Planlama Haber Girişi : 17 Kasım 2022 22:12

TÜGİAD Ege ekonomi gündemini değerlendirdi.

TÜGİAD Ege ekonomi gündemini değerlendirdi.

Azimut Porftöy Genel Müdürü Murat Salar TÜGİAD Ege Şubesi üyeleri ile bir araya gelerek ekonomi gündemini değerlendirdi. Türkiye’nin ve Dünya’nın içinden geçtiği zorlu süreci değerlendiren Salar, “Seçime kadar döviz kurunun bu seviyelerde kalacağını düşünüyorum. Hükümetin tüm motivasyonu bu yönde” dedi.  Toplantıda ayrıca Domino Ventures Managing Partner ve TÜGİAD Girişimcilik ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Mustafa Kopuk startup yatırımları hakkında TÜGİAD Ege Şubesi üyelerine bilgi verdi. 

haber arası detay


Toplantının açılışında bir konuşma yapan TÜGİAD Ege Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Melih Sebastien Durmuş, belli periyotlarla ekonomi finans dünyasından alanında uzman konukları ağırlayarak TÜGİAD Ege Şubesi üyeleri ile bir araya getirdiklerini söyledi. Hem Dünya ekonomisinin hem de Türkiye’nin çok değişkenli bir süreçten geçtiğini ifade eden Durmuş, “Bu anlamda üyelerimizin doğru analiz ve tahliller yapabilmesi, iş girişimlerinde doğru pozisyonları alabilmeleri adına alanlarının duayeni isimler ile buluşmalarıhepimiz için son derece yapıcı. Bu toplantımızda ise Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar ve Domino Ventures Managing Partner ve TÜGİAD Girişimcilik ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Mustafa Kopuk’u ağırladık” diye konuştu.

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar ise hem Dünya hem de Türkiye ekonomisini ve beklentileri değerlendirdi. Yaşanan global kriz için “Belirsizlikler zorluk yaratsa da fırsatı da beraberinde getiriyor” dedi. Türkiye’nin kontrol edilebilen bir ekonomi modeliyle devam ettiğini söyleyen Salar, “Görünen o ki dövizin yılbaşı ve sonrasında bu seviyelerde tutulacağı yönünde. Seçime kadar böyle gidecek gibi görünüyor” dedi. 
Murat Salar’ın sunumundan sonra Domino VenturesManaging Partner ve TÜGİAD Girişimcilik ve İnovasyon Komisyonu Başkanı Mustafa Kopuk ise girişimcilik alanında yaşadığı deneyimleri ve Start up yatırımları hakkında bilgi verdi.


TÜGİAD hakkında
1986 Yılında kurulan Türkiye Genç İş adamları Derneği (TÜGİAD), Türkiye’de genç işadamlarının en geniş profilde bir araya geldiği ilk ulusal ve tek uluslararası yetkinliğe sahip dernektir.
Otomotiv yan sanayi, inşaat – yapı malzemeleri, tekstil, turizm, gıda – tarım – hayvancılık, enerji – yeşil ekonomi, kimya, maden – metal işleme, makine – imalat sanayi, mobilya – kerestecilik, lojistik, bilgi teknolojileri, medikal ekipmanlar, finansal hizmetler – danışmanlık, dış ticaret ve diğer hizmetler başta olmak üzere farklı sektörleri temsil eden 21 – 45 yaşları arasında 850 genç girişimci üyesi ile TÜGİAD bugün, 500 bin kişilik bir istihdam gücünü ve yaklaşık 18 Milyar Dolarlık bir ihracat hacmini temsil etmektedir.

G20 Genç Girişimciler İttifakı’nda (G20 GGİ) Türkiye’yi temsil eden TÜGİAD, aynı zamanda ittifakın stratejik planlama ve iş planından sorumlu icra kurulu üyesidir. TÜGİAD, 84 ülkede 200 bin genç girişimciye ulaşmayı hedefleyen MAME’de (Akdeniz – Afrika ve Orta Doğu Genç Girişimciler İletişim Ağı) kurucu üye ve kurumsal yapılanmadan sorumlu icra kurulu üyesidir. 
1993 Yılından itibaren Brüksel’de AB nezdinde Daimi Temsilciliği bulunan TÜGİAD, 45 bin üyesi bulunan Avrupa Genç Girişimciler Konfederasyonu (YES) Başkan Yardımcısıdır.
Türkiye genelinde 115'i bayan olmak üzere 850 üyesi bulunan TÜGİAD yaş ortalaması 35 olan üye profili ile ülkenin önemli bir çoğunluğunu temsil eden dinamik bir işadamı ve sanayici profiline sahiptir.
Yıllık ciroları yaklaşık 70 milyar dolar olan TÜGİAD üyesi genç işadamlarının yatırım ve girişimleri ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat, tekstil, dış ticaret, otomotiv yan sanayi, turizm, gıda, makine, motor ve diğer metal ürünler imalatı sektörleri başta olmak üzere TÜGİAD üyelerinin toplam 60 sektörde ağırlığı hissedilmektedir.
Ortalama yıllık 18 milyar dolar ihracat, 23 milyar dolar ithalat yapan TÜGİAD üyelerinin en çok dış ticaret yaptığı ülkeler ise; Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, Fransa, Rusya, İspanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, komşu ülkeler, Türk Cumhuriyetler, Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkeleridir.
TÜGİAD Başkanları
BAŞKANLARIMIZ
1986 - 1994 Kurucu ve Onursal Başkan Cefi KAMHİ
1994 - 1998 Murat BEKDİK
1998 - 1999 Hamdi AKIN
1999 - 2002 Muharrem YILMAZ
2002 - 2004 Hayati KAYA
2008 - 2010 Lütfü KÜÇÜK
2010 - 2012 Murat ÇOSKUNKAN
2012 - 2014 Ali YÜCELEN
2014 - 2015 Ali YÜCELEN
2015 - 2016 Rahmi ÇUHACI
2016 -  2018 Ali YÜCELEN
2018 – 2020 Anıl Alirıza ŞOHOĞLU
2020-…….. Nilüfer ÇEVİKEL
Detaylı bilgi için: www.tugiad.org.tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
G20 Genç Girişimciler İttifakı Hakkında 
G20 Genç Girişimciler İttifakı (YEA), G20 ülkelerinde ekonomilerdeki yenilenmeleri yönlendirme, iş hacmi yaratma, yenilik ve sosyal değişim yaratma amacı taşıyan ve girişimciyi odak alan organizasyonların bir araya gelmesinden oluşmaktadır. YEA, G20 ülkelerinde genç girişimcilik konusunda sınırlar arası deneyimleri paylaşma, pozitif bir yön değişimi yaratma, genç girişimciler için global bir iletişim ağı oluşturma ve en önemlisi dünya çapında girişimcilik açısından işbirliği oluşturacak bir dayanışma ortamı yaratma amacıyla kurulmuştur. Bilgi için: www.g20yea.com

Etiketler : TÜGİAD
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.