Ekoturizm Haber Girişi : 07 Mayıs 2022 22:37

Flamingo Yolu projesinde hazırlıklar sona erdi

Körfezin en renkli teknesi ve otobüsüyle yapılacak turlar 10 Mayıs’ta başlayacak.
Flamingo Yolu projesinde hazırlıklar sona erdi Flamingo Yolu projesinde hazırlıklar sona erdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın yürüttüğü “Flamingo Yolu” projesinde çalışmalar tamamlandı. Projeyle İzmirliler, hem deniz hem de kara yolundan Gediz Deltası’ndaki kuş türlerini inceleme imkânı bulacak.  Körfez’in en renkli teknesi ve otobüsüyle yapılacak turlar 10 Mayıs’ta başlayacak.

haber arası detay

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzDoğa’nın yürüttüğü “Flamingo Yolu” projesinde hazırlıklar sona erdi. Proje kapsamında İzmirliler, UNESCO Dünya Doğa Mirası Listesi adayı  Gediz Deltası’nı hem deniz hem de kara yolundan gezebilecek ve alandaki kuş türlerini inceleme imkânı bulacak. Körfezin en renkli teknesi ve otobüsüyle yapılacak turlar 10 Mayıs’ta başlayacak.

Tekne turları ortalama 90 dakika
Karşıyaka’daki Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndan hareket edecek tekne Gediz Deltası kıyılarında ilerleyecek ve kuş gözlem etkinlikleri yapılacak. Tekneyle yapılacak rehberli kuş gözlem turlarının ortalama 90 dakika sürmesi planlanıyor.  Kara yolundan otobüsle turlar da yine aynı tarihte, 10 Mayıs’ta başlıyor. Rehberli olarak düzenlenecek otobüs turları 35 kişilik kontenjanla yapılacak. Başlangıç noktası Sasalı Doğal Yaşam Parkı olan turlar, Kaklıç ve Degaj rotasını izleyerek Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na geri dönecek.

Flamingodan karabataklara…
Projeyle başta flamingolar olmak üzere İzmir Körfezi’nin ev sahipleri olan onlarca kuş türüne dikkat çekmek amaçlanıyor. Turlar sayesinde ziyaretçiler flamingodan karabataklara, martı türlerinden pelikanlara kadar birçok kuşla ilgili bilgi edinip aynı zamanda bunları gözlemleme fırsatı da yakalamış olacak.

Biletler gişeden ve web sitesinden alınabiliyor
Turlara katılmak isteyenler, Mavişehir Balıkçı Barınağı içerisinde bulunan Flamingo Doğa Parkı’ndaki gişeden veya izdogaturizm.com web sitesinden bilet alabiliyor. Turlarla ilgili ayrıntılı bilgilere izdogaturizm.com web sitesinden veya 531 932 09 93 numaralı telefondan ulaşılabiliyor.

Flamingo Tekne Turu

09:00 - 10:45
11:00 – 12:45
14:00 – 15:45
16:30 – 18:15
18:30 – 20:00
Nüfusu 4 buçuk milyonu aşan İzmir gibi bir metropolün içerisinde, flamingo, tepeli pelikan, akça cılıbıt, karabatak, poyrazkuşu, karagagalı sumru gibi yüzlerce kuş ve canlı türünün yaşamına tanıklık etmek ister misiniz?

Flamingo Yolu Tekne Turu ile İzmir’in Gediz Deltası’ndaki kuşları gözlemleyebilir, UNESCO Dünya Mirası adayı olan deltada unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. 

Mavişehir Balıkçı Barınağı’ndan hareket eden flamingo yolu tekneleriyle, bir rehber eşliğinde gerçekleşen turumuz, sizlere İzmir’in Gediz Deltası’nda bir buçuk saat süren benzersiz bir deneyim sunuyor.

İş Çıkışı Flamingo Rotası (hafta içi)

18:45 – 20:30
İzmir’de işinizden çıkıp veya gündelik yaşamın koşturmacasına ara verip, yalnızca dakikalar içerisinde yüzlerce kuş ve canlı türünü gözlemleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Hareket noktası Kaklıç’tan, degaj rotasını izleyerek Doğal Yaşam Parkı’nda son bulan ve bir rehber eşliğinde yaklaşık 2 saat sürecek olan turumuzla, İzmir’in Gediz Deltası’ndaki yaşama tanıklık edebilir, flamingoları, pelikanları, küçük kerkenezleri ve daha yüzlerce kuş türünü gözlemleyebilirsiniz.

Kuşların yanı sıra çakal, tilki, yaban domuzu, yaban tavşanı gibi memeli türleriyle de karşılaşabileceğimiz bu tur, sizi UNESCO Dünya Mirası olmaya hazırlanan İzmir’in Gediz Deltası’nda eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor.

İzDoğa Seyahat Acentesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan İzDoğa AŞ tarafından kuruldu.

Amacımız, şehrimizin doğa ve kültür mirasını yaşatmak için İzmir ve çevresindeki cazibe merkezlerinin sürdürülebilir turizme kazandırılmasını sağlamak.

İzmir’de yerli ve yabancı gezginlere yönelik doğa ve kültür turizmini yaygınlaştırmak amacıyla, bölgemizin benzersiz coğrafyasında yeni tur ve rotalar oluşturuyoruz. Kırsal turizm, doğa ve yürüyüş turizmi, tarih ve kültür turizmi alanlarında çalışmalar yürütüyoruz.

 

Etiketler : Flamingo Yolu
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.