Agro Haber Girişi : 24 Temmuz 2022 18:25

Türkiye'nin ilk arı evi Afşin'de kuruldu

Kahramanmaraş'ta arıcılık sektörü masaya yatırıldı.
Türkiye'nin ilk arı evi Afşin'de kuruldu

Kahramanmaraş il genelinde arıcılık, arıcıların sorunları, lavanta üretimi, pazarlaması üzerine bir toplantı gerçekleştirildi.

haber arası detay

 

KAHRAMANMARAŞ'TA ARICILIK KONUŞULDU

Kahramanmaraş il genelinde arıcılık, arıcıların sorunları, lavanta üretimi, pazarlaması üzerine bir toplantı gerçekleştirildi.

İç İşleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, İl Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Bilir, Afşin İlçe ve Tarım Orman Müdürü V. Muhammet Kayapınar, Afşin Bal Üreticileri Birliği Başkanı Fevzi Özgül ve Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven'in katıldığı toplantıya, Kahramanmaraş il genelinde faaliyet gösteren arıcılar da eşlik etti.

Tarım İl Müdürlüğünde gerçekleştirilen toplantıda; Afşin’de lavanta üretimi ile başlayan, arı evi kurulması ile devam eden, kırsal kalkınmanın bir ayağı olarak düşünülen bal ve diğer arı ürünlerinin yetiştirilmesi, katma değeri yüksek ürünler olarak pazarlanması ile ilgili olarak kurulan model arıcılar ile paylaşıldı.

İç İşleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç tarafından Afşin modeli olarak isimlendirilen çalışmanın il geline yayılması ve Tarım Bakanlığı nezdinde anlatılarak diğer bölgelere uygulanabilirliği ile ilgili bir çalışma yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

LAVANTA TARLASINA ARI EVİ KURULDU

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde, bir kısmı camdan oluşan ve farklı renklere boyanan 25 kovanlık "arı evi"nde, arıların doğal ortamları ve bal üretim aşamaları gözlemlenebilecek. Afşin'de 380 dekarlık lavanta tarlasına kurulan ve arıların doğal ortamları ile bal üretim aşamalarının gözlemlenebileceği "arı evi", rengarenk kovanlarıyla dikkat çekiyor. 

Afşin Belediyesi ile Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülen proje kapsamında Beyceğiz Mahallesi kırsalında oluşturulan lavanta tarlasına "arı evi" inşa edildi. İçine bir kısmı cam olan ve dış yüzeyi boyanan 25 kovan yerleştirilen evde, ziyaretçiler ve görevli personel, arıların verimliliğini, doğal ortamlarını ve bal üretim aşamasını kovanların kapaklarını açarak gözlemleyebilecek.

Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aslı Özkırım, AA muhabirine, kurulan ev sayesinde arıların her aşamasını takip edebileceklerini belirtti.

Türkiye'nin İlk Arı Evi

Özkırım, Türkiye'de ilk olan "arı evi"nde üretilecek balların üniversitelerinde analiz edileceğini, arı kolonilerinin sağlığını kontrol edeceklerini, buraya ülkenin değişik yerlerinden gelecek olanların lavanta çiçeği ve yöreye özgü endemik şifalı bitkilerden üretilen balla karşılaşacağını anlattı.

Doç. Dr. Özkırım, şöyle konuştu:

"Bu arı evi arıcılarımıza örnek olacak. Buradaki uygulamalar bilimsel danışmanlık eşliğinde, en son güncel şekliyle arıcılarımıza aktarılacak. Burada Afşin ile anılacak arı ürünleri üretilecek. Aynı zamanda tüketicilerimize ve üreticilerimize arının sadece bal yapmadığı, başka ürünlerinin de olduğunu gösterme fırsatımız olacak. Polen, propolis üretilecek ve Afşin'e özgü ürünlerle Afşin hem Türkiye'de hem de uluslararası düzeyde iyi uygulama örneğini gösterecek. İyi uygulamayı üretici ve tüketiciye göstererek arıcılığın gelişmesine katkı sağlamış olacağız. Arıyı Türkiye'ye ve dünyaya tanıtarak arının doğadaki önemi ve arı olmazsa hayatın olmayacağını göstermek istiyoruz."

Yapılan çalışmanın bir örneğinin Slovenya'da olduğuna işaret eden Özkırım, kovanları da api turizme ilgiyi artırmak için renkli olarak tasarladıklarını dile getirdi.

Üretim Süreci İzlenebilecek

Özkırım, lavanta tarlasına ziyarete gelen turistlerin "arı evi"ndeki üretim sürecini de izleyebileceğini dile getirerek, şunları söyledi:

"25 kolonimiz var ve ırk olarak da Afşin'in doğasına uygun arı ırkını değerlendirdik. 3 katlı kovanda gelişen arılarımız yukarıya doğru bal depolarken, doğadan topladığı polen ve propolisleri de tuzaklarında biriktirecekler. Arılarımız çiçeğe ulaşmak için çok büyük zahmete girmeyecek fakat hemen yanı başımızda bulunan Binboğa dağlarının bütün zenginliklerinden de faydalanabilecekler."

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ise amaçlarının lavanta tarlalarıyla turizm alanında atağa geçirdikleri ilçeyi, "arı evi" projesiyle de dünyaya tanıtmak olduğunu söyledi.

Tıbbi ve aromatik bitkilerle arıları buluşturarak ilçeyi "lavanta ve arı kenti" yapmak istediklerini vurgulayan Güven, insanların artık lavanta ile arı tutkusuna tanıklık edebileceğine işaret ederek projenin 20 Mayıs Dünya Arı Günü'nde hayata geçirileceğini kaydetti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.