Gündem Haber Girişi : 01 Eylül 2023 12:00

2023-2024 Eğitim Dönemi Burs Başvuruları Başlıyor

2023-2024 Eğitim Dönemi Burs Başvuruları Başlıyor

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı burs başvuruları, 4 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak.

haber arası detay

SON BAŞVURU TARİHİ: 31 EKİM 2023


Kurulduğu 1974 yılından bu yana eğitim, kültür ve sanat alanında toplumsal katkı sağlamakiçin çalışan, Türkiye’nin çeşitli illerinde yaptırdığı ve milli eğitime kazandırdığı okullarla eğitime ve nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine destek veren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, başarılı ancak maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere karşılıksız burs vermeyi sürdürüyor.

Bugüne kadar 7.000’i aşkın öğrenciye karşılıksız burs imkanı sağlayan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, 2023-2024 eğitim yılı için burs başvurularını 4 Eylül 2023 Pazartesi günü kabul etmeye başlayacak.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Burs Yönetmeliği kapsamında, 2023 – 2024 eğitim yılında da devlet üniversitelerinin; işletme, işletme mühendisliği, turizm işletmeciliği, iktisat, kimya, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, gıda mühendisliği,endüstri mühendisliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, müzecilik, veterinerlik ve su ürünleri bölümlerinde öğrenim gören ön lisans, lisans ve yüksek lisans ile Anadolu Meslek Liselerinde öğrenim gören öğrencilere Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 ay boyunca karşılıksız burs verilecek.

Öğrencilere sağlanan burs bedelini artıran Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, bu yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi burs bedeliniaylık 1.000 TL, ön lisans,lisans ve yüksek lisans burs bedelini aylık 2.500 TL olarak belirledi.

Burs başvurusunda bulunacak öğrencilerin alt sınıftan dersinin olmaması, disiplin cezası almamış olması, başka bir kurumdan burs almaması, devlet üniversitesinde öğrenim görüyor olması ve ikinci öğretim programlarında öğrenim görmüyor olması şartları aranacak. 

Başvurular 31 Ekim 2023 tarihine kadar www.yasarvakfi.org.tradresinden çevrim içi kabul edilecek.


Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

1974 yılında eğitim, kültür ve sanatı desteklemek üzere kurulan, eğitim yatırımları ve eğitim bursları ile eğitime desteğini sürdüren Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı bugüne kadar sekiz okul yaptırarak milli eğitimin hizmetine sunmuştur. Vakıf, sempozyumlar, kongrelerdüzenlemekte, bilimselçalışmalaryürütmekte ve çeşitlialanlardabilimselçalışmalaryayınlamaktadır.

1985 yılında açılan ve Türkiye’nin ilk özel resim müzesi olan S.Yaşar Resim Müzesi’nde DYO Sanat Ödülleri’nde ödül alan tablolardan ve diğer sanat eserlerinden oluşan koleksiyon sergilenmektedir. 1990 yılında açılan S.Yaşar Sanat Galerisi bugüne kadar 286 sanatçının sergisine ev sahipliği yapmıştır. 
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, kültür ve sanat faaliyetleri kapsamında Dyo Sanat Ödülleri yarışmasını düzenlemektedir. 1967 yılında başlayan ve 1993 yılından bu yana Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Dyo Sanat Ödülleri yarışmasına55 yılda 16.080 sanatçı, 26.865 eserle katılım göstermiş, 214 eser ödül alırken 3.006 eser sergilenmeye değer bulunmuştur. 
Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın ana amaçlarından biri, Atatürk’ün kişiliği, ilkeleri ve tarihi rolünün topluma ve sonraki kuşaklara daha iyi tanıtılması için bu amaçla kurulmuş olan bilim ve araştırma kurumlarının da işbirliğini sağlayarak, araştırmalar derlemeler yapmak ve bunların Türkçe ve yabancı dillerde yayınını ve tanıtılmasını sağlamaktır.
Kültürelmirasımızınkorunmasına ve günışığınaçıkarılmasınadestekveren Yaşar Eğitim ve KültürVakfı, 1998 yılındanbuyanaAydın’ınSultanhisarİlçesi’ndebulunan Nysa AntikKentikazılarına, 2015 yılındanbuyanaİzmir’inBayraklıİlçesi’ndebulunanBayraklıHöyüğüolarak dabilinenEski Smyrna Kentikazılarına, 2017 yılındanbuyanaİzmir’inKonakİlçesi’ndebulunan Smyrna AntikKentikazılarına ve 2019 yılıitibarıyla da Konya’nınÇumraİlçesi’ndeyeralanÇatalhöyükkazılarınadesteğinisürdürmektedir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.