirildi. 


BODRUM
 
Bodrum İskele Meydanındaki etkinliğe Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Belediye Başkan Vekili Tamer Mandalinci, Turizm Danışma Büro Sorumlusu Hüseyin Bök, İlçe protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, tatillerini bodrumda geçiren yerli ve yabancı turistler ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Bodrum Halk Eğitim Merkezi Forklör ekibinin halkoyunları gösterisi ile başlayan etkinliği pek çok yerli ve yabancı turist ilgiyle izledi, cep telefonları ile kaydetti.
Ünlü şef Özlem Mekik’in sunduğu etkinliğe katılanlara Yalıkavak Aşçılık Kursu tarafından yapılan Lokum Pilavı, Keşkek ve Çilekli Pelte ile kurulan tezgahta yapılan lokmalar ikram edildi.


 
Etkinlikte yaptığı konuşmada gastronomi turizminin önemini vurgulayan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar “İnsanlar yeni lezzetleri tadabilmek için kıtalar aşıyorlar, yeni memleketlere gidiyor, yeni insanlarla tanışıyorlar. Bodrum olarak turizmde önde olan ilçelerdeniz. Bu avantajımızı, gastronomimizdeki gücümüzle beraber daha da kuvvetlendirip gelen turist sayısını arttırmaya, ilçemizi daha iyi tanıtmaya gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.

DATÇA
 
Türk Mutfağı Haftasında Datça’nın yöresel lezzetleri 250 yıllık tarihi Mehmet Ali Ağa Konağı'nda tanıtıldı. 
 
İlçe protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, tatillerini Datça’da geçiren yerli ve yabancı turistler ile çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Pişi, Peynirli Saç Böreği ve Ayran ikram edildi. 
 
Türk mutfağının Dünya mutfakları arasında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Datça Kaymakamı Mesut Çoban var olan Türk Mutfağı Kültürümüzün bu etkinliklerle tanıtımının daha geniş kitlelere yapılacağını, bu hafta boyunca çeşitli menülerle Türk Mutfağı'nın tanıtımına katkı sunulacağını ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.
 

ORTACA DALAMAN KÖYCEĞİZ
 
Dalaman Ortaca Köyceğiz Turizm destinasyonu Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinin açılış töreni Dalyan’da yapıldı.
 
Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Kaymakam Adayı Şule Demirtaş, Ortaca Belediye Başkanı  Alim Uzundemir, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Keskin, İlçe Jandarma Komutanı İlker Karaalp, protokol üyeleri, öğretmenler, öğrenciler, turistler ve vatandaşların katılımıyla oluşan kortej, Kafe Kefal önünden Dalyan Meydanına kadar yürüdü.  
 
Dalyan Meydanında Halk oyunları gösterisi ile başlayan etkinlik, katılımcılara lokma ve şerbet ikramı ile sona erdi. 

FETHİYE
 
Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Turizm Geliştirme Kooperatifi önündeki etkinlikte Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, turistlere ve vatandaşlara lokma ile gelincik şerbeti ikram etti. 
Görme engelli Gürcan Demir’in akordiyon çaldığı etkinlikte, bir grup kadın da delbek eşliğinde yöresel şarkıları seslendirdi. 
 
Fethiye'nin coğrafyası gibi yemekleriyle de göz kamaştırdığını söyleyen Fethiye Kaymakamı Alper Balcı "İnşallah lezzetlerimiz, sınırlarımızı aşacak ve deniz, kum, güneşimizin yanında gastronomi ile de anılan bir ülke olacağız." dedi.


KAVAKLIDERE
 
Kavaklıdere'nin Menteşe Mahallesi Yerküpe Piknik Alanı'nda düzenlenen Türk Mutfağı Haftası etkinliğine Kavaklıdere Kaymakamı Oray Güven, Milliyetçi Hareket Partisi Adana Milletvekili Muharrem Varlı, Milliyetçi Hareket Partisi 26. Dönem Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, ilçe protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 
Keşkek kaynatıldı. İlçenin yöresel yemeklerinin Kavaklıdere’nin simgesi olan bakır ustalarının el emeği kaplarda sunulduğu etkinlikte usta ellerin hazırladığı yörük kültürünün Türk Mutfağına kazandırdığı geleneksel yemeklerden olan keşkek ikramı yapıldı.
 
Minik efelerimizin Harmandalı gösterimiyle devam eden program, davetlilerin Harmandalı oyununa eşlik etmesinin ardından sona erdi.

MARMARİS
 
Marmaris’te Türk Mutfağı Haftası etkinliklerinin açılışında Türk mutfağının yöresel ve sevilen lezzetleri tanıtıldı.
 
İçmeler Mahallesindeki bir otelde kurulan stantlarda asırlık tariflerle hazırlanan Türk Mutfağı lezzetleri yerli ve yabancı ziyaretçilere ikram edildi.
 
Tadım esnasında yemekler hakkında bilgi veren Şef Hasan Aytumur da hazırlanan bütün yemekleri Türk geleneklerine göre hazırlandığı, Türkiye'nin bütün bölgelerinden kültürlerinden oluşan yemekleri yapımından sunumuna kadar aslına uygun olarak yapıldığını kaydetti.
 
Türk Mutfağı Haftası kapsamında turizm kenti Marmaris'te etkinlikler yapılacağını belirten Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket Aksoy, "Bu hafta boyunca geleneksel Türk mutfağına ait yiyecekler ayrı birer menü olarak konulacak. Böylelikle sürdürebilir, sağlıklı, ekonomik ve lezzetli Türk mutfağını konuklarımıza ve yurt dışından gelen misafirlerimize tanıtmak arzusundayız. Önümüzdeki güzel haftada herkesi geleneksel Türk mutfağının birbirinden eşsiz lezzetli yemekleriyle tanışmaya davet ediyorum." dedi.

MİLAS
 
Milas’ta Güllük Sahilinde halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi ile başlayan etkinlikler yemek ve meze yapımı gösterisiyle devam etti. 
 
Şef Özlem Mekik’in sunumuyla gerçekleştirilen yemek şovda Aregala Türkiye Sınır Tanımayan Şefler'den  Ahmet Çetin, Kadri Memiş ve Adnan Şentürk deniz ürünleri ve zeytinyağı kullanarak meze ve yemek yaptı. Ege mutfağından yemeklerin tanıtıldığı etkinlikte, katılımcılara balık ekmek ikram edildi.
 
Protokol üyeleri ve katılımcılar, şeflerin pişirdiği yemeklerden tadım yaptı.
 
Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde, saygıdeğer hanımefendinin destekleriyle, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından 21-27 Mayıs Haftası Türk Mutfağı Haftası olarak kutlandığını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı “Türk Mutfağı haftasında Muğla’mızın 13 ilçesinde Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabında yer alan asırlık lezzetler, yerli ve yabancı misafirlerimizin tadımına sunulmaktadır. Asırlık lezzetlerin yerli ve yabancı misafirlerle buluşmasına vesile olan çok kıymetli Cumhurbaşkanımıza, saygıdeğer hanımefendiye, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. 
 
Renkli görüntülere sahne olan etkinliklere; Muğla Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer, ilçe protokolü, yerli ve yabancı turistler ile vatandaşlar katıldı

  
SEYDİKEMER
 
Seydikemer’de Türk mutfağının yöresel ve sevilen lezzetleri antik kentlerde tanıtıldı.
 
Seydikemer Belediyesi tesislerinde pişirilen tuzda alabalık Tlos Antik Kenti önünde tanıtılırken Sıcak Helva UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve "Likya medeniyetinin dini merkezi" olan Letoon Antik Kenti’nde, Seki tarhanası da Saklıkent Kanyonu’nda tanıtıldı.
 
Fethiye Turizm Danışma Bürosu Şube Müdürü Saffet Dündar, gazetecilere kültürel değerlerin yanında gastronominin de uluslararası düzeyde tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi.
Tük Mutfağı Haftası kapsamında yöresel lezzetlerin gelecek nesillere de aktarılması adına Seydikemer’de de çalışma yapıldığını ifade eden Dündar, "Yaptığımız lezzetlerin, kültürel değerlerimiz antik kentlerimizde sunumlarını yaptık. Tarih turizm kenti Seydikemer’e gastronomi unvanını da eklemek istiyoruz." dedi.

Türk Mutfağı Haftasında Muğla Kahvaltısı Görücüye Çıktı

Ülkemizin zengin mutfak kültürünün tüm dünyaya tanıtılmasını amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendinin himayesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinesinde başlatılan ‘Türk Mutfağı Haftası’ Muğla’nın yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı etkinliklerle devam ediyor.

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Muğla Valisi Orhan Tavlı basın mensupları ile Muğla’ya özgü yöresel lezzetlerin yer aldığı kahvaltı programında bir araya geldi.

Muğla Vakfı’na ait Ula ilçesi Akyaka Mahallesinde bulunan restoranda yapılan kahvaltı programında Vali Yardımcısı M. Suphi Olcay, Vali Yardımcısı Vekili ve Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Özel Kalem ve İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Baki Gencel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Muğla Vakfı Genel Müdürü Tayyar Şaşmaz, Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Taner Kökten ile yerel ve ulusal basın mensupları yer aldı.

Kahvaltı programında Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Taner Kökten tarafından hazırlanan kalitesi ve lezzetiyle Avrupa Birliğinden Coğrafi işaret alan Milas zeytinyağı, yine coğrafi işaretli Marmaris Çam Balı ve Milas böreği gibi lezzetlerin yanı sıra Muğla Çökeleği, Karacotlu peynir, Muğla tereyağı, Bodrum ham incir reçeli, Bodrum Mandalina reçeli, Bodrum Yalıçiftlik keçiboynuzu, yumurtalı ekmek, soğan mihla, tereyağında göz köy yumurtası, Muğla yoğurtlaması, Milas çakır zeytini, Milas çizik zeytini, Milas kırma zeytini, Muğla çitlembiği, Kavaklıdere cevizi, Muğla simidi, Karakilcik buğday bazlaması, Muğla katmeri gibi lezzetler tanıtıldı. 

Muğla Valisi Orhan Tavlı, 21-27 Mayıs tarihlerinin her yıl ülkemizde ve büyükelçiliklerde Türk Mutfağı Haftası olarak kutlanacağını ve Türk Mutfağının tanıtılması konusunda çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Hafta Boyunca Gastronomi Şenliği

Ege ile Akdeniz’in buluştuğu tarihi ve doğal güzelliklerin tam ortasında yer alan Muğla’nın turizm kenti olmasının yanında bereketli topraklarında yetişen ürünlerle birlikte çam balı, zeytinyağı, tıbbi aromatik bitki zenginliği ile yemek kültürünün de oldukça zengin olduğunu ifade eden Vali Orhan Tavlı, Muğla’nın yöresel lezzetlerinin en güzel şekilde tanıtılması amacıyla hafta boyunca tüm ilçelerde ve antik kentlerde çeşitli etkinliklerin düzenleneceğini söyledi. 

Muğla’nın coğrafi işaretli ve yöresel lezzetlerinin buluştuğu Muğla Kahvaltısının tanıtımı konusunda Muğla Vakfı olarak gereken desteğin verildiğini belirten Vali Orhan Tavlı, Muğla’nın gastronomi ve yemek kültürü potansiyelinin ön plana çıkarılması ve tanıtımının oldukça önemli olduğuna değindi.

Vali Orhan Tavlı Türk Mutfak Kültürünün tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen etkinliklerde emeği geçen kaymakamlara, belediye başkanlarına, Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, gastronomi konusunda ilimizde çalışma yapan tüm şeflere ve destek katkı sağlayan tüm taraflara teşekkür etti.

Muğla’da deniz, kum, güneş turizminin yanında sağlık, kültür, spor ve gastronomi turizminin altyapısını oluşturmak amacıyla çalıştıklarını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla’da 30’a yakın antik kentte kazı çalışmalarının yıl boyu devam ettiğini, kazı çalışmalarında bölgenin gençlerinin ve kadınlarının istihdam edildiğini, antik kentlerde sürdürülen kazı çalışmalarının etkisinin önümüzdeki yıllarda turizmin her alanına yayılacağını ifade etti.

Dünyadaki İlk Tıp Okulu 

Sağlık turizmi konusuna da değinen Vali Orhan Tavlı, Datça ilçesinde bulunan Knidos Antik Kenti’nde yapılan kazı çalışmaları sonucunda dünyadaki ilk tıp okulunun Muğla’da olduğunun ve Hipokrat’tan 100 yıl önce kurulduğunun ortaya çıktığını ifade etti. 

Örnek Köy Projesi

Yerli ve Milli firmamız OPET ve kamu kurumlarının iş birliğinde Muğla’da 9 köyde Örnek Köy Projesinin hayata geçirildiğini belirten Vali Orhan Tavlı, “Örnek Köy Projesi kapsamında Bodrum Pınarlıbelen, İrmene, Çamlık mahallelerinde, Marmaris Bayır ve Osmaniye mahallelerinde, Milas Çökertme, Gökbel ve Bozalan mahallelerinde ve Köyceğiz’de Otmanlar Mahallesinde çalışmalara başlandı.” Dedi.

Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi

Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yer seçimi işlemleri ve gelinen son durumu hakkında basın mensuplarına bilgi veren Vali Orhan Tavlı, Muğla, Antalya, Burdur ve Denizli illerinin kavşak noktasında bulunan OSB’nin bölge hayvancılığının gelişmesine ve istihdama büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Vali Orhan Tavlı, Muğla’da turizmden tarıma ve daha pek çok alanda yapılan çalışmaların ve projelerin tanıtımı konusunda destek olan tüm basın mensuplarına teşekkür etti. 

Anadolu’nun binlerce yıllık geleneksel yemek tariflerinin ilk kez sağlıklı ve atıksız yönleriyle dünyaya açıldığı ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabı ve Türk Mutfağı Haftası çalışmaları hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, 21 Mayıs itibariyle tüm ilçelerde etkinliklerin başladığını ve hafta boyunca devam edeceğini söyleyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığının turizmin birçok alanında olduğu gibi gastronomi turizminde de etkili tanıtımlar yaparak dünya turizminin dikkatini bu yöne çekmeyi hedeflediğini, Muğla’da da bu konuda çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Taner Kökten Muğla’da yüzyıllardır yapılan yöresel ve coğrafi işaretli kahvaltılık ürünlerini aynı masada topladıklarını ve ticari bir ürün olarak tanıtımı konusunda Muğla Vakfı’nın desteklediğini söyledi.

Vali Orhan Tavlı Akyaka Yerel Üretici Pazarını Ziyaret Etti
22.05.2022
Muğla Valisi Orhan Tavlı her ayın üçüncü pazar  günü Ula Belediyesi’nin destek vererek tahsis ettiği Akyaka Pazar yerinde yerel üretici pazarını ziyaret etti. 
 
3 yıl önce Gökova’da yaşayan gönüllüler tarafından kurulan Gökova Yavaş Gıda Topluluğu’nun (Slow Food Gökova) yerel ve küçük ölçekli üreticiler, kooperatifler ve yerel tasarımcılarla bir araya gelerek dayanışma ekonomisi yaratmak amacıyla kurulduğu ifade edildi. 
 
Diğer yandan Muğla mutfağı, yerel tohum, biyoçeşitlik, eğitim, sürdürülebilir yaşam ve sakin kent ile ilgili de çalışmalar ve etkinlikler yapan topluluk, Gökova’nın yerel gıda, tarihi, kültürel dokusu ve el sanatlarının sürekliliğini sağlamayı hedefliyor. 
 
Stantları tek tek gezen Vali Orhan Tavlı, üreticilerden ürünler hakkında bilgi alarak, hayırlı ve bereketli kazançlar diledi.
 
Ziyaretlerinde Vali Orhan Tavlı’ya Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Özel Kalem ve İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Baki Gencel, Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Taner Kökten eşlik etti.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.