Ölçüm Cihazı Haber Girişi : 24 Mart 2021 22:50

Trimble Robot Köpek haritacıların zorlu görevlerini yapıyor

Trimble Robot Köpek haritacıların zorlu görevlerini yapıyor Trimble Robot Köpek haritacıların zorlu görevlerini yapıyor

Trimble ve Boston Dynamics; İnşaat için Bağlantılı Robotik ve Hassas Veri Toplama; Trimble ve Boston Dynamics, Spot the robot ile GNSS, RTS ve 3D lazer tarama dahil olmak üzere önde gelen veri toplama sistemleri arasında sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş bir çözüm sunmak için işbirliği yapıyor.

haber arası detay

 

Konsept işbirliğinin yeni bir kanıtı, geleceğin (çok da uzak olmayan) şantiyeleri için “kobotik” geliştirmenin hızlı yükselişini vurguluyor.
Muhtemelen çeşitli ölçme ve haritalama araçlarını taşıyan Boston Dynamics 'Spot ® gibi robot platformlarını içeren birçok fotoğraf ve haber görmüşsünüzdür   . Yüzeyde, sadece bir enstrümanı (veya bu konuda herhangi bir şeyi) taşımak için bir platform görevi görüyor gibi görünebilir ve millet, bunları pratik uygulama olmadan fotoğraf operasyonu olarak görmezden gelme eğilimindedir. Ama göründüğünden çok daha fazlası var; Gelişmiş gezinme ve durumsal farkındalık algılama yetenekleri bu tür platformlarda zaten mevcuttur ve Trimble gibi AEC çözüm sağlayıcıları ile yapılan işbirlikleri, neredeyse otonom veri yakalama robotları haline gelebilmeleri için gelişmiş konumlandırmaya katkıda bulunmaktadır. Bu botlar göründüklerinden daha akıllılar ve taşıdıkları cihaz paketleri de öyle.

"Neredeyse otonom" dediğime dikkat edin. İnşaat ekiplerimizde Commander Data'ya sahip olmamız çok uzun zaman alabilir - gerçek özerklik çok uzaktır. Ancak üretimde ve kullanımda “cobot'lar” görüyoruz ve çok daha fazlası yolda. Bir cobot işin çoğunu yapabilir, ancak yalnızca insan meslektaşlarıyla simbiyotik olarak. Bu, ağır inşaat ekipmanları için birçok makine kontrol sistemi haline gelmiştir; insan rehber, koç ve güvenlik yedeğidir. Bunu, ölçme aletlerindeki ilerlemelerde bile görüyoruz (bunlara boşuna 'robotik toplam istasyonlar' demiyorlar). Kendi kendine ince ayar yapan, kendi kendini kalibre eden ve birden çok taramayı kendi kendine kaydeden bazı yeni tarayıcılar gibi. Bu, güç düğmesini bulabilen neredeyse herkese hassas lazer konserveleme gücü getirdi.

Trimble ve Piaggio Fast Forward (PFF), Trimble gelişmiş konumlandırma ve ölçme aletleriyle birlikte bir Boston Dynamics Spot (o robot köpek) üzerine bir PFF takip sistemi ekleyen bir kavram kanıtı üzerinde işbirliği yaptı . Bu, insanın eşleştirme yoluyla robotu kontrol etmesini sağlar ve robotun lideri takip ederken yönü ve hızı algılama yeteneğini geliştirir. Birleştirilmiş bir sensör dizisi, inşaat ve inşaat mühendisliği alanları gibi dinamik ortamlarda Spot veya başka bir robot veya makinede gezinen bir liderle eşleşir - çalıştırmak için özel bir eğitim veya kumanda kolu, uygulama veya tablet yoktur. Bu, mevcut makineler için daha geniş bir uygulama yelpazesi oluşturabilir ve üretkenliği, güvenliği ve iş kalitesini olumlu yönde etkileyebilir.

Bir senaryo çizeceğim: Yoğun bir şantiyenin durum güncelleme anketi için, robotla "bağ kurarsınız" ve taramaların aralığını belirterek sahayı bir kez yürürsünüz. Daha sonra taramaları toplamak için cobot'unuzu serbest bırakın. Çevresini algılayabilir ve inşaat ekipmanlarını hareket ettirmekten kaçınabilir. Ve robotunuz bunu durmadan cep telefonunu kontrol etmek, sigara içmek ya da diğer iş arkadaşlarıyla dalga geçmek için yapacaktır. Bu arada, iş kulübesine geri dönebilir ve asla ulaşamayacağınız kadar çok evrak işlerini yapabilirsiniz. Ama ben daldım ...

Dinamik ve tehlikeli bir yerde çalışmak zorunda kalan herhangi bir eksper, maden veya inşaat işçisi, güvenliklerinden korkarak orada sıkışıp kalmamalarını gerçekten istedikleri anlar yaşadı. Cobot'lar güvenlik ve sorumluluk konularında yardımcı olacaktır. Ve bir haritacı olarak vıcık vıcık tundrada yürüdüğümü, ağır ekipmanı taşıdığımı ve huysuz mürettebata dayandığını, "uçan istasyonlar" hakkında hayal kurduğumu hatırlıyorum. Şimdi, yıllar sonra, drone'ların iş akışlarını ölçmek için ne kadar her yerde bulunduğunu görmek çok mutlu. Cobot'lar, insansız hava araçlarıyla aynı etkiye sahip olacak.

Etüt ve inşaatın daha fazla otomasyonu kaçınılmazdır; üretkenlikteki kazançlar muazzam olabilir. Evet, kalite, hassasiyet, doğruluk ve güvenilirlik konusunda önemli hususlar vardır. Ancak gerçek şu ki, doğru kullanılırsa, robotlar ve cobot'lar pek çok görevi bizim yapabileceğimizden daha yüksek kalite, kesinlik, doğruluk ve güvenilirlikle yapabilir - ancak yalnızca sorumlu denetimimizle.

Birçok inşaat uygulaması için süreçleri otomatikleştirmek için en son teknoloji
Şantiye verilerini toplamak için entegre otonom robotik çözüm.

Üretkenliği Artırın
Ekibinizin yüksek değerli görevlere odaklanmasını sağlayın, sayısız saat yürüyüş planlamaya ve tarama ve ölçümleri beklemeye gerek yok.

Kesintisiz Kontrol
Veri toplama sisteminizin ve Spot'un tek tam entegre kontrol sistemi. Bir denetleyici, bir yazılım aracı ve destek için gidilecek bir yer.

İşçi Güvenliği
Entegre Trimble ve Spot çözümü kirli ve tehlikeli işleri yaparken çalışanlarınızı güvende tutun.

Kullanım Durumları
Spot Topografik Araştırmalar
Hassas Topografik Araştırmalar
Geniş coğrafi alan mı? Spot ve SPS986, beklediğiniz hassasiyeti korurken işi sizin için yapabilir.

Spot Tarama
Gerçeklik Yakalama
Günlük stok analizi, kalite güvencesi ve oluşturulmuş analiz gibi tekrarlayan işler için operatör, neyin nasıl yakalanacağına değil, neyin yakalanması gerektiğine odaklanabilir.

Spot Site Koşulları
Tehlikeli / Güvenli Olmayan Site Koşulları
Ekibinizi ister dökülme, ister çıkıntılar veya diğer aşırılıklar olsun aşırı çevre koşullarından uzak tutun.

Saha içi robotik teknolojisinin potansiyel faydaları çok büyük ve Trimble ile Boston Dynamics arasındaki ortaklık heyecan verici bir haber. Robotlar üretkenliği, kaliteyi ve en önemlisi sahadaki ekiplerimizin güvenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Bu heyecan verici bir yolculuk ve inşaat iş akışlarında otonom robotların daha fazla entegrasyonunu dört gözle bekliyoruz. ”

- Jeremy Sibert

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.