Firma Haber Girişi : 02 Mart 2023 11:55

EMD İzmir Şubesi’nde “Birlikte Güçlüyüz” ekibi adaylığını açıkladı

Ekonomi muhabirlerinde deneyim ve dinamizmden sinerji doğacak!
EMD İzmir Şubesi’nde “Birlikte Güçlüyüz” ekibi adaylığını açıkladı

İzmir ekonomisinin 33 yıldır nabzını tutan, İzmir ekonomisindeki gelişmeleri kamuoyuna aktaran, yazılarıyla ekonomi dünyasına yön veren gazetecilerin meslek kuruluşu konumundaki; Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin 11 Mart 2023 Cumartesi günü yapacağı 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı için “Birlikte Güçlüyüz Grubu” adaylığını açıkladı. 

haber arası detay

 

Adaylıklarını yazılı açıklamayla duyuran “Birlikte Güçlüyüz Grubu” seçildikleri takdirde yapmayı hedeflediği projeleri de açıklarken, seçildikleri takdirde yeni dönemde Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Onur Kurulu ve Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin Ankara’daki Genel Kurulu’nda Genel Kurul Delegesi olacak isimleri de paylaştı. 

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi Başkanlığı’nı yürüten Ege İhracatçı Birlikleri Basın Müşaviri Murat Demircan’ın Yönetim Kurulu Başkanı adayı olduğu listede; Yönetim Kurulu Aday Listesi’nde; Ticaret Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Seda Gök, Hürriyet Ege Ekonomi Editörü Mete Tamer Omur, Ege Bölgesi Sanayi Odası Basın Müşaviri Kadir Kemaloğlu, İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş. Kurumsal İletişim Danışmanı Nihal Özken, Ekonomi Gazetesi Ekonomi Muhabiri Duygu Göksu ve İlkses Gazetesi Ekonomi Muhabiri Nurettin Baki yer aldı. 

Murat Demircan’ın hazırladığı liste Genel Kurul’da güvenoyu aldığı takdirde; Denetim Kurulu Asil Listesi’nde; Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) Kurumsal İletişim Direktörü Halime Büyükyüksel, 9 Eylül Gazetesi Ekonomi Editörü Murat Ervin ve Dokuz Eylül Üniversitesi Efes MYO Öğretim Görevlisi Kutay Gürocak görev yapacak. 

Murat Demircan’ın hazırladığı liste seçilirse; Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin 2023-26 döneminde Onur Kurulu’nda; Ekonomi Gazetesi İzmir Haber Müdürü Ahmet Usman, Ticaret Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemal Tükel, Yeni Bakış Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Emin Varol, Kent Yaşam Editörü Hüseyin Erciyas, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Seyis İşleten, Gazeteci Serap Dikmen Ahmetoğlu ve Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Basın Danışmanı Şirin Yörük görev yapacaklar. 

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’ni Ankara’da EMD Genel Kurulu’nda temsil edecek delegeler ise; İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, Hürriyet Ege Yazı İşleri Müdürü Adnan Kaya, Ekonomi Gazetesi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, Ege Telgraf Genel Yayın Yönetmeni Aylin Süphandağlı, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’in Basın Danışmanı Murat Koç, Folkart Kurumsal İletişim Müdürlüğü Haber Yöneticisi Soner Çağlar ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Basın Müşavirliği ekibinde görevli Yusuf Şahbaz olacak. 

Hedef çoğulcu bir yönetim 

“Birlikte Güçlüyüz Grubu” çoğulcu bir yönetim hedefliyor. Bu amaçla genç gazetecilerden oluşturulan yedek Yönetim Kurulu Listesinde; İlkses Gazetesi Editörü Özkan Pekçalışkan, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Basın Şefi Meryem Yazıcıoğlu, Yeni Asır Gazetesi Ekonomi Muhabiri Mert Yasin Alpdündar, İhlas Haber Ajansı Ekonomi Muhabiri Ceren Atmaca, Posta Ege Editörü Gökhan Köküşoğlu, 9 Eylül Gazetesi Muhabiri Didar Demirci ve Demokrat Gündem Gazetesi Haber Müdürü Aykut Polatlı’ya yer verdi. 

Denetim Kurulu Yedek Listesi’nde ise; Gözlem Gazetesi Muhabiri Mehmet Ali Sütlü, Ticaret Gazetesi Muhabiri Seza Nur Alpdündar ve Dokuz Eylül Üniversitesi SKS Daire Başkanlığı Basın Görevlisi Fatih Abacıoğlu görevli olacak.

“Birlikte Güçlüyüz Grubu”yeni döneme ilişkin yol haritasını da paylaştı. 

Deprem ile ilgili projeler ilk sırada olacak

6 Şubat 2023 tarihinden bu yana yaşadığımız deprem fırtınası sonrasında deprem bölgesindeki gazetecilerin yaralarını sarmak için “Yerel Basın Yaşasın” isimli bir kampanya yürüten Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi, 2023-26 döneminde projelerinin başına üyelerinin depreme hazırlık sürecini koydu. 

Depremle birlikte sağlıklı iletişimin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktığına vurgu yapılan açıklamada, sağlıklı iletişimin sağlanması adına ilgili kurumların da desteğiyle eğitimler vermek-telsiz ile haberleşme üzerine proje geliştirmek, ilk yardım eğitimi üzerine çalışmalar yürütmek öncelikli hedefler olarak dile getirildi. 

‘Ekonomi Haberciliği Atölyesi’ açılacak

EMD Genel Merkezi’nin geçen dönem hayata geçirdiği ‘EMD Medya Okulu’ projesinden yola çıkarak, İzmir’de bulunan iletişim fakülteleriyle ortak hareket ederek, hem ekonomi muhabirliği felsefesini gençlere aktarmak hem de bu alanda bilinçli bir kuşağın yetişmesini sağlamak hedefiyle ‘Ekonomi Haberciliği Atölyeleri’ yapmak için çalışma yapma hedefi belirlendi. 

GENÇ EMD yeni proje

GENÇ EMD; Sürdürülebilirlik esaslı projeler, EMD üyeleriyle İzmir kanaat önderleriyle arasında iletişimi güçlendirecek Fikir Kulübü, Sektör Buluşmaları, Hobi Kulübü, Mesleki Eğitim başlıkları “Birlikte Güçlüyüz Grubu”nun 3 yıllık ev ödevi olarak açıklandı. 

İzmir Ekonomi Gazeteciliği’nin Tarihi yazılacak

EMD İzmir Şubesi’nin 2020-23 dönemi Yönetim Kurulu’nca EMD İzmir Şubesi’nin Geçmiş dönem başkanlarından Hicran Özdamar Yalçınkaya’nın başlattığı ve halihazırda devam eden İzmir Ekonomi Gazeteciliği’nin Tarihi isimli kitabın tamamlanması da ana hedeflerden biri olarak tespit edildi. EMD İzmir Şubesi, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı kapsamında İzmir’de geniş katılımlı bir panel düzenlenmeyi de iş programına aldı. 

“Birlikte Güçlüyüz” ekibi, tüm bu başlıkların yanı sıra ‘ekonomi muhabirliğini’ teşvik etmek adına ‘gazetecilik yarışması’, Avrupa Birliği’nin fonlarından yararlanarak projeler hazırlamak gibi hedefleri olduğuna açıklamalarında yer verdi. 

Demircan: “Deneyim ve dinamizm buluşacak sinerji ortaya çıkacak”

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi’nin 2020-23 döneminde pandemiye rağmen pek çok başarılı projeye imza attığı bilgisini veren EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, “Pandemi döneminde insanların evlerinden çıkamadıkları evrede, dijitalleşmenin sunduğu olanaklarla 20’den fazla online basın toplantısı yaptık. İnsanların maskeye ulaşamadığı dönemde; Maske, kolonya, dezenfektan ve siperliklerden oluşan hijyen kitleriyle gazeteci üyelerimizi 3 farklı dönemde buluşturduk. İzmir ekonomisindeki pek çok kurumla ortak projelere imza attık. EMD Medya Okulu’nun İzmir ayağında üniversite öğrencilerine üyelerimizin deneyimlerini aktarmalarına zemin oluşturduk. İzmir’deki basın meslek kuruluşlarıyla ortak projeler gerçekleştirdik. EMD’nin İzmir kamuoyundaki saygınlığının artmasını sağladık. 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem sonrasında deprem bölgesindeki meslektaşlarımız için ‘YEREL BASIN YAŞASIN!’ isimli bir iyilik hareketi başlattık. Yeni dönemde deneyimli ve genç arkadaşlarımız arasında güzel bir sinerjiyi açığa çıkaracak bir ekip kurduk, Genel Kurulda yetki ekibimize verildiği takdirde dayanışmayla çoğulcu bir yaklaşımla yoğun bir üç yıl geçireceğimizin sözünü veriyoruz” şeklinde konuştu. 

Fotoaltı soldan sağa; Nurettin Baki, Murat Ervin, Halime Büyükyüksel, Kadir Kemaloğlu, Nihal Özken, Murat Demircan, Seda Gök, Mete Tamer Omur, Duygu Göksu ve Kutay Gürocak. 

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Ülke olarak Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 kentle birlikte tüm yurdu, hatta dünyayı derinden etkileyen depremlerle birlikte oldukça zor bir dönemden geçiyoruz. 

Bir seferberlik halinde herkes, elinden geleni yapmak amacıyla yoğun bir mesai harcıyor. Bu tabloyla birlikte dayanışma, yardımlaşma, birlikte hareket etme kültürünün önemi de bir kez daha anlaşılmış oldu. 

Böyle bir ortamda gazetecilik yapmaya çalışan bizlerin de yarınlara daha güçlü ve kararlı bakmamız için tek seçeneğimiz birlikte hareket etmekten geçiyor.

Dolayısıyla böyle bir ortamda ‘genel kurul’ yaparken ve göreve talip olurken de işin ruhunu, yol haritasını belirleyecek en uygun söylemin ‘Birlikte Güçlüyüz’ olduğunu düşündük. 

Bireyselliğin önemini yitirdiği, kolektif ruhun anlam kazandığı bir süreçte; katılımcı, çoğulcu, dayanışma ve yardımlaşma ruhuna sahip bir yapıyla yeni dönemde ‘Birlikte Güçlüyüz’ diyerek, hep birlikte çalışmayı hedefliyoruz.

Bu hedef doğrulusunda da hazırladığımız projelerimiz ise şöyle: 


DEPREMLE YAŞAMAK

•    Tek İşimiz Haber Değil ve Yerel Basın Yaşasın kampanyalarıyla birlikte Hatay’la gazetecilik anlamında kardeşlik bağlarını güçlendirmek adına süreç içinde bölgede basın merkezi kurulmasına öncülük etmek, ortak yayınlar hazırlamak,
•    Depremle birlikte sağlıklı iletişimin de ne kadar önemli bir konu olduğu ortaya çıktı. Bu anlamda sağlıklı iletişimin sağlanması adına ilgili kurumların da desteğiyle eğitimler vermek-telsiz ile haberleşme üzerine proje geliştirmek,
•    İlk yardım eğitimi üzerine çalışmalar yürütmek istiyoruz.

EKONOMİ HABERCİLİĞİ ATÖLYESİ

•    Genel Merkezi’mizin hayata geçirdiği ‘EMD Medya Okulu’ projesinden yola çıkarak, ilimizde bulunan iletişim fakülteleriyle ortak hareket ederek, hem ekonomi muhabirliği felsefesini gençlere aktarmak hem de bu alanda bilinçli bir kuşağın yetişmesini sağlamak hedefiyle ‘Ekonomi Haberciliği Atölyeleri’ yapmayı planlıyoruz. 

GENÇ EMD

•    Sürdürülebilirliğin önem kazandığı bir süreçte bizler de ekonomi gazeteciliğini ve bu alandaki örgütçülüğün yarınlara daha sağlam taşınması adına 32 yaşına kadar olan EMD İzmir Şubesi üyelerinin yer aldığı bir yapı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu yapı bir komisyon gibi çalışarak ekonomi muhabirliğinin gelişmesi adına yönetime tavsiyelerde bulunmasını amaçlıyoruz. 


FİKİR KULÜBÜ

•    Sadece EMD İzmir Şubesi üyelerinin değil, iletişim alanında çalışan tüm kişilere açık olan ve 2 ayda bir toplanacak olan bu kulüpte, güncel gelişme ve olayların yanı sıra sanattan spora birçok disiplinde sohbetler ve söyleşiler yapılmasını öngörüyoruz.

SEKTÖR BULUŞMALARI

•    Haber kaygısından uzak, birçok sektörün üretim süreçlerini deneyimlemeyi esas alan bu buluşmalarda; zeytinyağı tadımı ya da koku eğitimi gibi birçok başlıkta atölyeler yapmayı hedefliyoruz. 

HOBİ KULÜBÜ

•    Mesleğimiz itibariyle oldukça koşuşturmacası bol bir yaşantımız var. Bu koşuşturmacaya bir es vermek adına, ailelerin de katılımıyla üyelerimize hobi edindirme ya da var olanı geliştirmeyi esas anan çalışmalar düzenlemek istiyoruz. 

İZMİR EKONOMİ GAZETECİLİĞİNİN TARİHİ KİTABI

•    Geçmiş dönem başkanlarımızdan Hicran Özdamar’ın başlattığı ve halihazırda devam eden İzmir Ekonomi Gazeteciliği’nin Tarihi isimli kitabın tamamlanması da ana hedeflerimizden birini oluşturuyor. 

PANEL

•    Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı kapsamında İzmir’de geniş katılımlı bir panel düzenlenmeyi planlıyoruz. 

MESLEKİ EĞİTİMLER

•    Ekonomi muhabirliğinin olmazsa olmazlarından istatistiklerin dilini etkin bir şekilde kullanmak ve anlamaktan yola çıkarak; veriyi daha iyi okumak adına TÜİK İzmir İl Müdürlüğü, STK, üniversite gibi kurumların işbirliğinde‘İstatistiklerin Dili Eğitimi Programı’nın düzenlenmesi,
•    Yazılı basın kan kaybederken, dijital medya ve kurumsal iletişim alanında ise iş kollarımız gelişiyor.Kurumların kurumsal iletişim departmanlarında iletişim eğitimi almış meslektaşlarımızın istihdam edilmesi için farkındalık oluşturmak için ‘Kurumsal İletişim Sektörü İletişim Eğitimleri’nin yapılması
•    Son dönemde hayatımıza giren ve geleceğin ekonomi muhabirliğinde de önemli bir yeri olacak olan sürdürülebilirlik, temiz enerji, küresel iklim değişikliği gibi başlıklarda da eğitimler düzenlemeyi hedefliyoruz.

Tüm bu başlıkların yanı sıra ‘ekonomi muhabirliğini’ teşvik etmek adına ‘gazetecilik yarışması’, Avrupa Birliği’nin fonlarından yararlanarak projeler hazırlamak gibi birçok konuda da çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.