Planlama Haber Girişi : 07 Kasım 2022 21:27

Yatırımcılar MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı'nda buluştu

yatırımcı iş insanlarına yol göstererek küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanı Türkiye'yi en iyi şekilde anlatacaklarını söyledi.
Yatırımcılar MÜSİAD EXPO Ticaret Fuarı'nda buluştu

MÜSİAD Invest ve MÜSİAD Ticaret Ofisi'ni EXPO'da tanıtan MÜSİAD, uluslararası ticarete dinamizm kazandırmayı hedefliyor. Söz konusu projeleri değerlendiren MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, yatırımcı iş insanlarına yol göstererek küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanı Türkiye'yi en iyi şekilde anlatacaklarını söyledi.

haber arası detay

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO, 19'uncu kez kapılarını açtı. TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen etkinlik kapsamında MÜSİAD'ın yurt içi ve yurt dışı başkan ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Dünya Genel İdare Kurulu programında, MÜSİAD'ın iki yeni projesi tanıtıldı.

İhracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam çalışmalarına hız vereceklerini kaydeden MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD Yatırım Destek Ofisi (MÜSİAD Invest) ve MÜSİAD Ticaret Ofisi ile yatırımcı ve girişimci iş insanlarına yol göstereceklerini söyledi.

Türkiye'nin küresel ve bölgesel ticaret için güvenli bir liman olarak etkisini artırdığını vurgulayan Başkan Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"MÜSİAD EXPO çerçevesinde uluslararası ticarete dinamizm kazandıracak iki yeniliğe hayata geçiriyoruz. MÜSİAD Invest ile yatırımcıya doğru bilgiler ile yol gösterecek, ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak için gayret edeceğiz. Türkiye, küresel ve bölgesel ticaretin güvenli limanıdır. Bizler, 2022 yılı boyunca hayata geçirdiğimiz ihracat odaklı yatırım, üretim ve istihdam projeleriyle, Anadolu'ya olan güvenimizi ortaya koyduk. MÜSİAD EXPO'daki sinerji ile bu vizyonumuzu daha da güçlendireceğiz. MÜSİAD Ticaret Ofisi ise uluslararası pazarlara açılma noktasında iş insanlarımıza rehber olacak. Türkiye Yüzyılı inşa edilirken, Anadolu kazanacak, Türkiye kazanacak, milletimiz kazanacak. İş dünyası olarak ülkemizin yeni yüzyılına hazırız."

Programda değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Invest Başkanı Muhammet Ali Özeken, MÜSİAD Invest'in yenilikçi vizyonuyla teknolojinin tüm imkanlarından faydalandığını belirtti. Güçlü bir teknolojik altyapı ile kapsamlı bir danışmanlık hizmeti sunulacağını belirten Özeken, MÜSİAD EXPO'da tanıtılan MÜSİAD Invest'in uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştığını söyledi.

MÜSİAD Ticaret Ofisi Başkanı Abdullah Bozatlı ise, uzun soluklu titiz bir çalışma sonunda hayata geçirilen proje ile Anadolu'nun dört bir yanından yeni dünya markaları çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Bozatlı açıklamasında, Anadolu'daki şehirlerin ihracat rakamlarına doğrudan katkı sağlayacak MÜSİAD Ticaret Ofisi'nin, uluslararası pazarlara açılmak isteyen iş insanlarına rehber olarak, en doğru ticari eşleştirmelere imkân sunacağını belirtti.


MÜSİAD, IBF ZİRVESİNDE GIDA GÜVENLİĞİ KONUSUNU ELE ALDI

MÜSİAD EXPO kapsamında düzenlenen IBF Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası programı, gıda güvenilirliği ve gelecek nesillere yönelik tehditleri panel programlarla ele aldı. Etkinlikte konuşan IBF Başkanı Erol Yarar, gıda güvenliğinin sadece iktisadi bir kavram olarak değil, oluşturduğu risklerle kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen MÜSİAD EXPO, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açtı. Bu yıl 19'uncu kez düzenlenen fuarın ikinci gününde, 26'ncı Uluslararası İş Forumu (IBF), Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası temasıyla gerçekleştirildi.

IBF Başkanı Erol Yarar: Genetiği değiştirilen gıdaların insan nesline getireceği tehlikeler iyi analiz edilmeli

Programda konuşan IBF Başkanı Erol Yarar, dünyanın özellikle salgın dönemi sonrası büyük bir değişime sürüklendiğini işaret ederek, gıda güvenliğinin ciddi bir tartışma ortamı doğurduğunu söyledi. Sağlıklı nesiller için temiz ve helal gıda kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Başkan Yarar, Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası programı farkındalık uyandırmayı hedeflediklerini ifade etti:

"Pandemi ve çatışmaların yol açtığı küresel çaplı krizler gıda güvenliğini tehlikeye düşürdü. Yine bu dönemlerde tedarik ve lojistik zincirinin bozulması daha büyük sorunları beraberinde getirdi. Ancak tek sorun bu değil. Gıda alanındaki değişiklikler hormonel bozukluklara yol açarak çeşitli sağlık sorunlarını tetikliyor. Bu durum nesillerimizi de tehdit ediyor. Dolayısıyla ilk kez gıda güvenliği ve nesillerin korunması konularını bir araya getirerek, yarınlarımızın hayatlarını güvence altına alma dileğimizi gündeme taşıyoruz. Çünkü gıdanın güvenilirliğine ilişkin değişimler, doğrudan insan sağlığı ve genetiğine de etki ediyor. İnsanlık sadece ayakta kalmak için değil, sağlıklı olmak için gayret göstermeli."

Dünya genelinde ortaya çıkan açlık korkusunun genetik değişime uğratılan gıdalarla boyut değiştirmesinin kabul edilemez olduğunu belirten IBF Başkanı Erol Yarar, "Sadece gıda güvenliği gibi bir iktisadi kavramı ve doğa olaylarını değil, bu durumun yol açacağı riskleri ve genetiği değiştirilen gıdaların insan nesline getireceği tehlikeleri iyi analiz etmeliyiz" dedi.

Başkan Yarar, Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası programının, "Gıda Güvenliğini Tehdit Eden Unsurlar", "Helal ve Temiz Gıdanın Beslenme ve Neslin Muhafazasındaki Önemi" ve "Tedavi ve Beslenmede Neslin Muhafazası" panel programlarıyla değerlendirildiğini söyledi.

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı: İstiklal, istikbalin sıhhatinden geçer

Gıda Güvenliği ve Neslin Muhafazası programında değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı ise, sağlıklı nesillerin yetişmesinde gıda güvenliğinin önemine işaret etti. Tarımsal alanda bilinçsiz ilaç kullanımı, genetiği değiştirilmiş ürünlerin artışı ve küresel krizlerin oluşturduğu sorunların üstesinden aklı selim adımlarla gelinebileceğini belirtti.

"Anadolu'dan filizlenen ve dünyanın dört bir yanına kök salan MÜSİAD, insani değerleri merkez alan bir anlayışla çalışmalarını şekillendiriyor. Bu çerçevede helal ve temiz gıdaya olan erişim, bu değerlerin en kıymetli bileşenleri arasında bulunuyor. Çünkü sıhhatli nesillerin gelişimi ve refahını sağlayabilmek gıda güvenliği ile mümkün. Tarımsal alandaki bilinçsiz kullanımların önüne geçilmesi halinde, yalnız toprağı iyileştirmekle kalmaz yarınlarımızı da koruyabiliriz. Adana ve Elazığ'da gerçekleştirdiğimiz tarım buluşmaları yanında farklı bölgelerde organize edeceğimiz etkinlikler ile bu bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Doğru zaman diliminde atılacak akli selim adımların, nesillerimizi korumamıza olanak sağlayacağının farkındayız. Çünkü istiklal, istikbalin sıhhatinden

MÜSİAD EXPO 2022'DE HEDEF 5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET BAĞLANTISI

MÜSİAD EXPO, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde 19'uncu kez kapılarını açtı. Açılış programında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD EXPO ile 5 milyar dolarlık ticaret bağlantısı oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezinde 19'uncu kez kapılarını açtı. MÜSİAD EXPO Açılış Programında değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD EXPO ile kıtaları birleştiren bir ticaret ağı oluşturduklarını ifade etti.

MÜSİAD, Türkiye'nin üretim ve ihracat hedefine katkı sağlayacak

Fuar ile 5 milyar dolarlık ticaret bağlantısı kurmayı hedeflediklerini söyleyen Başkan Asmalı, "Türkiye’nin üretim ve ihracat vizyonunu çok daha ileri bir seviyeye taşımayı arzu ediyoruz" dedi.

Başkan Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yıl 19'uncu kez kapılarını açan MÜSİAD EXPO, ülkemizin 2023 hedeflerini gerçekleştirmek noktasında önemli bir misyon üstlenmiştir. MÜSİAD EXPO 2022 ile Türkiye’nin üretim ve ihracat vizyonunu çok daha ileri bir seviyeye taşımayı arzu ediyoruz. MÜSİAD EXPO çerçevesinde gerçekleşecek iş birlikleri ve yatırım projeksiyonuyla yaklaşık 5 milyar dolarlık iş bağlantısına vesile olma hedefindeyiz."

Fuarda 124 ülkeden 100 binin üzerinde ziyaretçi ve 60 ülkeden nitelikli alım heyeti iş insanlarıyla buluşacak

Başkan Asmalı ayrıca, fuar boyunca 124 ülkeden 100 binin üzerinde ziyaretçinin yanında 60 ülkeden nitelikli alım heyetlerinin muhatapları ile bir araya geleceğini belirtti.

Başkan Asmalı değerlendirmesinde şunları söyledi:

"Nitelikli alım heyetleriyle bir araya gelme noktasında ürün ve hizmet odaklı bir anlayışla yol aldık. Üyelerimizden gelen talepleri değerlendirerek farklı ürün ve hizmet kalemlerinde iş insanlarımızı doğrudan muhataplarıyla bir araya getireceğiz. 124 ülkeden ziyaretçilerimizle fuar boyunca birlikte olacağız. Bununla birlikte 60 ülkeden gelen nitelikli alım heyetlerini fuarımızda ağırlayacağız. Hem üretim hem de dış ticaret süreçlerinde farklı iş birliklerinin kurulmasına vesile olacağız."

Etiketler : MÜSİAD
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.