GEKA, Muğla Ekoturizm odakları ve yatırım teşviklerini belirledi

Ekolojik turizm ortalama olarak yıllık %10 civarında büyüyen bir turizm pazarıdır. Ekolojik turizm arzının yaklaşık yarısının( %51) Avrupa tarafından sağlanacağı ve 2023 yılında 338 milyar dolarlık bir Pazar büyüklüğüne ulaşacağı tahmin edilmektedir. Ekoturizm günümüzde turizm endüstrisinin en hızlı büyüyen segmentlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Dünya Turizm Örgütünün(WTO) uzun dönemli tahminlerine göre ekoturizm, turist sayısı ve toplam turist sayısındaki oranı ile yüksek hızla büyümeye devam edecektir. WTO, ekoturizm kapsamında yapılan seyahat harcamalarının turizm sektörünün geneline göre 5 kat daha hızlı arttığını tespit etmiştir. Ekoturizme
olan talebi artıran en önemli unsurlardan birisi ise çevre bilincinin dünya genelinde artmasıdır. McKinsey firması tarafından 60 ülkede yapılan tüketici araştırmasına göre tüketicilerin %66’sı doğa dostu ürünlere daha fazla ücret verebileceği yanıtı vermiştir. Özellikle Milenyum kuşağının doğa dostu ürünlere olan talebi %73 ile ortalamanın üzerindedir. Adventure Travel Trade Association tarafından yapılan bir anket çalışmasına göre, yurtdışını seyahat eden 2000 Amerikalının %91’i etik geziler yapmanın önemli olduğunu belirtmiştir. Ankete katılanların %63’ü, etik gezinin yerel kültür hakkında bilgi edinilmesini, % 56’sı yerel işletmelerden hediyelik eşya satın alınmasını , %54’ü kültürel anıtlara saygı gösterilmesini, %44’ü yerel işletmelerin desteklenmesi içerdiğini söylemiştir. 

Ekoturizm, Geriatri ve Wellness turizm türleri, Muğla’nın turizm sezonun 4 mevsime uzatılabilmesi, kırsal bölgelerde yeni turizm destinasyonları oluşturulabilmesi için en uygun alternatif turizm türleri arasında yer almaktadır. Muğla’nın; ekoturizm, geriatri ve wellness turizm potansiyeline sahip olmasının en önemli nedenleri: 1484 km kıyı uzunluğu ve dantel gibi koylarıyla dünya denizcilerinin buluşma noktasıdır.
Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de hizmet kalitesi yüksek kamu ve özel hastaneler faaliyet göstermektedir.
Hizmet kalitesi yüksek konaklama tesisleri, il geneline yayılan termal kaynakları, temiz doğası, UNESCO Dünya Miras listesine dahil edilen Letoon ve Xanthos gibi 4.336 adet tescilli taşınmaz kültür varlığına sahiptir.

Bodrum Kalesi, Kaunos, Knidos, Stratonikeia, Letoon, Sedir Adası, Euromos, Beçin Kalesi, Kayaköy, Herakleia-Latmos gibi 195 antik kent ve 21 ören yeri ile antik dünyanın en görkemli izlerini taşıyan
açık hava müzesidir.
Dalyan Deltası, Köyceğiz Gölü, Kelebekler Vadisi, Uyku Vadisi, Saklıkent Kanyonu, Gökçeler Mağarası,
Karabağlar Yaylası gibi birçok doğal güzelliklere sahiptir.
Köyceğiz, Dalaman, Seydikemer, Marmaris, Yatağan, Milas ve Bodrum ilçelerinde mineral değerleri
yüksek jeotermal kaynaklara sahiptir.
Karia Yolu, Likya Yolu, Ecotrail Yolu, Babadağ Yamaç Paraşüt Pisti, Dalaman Rafting Alanı, Gökova
Kitesürf Alanı gibi birçok sportif aktiviteye uygun turizm destinasyonlarına sahiptir.
Muğla Yörük Türkmen Şenliği, The Bodrum Cup Yelken Yarışı, Menteşe Beşpınar Yağlı Güreş Festivali,
Dünya Ralli Şampiyonası gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.
Yılın en az 300 günü güneşli geçen ılıman iklimi, bol oksijeni ve düşük nem oranıyla sağlıklı bir yaşam
merkezidir.
Verimli ve temiz topraklarında yetişen doğal ürünler kullanılarak hazırlanan sağlıklı ve lezzetli yöresel
lezzetlere sahiptir.
Milas-Bodrum ve Dalaman uluslararası havalimanları ile doğrudan yurtdışı uçuşlar gerçekleştirilmektedir.

EKOTURİZM YATIRIM OLANAKLARI
Muğla’nın kıyı bölgelerinde yer alan Bodrum, Fethiye, Marmaris ilçeleri kitle turizmi için önemli turizm destinasyonlarıdır. Ancak Muğla il geneline bakıldığında kitle turizminin olumsuz etkilerinden korunmuş ve dolayısıyla ekolojik turizm açısından büyük potansiyele sahip bir çok alan mevcuttur. Muğla, Akdeniz ve Ege denizine toplam 1480 km uzunluğa sahip kıyısı bulunan, topraklarının %67’si orman olan, orman varlığı en yüksek illerimizden biridir. Muğla’nın yüz ölçümünün %22’sini özel çevre koruma bölgeleri oluşturmaktadır. Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne ait 8 tabiat parkı ve 73 mesire yeri ile av turizmine uygun Köyceğiz ve Yılanlı-Çakmak Yaban Hayatı Geliştirme sahaları mevcuttur. Dalış turizmi açısından Türkiye’nin önemli bölgelerinden olan Marmaris, Bodrum, Fethiye ve yakın çevresinde günübirlik gidilebilecek 52 dalış noktası vardır. Akyaka’da kitesürf, Fethiye Babadağ’da yamaç paraşütü, Karya ve Likya antik yollarında trekking, Dalaman Çayında rafting gibi uluslararası çapta bilinen önemli spor turizm aktiviteleri yapılmaktadır.

Faralya Eko Turizm Alanı( Fethiye)
Fethiye ilçesinin Uzunyurt mahallesinde yer alan ve genellikle Faralya olarak bilinen bölge Eko Turizm alanı(yeşil işaretli alan) ilan edilmiştir. Eko turizm alanı ilan edilmiş bölge, korunan alan niteliğinden
çıkarılmıştır. Ayrıca, Uzuyurt ve Karaağaç köylerinde “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü kullanım Alanı” olarak belirlenen alanlarda Koruma amaçlı imar planına uygun olması koşuluyla turizm tesisleri yapılabilecektir. Faralya ve civarı Muğla’nın eko turizm yatırımları konusunda öne çıkan bölgesidir.
Muğla’daki konaklamalı ektoruizm tesislerinin yarıdan fazlası Faralya bölgesindedir. Ölüdeniz ve Babadağ yamaç paraşüt alanı, Kelebekler Vadisi, Kayaköy, Kabak Koyu gibi önemli turizm destinasyonlarının yakınında yer alan Faralya bölgesinde bungalow, kamping ve yoga kampı gibi konaklama imkanları sağlanmaktadır. Her yıl düzenlenen Likya Yolu Ultra Maratonunun geçiş istikametinde yer alan Faralya bölgesi Ölüdeniz-Patara hattında yürüyüş yapmak isteyenler için tercih edilen bir konaklama noktasıdır. Özellikle eylül-ekim ve nisan-mayıs aylarını kapsayan düşük sezonda Alman, Hollandalı ve Avusturyalı ağırlıklı olmak üzere Likya yürüyüş yolunu kullanmak isteyen yabancı turistler Faralya bölgesinde konaklamaktadır. Yaz döneminde ise yerli turistler Faralya’yı konaklamalı ve günübirlik olarak ziyaret etmektedir. Özetle Faralya bölgesinde turizm 7-8 aylık dönemde yapılabilmektedir. 

Seki Turizm Alanı( Seydikemer)
Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alan Seki Yaylası, Fethiye ilçesinin yaz sayfiyesi olma özelliğini günümüzde de korumaktadır. Seki Yaylası’nda, kışlar uzun ve şiddetli geçmekte olup kış döneminde yağan kar ile ilkbahar ve sonbahar aylarında görülen yoğun yağış sayesinde yayla ot ve su kaynakları açısından zengindir. Dalaman Çayından sonra Muğla’nın ikinci büyük akarsuyu olan Eşen Çayı Seki Yaylasının içerisinden geçmektedir. Seki yaylası, topraklarının genişliği, yaz aylarındaki serin havası ve elverişli ulaşım koşulları sahip olan; Girdev Gölü, Fethiye Eren Dağı Kayak Merkezi ve Oinoanda Antik
Kenti gibi turizm destinasyonlarına yakın olan Seki bölgesi yayla turizmi ile futbol yaz kampı ve golf turizmini kapsayan spor turizmi için elverişli bir noktadır. Önceki dönemlerde doğal çim altyapısına sahip Seki yaylası Fethiye Spor kulübü tarafından yaz kampı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise doğal çime sahip alanlarda yağlı güreş etkinlikleri düzenlenmektedir. Seydikemer Belediyesi tarafından söz konusu alanın spor etkinliklerine uygun şekilde kullanılabilmesine yönelik yatırımlara yönelik imar çalışmalarına devam edilmektedir. Ancak Seki yaylasında, spor kulüplerine yönelik yaz kampı hizmeti verilebilmesi için öncelikle sporculara yönelik konaklama tesislerinin yapılması  gerekmektedir. Bu kapsamda Seki mahallesine 17 km uzaklıkta olan Eren Dağı Kayak Merkezine yapılan konaklama tesislerinin kış döneminde kayak sporcuları için yaz döneminde ise futbol spor kulüplerinin hizmetine sunulması önerilmektedir. Bu sayede, diğer kayak merkezlerinde olduğu gibi konaklama tesislerinin hizmete açık olduğu zaman aralığı kış dönemi ile sınırlandırılmamış olacaktır. Ayrıca talep olması halinde futbol yaz kamplarına yönelik konaklama tesislerinin Seki mahallesinde yapılması mümkündür. Seki mahallesi sınırları içerisinde turizm alanı olarak belirlenen bölge aşağıdaki şekilde turuncu ile gösterilmiştir.

Kıyıkışlacık-Asın( Milas)
Güllük körfezi kıyısında yer alan Kıyıkışlacık mahallesi; Milas ilçe merkezinden 28 km ve MilasBodrum Havalimanından 25 km uzaklıktadır. Genellikle yerli turistlerin yaz döneminde müstakil konutlarında tatillerini geçirdikleri bir turizm destinasyonudur. 
Kıyıkışlacık Ekoturizm Alanının büyüklüğü yaklaşık olarak 4.200 dönüm olmakla birlikte ekolojik turizm alanı olarak ilan edilen bölgenin büyük çoğunluğunda zeytin ağaçları bulunmaktadır. Kıyıkışlacık mahallesi yakınlarında 3 adet jeotermal kaynak tespit edilmiştir. Bu kaynaklardan, köyün yaklaşık 1 km kuzeydoğusunda yer alan ikisi eskiden beri içme( Asın İçmesi) olarak kullanılmakta ve bölge halkı tarafından kullanıldığında müshil etkisi yaptığına inanılmaktadır. Kaynakların çıkış sıcaklığı 21 derece
ve toplam çözünmüş madde miktarları 8200 mg/l- 19000 mg/l olarak ölçülmüştür. Söz konusu kaynaklar arkeolojik sit alanları içerisinde yer aldığı için tesis yatırımları için uygun değildir. Ancak Kaynakların kuzeyinde Bodrium Tatil Köyü olarak kullanılan devre mülk sitesinde 57 metrede 28 derece sıcaklık ve 20 l/s debiye sahip sıcak su bulunmuştur. Bodrium Tatil köyü tesisi kısmen tamamlanmakla birlikte uzun zamandan beri atıl kalmıştır. Ayrıca Kıyıkışlacık mahallesinin çevresinde atıl kalan başka büyük ölçekli otel yatırımları mevcuttur. Kıyıkışlacık Ekoturizm Alanının çevresinde; Uzunyuva Hekatomnos Anıt Mezarı, Iasos Harabeleri, Beçin Kalesi, Euromos Antik Kenti, Çomakdağı Köyü, Uyku Vadisi-Gökçeler Mağarası, Tuzla Sulak Alanı, Bafa Gölü gibi önemli birçok tarihi, kültürel ve doğal turizm destinasyonları mevcuttur. Söz konusu turizm destinasyonları, termal kaynakları ve ulaşım kolaylığı açısından değerlendirildiğinde Kıyıkışlacık Ekoturizm Alanının önemli bir geriatri turizm merkezi olabileceği değerlendirilmektedir. Yeni tesis yatırımı yapılması yerine mevcut atıl turizm tesislerinin tamamlanarak geriatri turizmi yatırımına dönüştürülmesi önerilmektedir

Genel Eko Turizm Yatırımları
Turizm Alanı veya Ekolojik Turizm Alanı olarak ilan edilmemiş alanlarda da, gerekli kriterlerin sağlanması halinde Eko Turizm yatırımları yapılabilmektedir. Özellikle Muğla’nın yüzölçümünün %67’sini kaplayan ormanlık bölgelerde macera parkı, apiturizm tesisi, kamping, yoga kampı gibi konaklamalı veya günübirlik tesisler yapılması önerilmektedir. Orman Genel Müdürlüğü tarafından ormanlık alanların konaklamalı veya günübirlik mesire yeri olarak kullanılmasına izin verilebilmesi için söz konusu tesisin ziyaretçi potansiyeline sahip olması, çok katlı olmaması, doğa ile uyumlu yapı ve tesislere sahip olması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu alanlar ÖÇK, Doğal Sit, Arkeolojik Sit gibi korunan alanların sınırları içerisinde yer almamalıdır.
Macera parkı yatırımları için önerilen bölgeler Fethiye, Seydikemer, Ula, Köyceğiz ve Dalaman ilçelerinin kıyı bölgelerinden uzak ve turizm destinasyon noktalarına yakın alanlardır. Macera parkı yatırımlarının kurumsal organizasyonlar için outdoor eğitim ve engel parkurları, oryantiring parkurları  ve dağ bisikleti parkurlarını içerecek şekilde planlanması ve turizm amaçlı sportif faaliyet belgesinin alınması önerilmektedir. Muğla’da mevcut durumda Fethiye’de özel bir firmanın işlettiği macera parkı tesisi ve Ula Gölet’inde yapımı devam eden macera parkı yatırımı vardır. Çin’in Zhejiang televizyonunun 24 saat isimli Survivor yarışma programının çekimlerinin Fethiye’nin Babadağ, Ölüdeniz, Kayaköy, Çalış, Göcek 12 Adalar ve Üzümlü gibi turizm destinasyonlarında yapılması, macera parkı turizmi açısından Muğla’nın cazibesini göstermektedir.

EKO TURİZM YATIRIMLARI İÇİN İZLENECEK ADIMLAR
Kamping, Apiterapi Merkezi, Macera parkı gibi yatırımlar; Orman Genel Müdürlüğü’nden gerekli izinlerin alınması halinde, Mesire Yeri kapsamında ormanlık alanlarda yapılabilmektedir. Bu bölümde Mesire Yeri tahsisi yapılabilmesi için aranan nitelikler ile izin-ruhsat süreçleri hakkında bilgi verilecektir. Yatırımcı tarafından Mesire Yeri için alan araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi söz konusu alanın için turistik cazibesinin olmasıdır. Projelendirme sürecinde ise tesislerin, doğa ile uyumlu olacak ve çok katlı olmayacak şekilde tasarlanması gerekmektedir. Ayrıca yatırımın türüne ve büyüklüğüne göre Mesire Yeri türü seçilmeli ve ona göre proje hazırlanmalıdır.
A Tipi Mesire Yeri: En az 20 dönüm ve en fazla 500 dönüm alan büyüklüğüne ve yüksek ziyaretçi
potansiyeline sahip günübirlik veya konaklamalı tesisler
B Tipi Mesire Yeri: En az 20 dönüm ve en fazla 500 dönüm alan büyüklüğüne ve yüksek ziyaretçi
potansiyeline sahip günübirlik tesisler
C Tipi Mesire Yeri: En az 10 dönüm ve en fazla 100 dönüm alan büyüklüğüne ve düşük veya orta
ziyaretçi potansiyeline sahip günübirlik tesisler

MESİRE YERİ BAŞVURU İŞ AKIŞ DİYAGRAMI
Yatırımcı Orman
Bölge Müdürlüğü'ne
Başvurusunu Yaptı
Başvuru Dilekçesi, Memleket Haritasi ve Kroki
Orman Bölge Müdürlüğü İlgili Orman İşletme
Müdürlüğüne Dosyaları Gönderdi
İşletme Müdürlüğü
Mesire Yeri Başvuru
Dökümanlarını
Hazırladı
Rekreasyon Potansiyeli Değerlendirme Tablosu,
Amenajman Haritası, Orman Kadastro Haritası,
Uydu Görüntüsü, 5 Adet Fotograf, Mesire Yeri
Teklif Raporu
İşletme Müdürlüğü Mesire Yeri Başvuru
Dökümanlarını Orman Bölge Müdürlüğüne
Gönderdi
Orman Bölge Müdürlüğü İncelemeleri
Yaptıktan Sonra Başvuruyu Uygun Bulursa
Dosyaları Orman Genel Müdürlüğüne Gönderdi
Orman Genel Müdürlüğü İncelemeleri Yaptıktan
Sonra Başvuruyu Uygun Bulursa Kurum Görüşleri
İçin Orman Bölge Müdürlüğüne Yetki Verdi
Orman Bölge Müdürlüğü İlgili Kurumlardan Mesire
Yeri Tesisi İzin ve Ruhsatı İçin Görüş Sordu
Kurumlardan Uygunluk Yazıları Gelirse Orman
Bölge Müdürlüğü Tarafından Başvuru Dosyaları
Orman Genel Müdürlüğüne Gönderildi
Orman Genel Müdürlüğü İzin İrtifak Şube Daire
Başkanlığı Tarafından Mesire Yeri Tescil Edildi
Orman Bölge
Müdürlüğü Tarfından
Projelendirme ve
Uygulama Dosyaları
Hazırlandı
1/500, 1/1000 veya 1/2000 Ölçekli Alan Kullanım Planı, Gelişim ve Yönetim Planı ve Plan Raporu(Ek-2 Teknik Şartnameye Uygun Olarak)
Orman Bölge Müdürlüğü Tarafından Projelendirme ve Uygulama Dosyaları Orman Genel Müdürlüğüne
Gönderildi.
Mesire Yerinin Gerçek ve Tüzel Kişilerce İşletilmesi İçin İhaleye Verildi
İhaleyi Kazanan Firma Teknik Şartnameye Uygun
Olarak Mesire Yerini İşletmeye Açtı

ALTERNATİF TURİZM YATIRIMLARINA YÖNELİK DESTEK VE TEŞVİKLER
3.4.1. Tarım ve Orman Bakanlığının Destekleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında etaplar halinde Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğler yayınlanmakta ve başvurular alınmaktadır. Bu bölümde 2019 yılında ilan edilen “13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ile belirtilen başvuru koşulları
anlatılmaktadır. Tebliğ içerikleri ilan edilen etaplara göre değişim göstermektedir.
Kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına dahil edilen kırsal turizme yönelik olarak; konaklama amaçlı yeni tesis yatırımları desteklenmektedir. Kırsal turizm yatırımları sadece kırsal alanda (31/12/2012 tarihinde TÜİK verilerine göre nüfusu 20 binin altında olan yerleşim yeri) desteklenmektedir. Kırsal turizm yatırımlarına başvuru yapılabilmesi için sabit yatırım projelerine yönelik henüz yapı ruhsatı alınmamış yatırım yerinde temelden yapılacak inşaat ve makine ekipman alımına yönelik proje hazırlanması gerekmektedir.


Destek Kapsamı
Kırsal turizm; Kırsal bölgelerde dağ veya yaylalarda kurulan, konaklama imkânı ile birlikte bulunduğu bölgedeki kırsal hayatı deneyimleme imkânı sağlayan çiftlik evi, köy evi, yayla evi veya dağ tesisleridir. Kırsal Turizm tesisleri; konaklama, yeme-içme tesisleri ve rekreasyon tesislerini içermektedir. Hibe programı ile istihdamın desteklenmesi ve iş faaliyetlerinin geliştirilmesi yoluyla
mevcut işlerin korunması, bu şekilde kırsal alanlarda ekonomik faaliyet düzeyinin yükseltilmesi ve kırsal nüfusun azalmasının tersine çevrilmesi amaçlanmalıdır. Hibe kapsamında değerlendirilecek yatırımlar kırsal hayata uygun, özgün ve nitelikli tefriş ve dekorasyona sahip olacak şekilde projelendirilmelidir. Sadece kırsal alanda en az 5, en fazla 25 oda kapasiteli konaklama tesisleri yeni tesis için başvuruda bulunabilirler. Müstakil konut tipi bungalov ev projeleri hibe kapsamında kabul edilmemektedir. Tesisle birlikte restoran, kafe, çocuk parkının projelendirilmesi gerekmektedir. Tesisler nihai ödeme talebine kadar Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik uyarınca belgelendirilmelidir. Tesislerde alınması gerekli izin, ruhsatlar, kısmi turizm işletmesi belgesi veya turizm işletmesi belgesi, işyeri açma ve çalışma belgesi nihai rapor ile birlikte istenmektedir.
Uygun Başvuru Sahipleri
Çiftçi kayıt sistemine veya bakanlığın oluşturduğu diğer kayıt sistemlerine kayıtlı; küçük ve orta ölçekli; şahıs işletmeleri, şirketler, tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ve üst birlikler
Başvuru Yeri
Başvurular, Tarım ve Orman Bakanlığının web sitesinden online olarak alınmaktadır.
https://edys. tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx
Güney Ege Kalkınma Ajansının Destekleri
Ajans tarafından proje teklif çağrısı yöntemiyle belirli dönemlerde ilan edilen mali destek programları kapsamında proje başvuruları alınmaktadır. Mali destek programları ilan edildikten sonra her bir program özelinde ve programın içeriği doğrultusunda başvuru rehberleri yayınlanmaktadır. Programın başvuru rehberinde belirtilen amaç ve önceliklere göre hazırlanmış projeler ile başvuru yapılmalıdır. Ajans tarafından ilan edilen mali destek programlarına yönelik ücretsiz proje hazırlama eğitimleri düzenlenmektedir. Söz konusu eğitimlerin açıldığı dönemler Ajans sitesinden takip edilerek, eğitim başvurusu web üzerinden yapılmalıdır

Destek Oranları
 Kar amacı güden başvuru sahipleri için %50
 Kar amacı gütmeyen başvuru sahipleri için %75

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Yatırım Teşvik Uygulamaları Turizm yatırım/işletme belgeli özel tesis, yayla evi, dağ evi ve butik otel yatırımları ile 3 yıldız ve üzeri otel yatırımları bölgesel yatırım teşvik kapsamında değerlendirilmektedir. Termal tesis  yatırımları ise bölgesel teşvik uygulamalarında öncelikli yatırım konuları arasında yer almaktadır. Yatırım teşviklerden faydalanabilmek için asgari sabit yatırım tutarının 1 milyon TL olması gerekmektedir.
Başvuru Yeri
Başvurular, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye
Bilgi Sistemi web sitesinden online olarak alınmaktadır.
https://etuys.sanayi.gov.tr/ebelge/

EKOTURİZM VEYA EKOLOJİK TURİZM İMAR PLANI ÇIKARTMAK İÇİN NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR.

Öncelikle Ekoturizm ile ilgili tüm sorularınız ve proje çalışmalarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Beytullah Yılmaz 0 544 608 84 80 ; Ekoturizm; Eko Turizm ülkemizde yatırımcıların kanunların gereklerini yerine yetirerek, doğal yaşam alanlarında, yöresel mimariye uygun, ekolojik tesisler yaparak bunu kazanca dönüştüren avantajlar topluluğu diyebiliriz. Girişimci iseniz ve Eko Turizm projelerine yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız. nereden başlamanız gerektiği konusunda sizlere araştırma makalesi hazırladım. yazmış olduğum aşamaları tek tek okuyarak, satın alacağınız Ekoturizm Parselinin projeye uyğunluğu hakkında sağlam bilgiye sahip olacaksınız. Gerçekten böyle bir yatırım girişiminde bulunmak istiyorsanız bizden teknik olarak destek alabilirsiniz.

Eğer Eko Turizm üzerine girişimci iseniz mutlaka bu aşamaları okuduktan sonra projeye başlangıç yapmanızda fayda görmekteyim.

Eko Turizm Projesi Nasıl Hazırlanır?
1Planlama alanının coğrafi konumu ve bölgenin temel özellikleri; Ülke ve Bölge konumundaki yeri, ve bölgenin ulaşım bağlantıları belirtilmelidir.
2. Eko Turizme konu olan parselin durumu; Eko Turizm planlamaya girecek parsel ve parsellerin mülkiyet durumları, tapu kaydı, Lihkap alınacak kadastral durumu mutlaka belirtilmelidir.
3. 1/5000 lik Nazım İmar Planına konu olan arazinin mevcut durum tespiti yapılmalıdır. Bunu uydu Fotoğrafları veya İnsansız hava araçlarından çekilecek fotoğraflarla arazinin sınırları fotoğraf üzerinde mutlaka belirtilmelidir.
4. Planmaya konu olan taşınmazın Halihazır Drumu; Eko Turizm planmala yapılacak parsel veya parsellerin onaylı 1/5000 ölçekli halihazır haritası, 1/1000 ölçekli halihazır onaylı halihazır haritası yapılmalıdır. halihazırların mutlaka onay tarihleri belirtilmelidir. Günümüz teknolojisinde halihazır haritalar insansız hava araçları ile hızlı bir şekilde yapılmaktıdır.


 

5. Eko Turizm imar izini alıncak parsel veya parsellerin Jeolojik durum değerlendirilmesi yapılmalıdır. yeryüzü şekilleri, toprak yapısı, Fayhattı incelemesi, proje kriterlerine mutlaka uymalıdır.Bölgenin sismik çalışma resmi verileri anlaşılır bir biçimde projeye mutlaka işlenmelidir. Yeraltı su kaynakları, sıvılaşma analizi yerel zeminin hangi jeolojik sınıfa girdiği belirtilmeli , Eko Turizm yapısal çalışmalar başlamadan önce mutlaka zemin etüdü yapılmalıdır. söz konusu parsel Türkiye deprem haritasına göre zemin etüt çalışmaları kriterleri araştırılarak irdelenmelidir.  


6. Üst ölçek plan durumunun belirtilmesi; Bu bölümde 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı söz konusu parselin hangi lejantta bulunduğunu mutlaka belirtmelesiniz.örneğin; söz konusu parsel, Balıkesir-Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının I19 Paftasında yer almaktadır. Ancak kuru ve marjinal tarım arazisi olan parselde Tarım dışı izni alınmıştır , toprak koruma projesi yapılmıştır diye yazılması gerekmektedir.

7. Kurum Görüşleri; Eko Turizme konu olan parsel Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu müdürlüğünün yapmış olduğu arkeolojik araştırmaların sonucu mutlaka belgeli olarak belirtilmelidir. Tarihi sit ve arkeolojik sit, doğal sit olmadığını belirtir araştırma raporu olmalıdır. yine Tarım ve Orman Bakanlığından , Valilik çevre ve şehircilik il müdürlüğünden, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden doğal sit alanı olmadığına dair rapor alınmaladır. Söz konusu planmlama bölgesi cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 109. maddesinde tanımlanan yetkiler bakımındın sakınca bulunmaması gerekmektidir. Yine Turizm Bakanlığının söz konusu eko turizm parselinin Turizm Lejantı sınırları içesirinde bulunmadığını belirtir yazısı olması gerekmektedir.
8. Eko Turizme söz konusu taşınmazın Türk Telekomisyon tesisi olup olmadığına dair kurum görüşü alınması gerekmetedir.


9. Enerji piyasası düzenleme kurulu nun kurum görüşleri alınması gerekmektedir. örneğin, elektrik enerjisi üretimleri başta olmak üzere, akaryakıt, lpg, doğalgaz gibi enerji nakil hatları ve üretim tesisleri ile çakışma, kesişme durumunu bildirir rapor hazırlanmalıdır.

10. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Eko Turizm Planına konu olan taşınmazın karayolları açısından görüş ve onayı belirten yazılı rapor alınması gerekmektedir.
11. Ulaşım ve Raylı sistemler dairesi başkanlığınca söz konusu taşınmazın karayolları kenarında yapılacak ve açılacak tesisler yönetmeliğine uyduğunu belirtir yazısı olmalıdır.
12. Bağlı olduğunuz ilin Kırsal Hizmetler Dairesi başkanlığınca eko turizm alanın sakınca olup olmayacağını belirtir yazısı olmalıdır.


13. Maden Petrol işleri genel müdürlüğünden söz konusu parsellerin Res, Ges, maden ruhsat alanı ve diğer yeraltı kaynakları ile çakışıp çakışmadığı raporu ve sakınca olup olmadığı mutlaka belirtilmelidir.
14. Bağlı olduğunuz ilin kadastro müdürlüğünün söz konusu taşınmazla ilgili bölgenin iş akış listesinde olup olmadığı yazısı mutlaka alınmalıdır.
15. Elektirik Üretim A.Ş nin , inşaat ve kamulaştırma dairesi başkanlığı, Emlak ve Kamulaştırma Müdürlüğünün eko turizm planlama bölgesinde plan yada proje yapıp yapmadığını belirtir resmi yazı mutlaka alınmalıdır.
16. Tarım ve orman müdürlüğü; il toprak koruma kurulunun uygunluk yazısı alınmaladır; otel, kamping, günübirlik tesis, açık yeşil alanlar gibi tesislerin tarım dışı kullanım olur yazısı olmalıdır. yönetmelik gereği arazi kullanımına verilen izinlerin 2 yıl içerisinde tarım dışı amaçlı kullanımlarda planların onaylanmaması , tarımsal amaçlı yapılarda ise ruhsata bağlanması durumunda geçersiz kabul edilir. verilen izinler amacı dışında kullanılamaz, tepit halinde ise kanının 20 ve 21. maddesine göre işllem yapılır , izin verilen parselde ifraz işlemi gerekmesi durumunda ise plan onaylanmasını takiben yapılacağı belirtilmesi gerekir.


17. Devlet su işleri genel müdrülüğü'nün söz konusu eko turizm projesi alanı içinden, dere yatakları, sel su baskını, derelerin şev üstü kotundan en az 8 metre genişiğinde devammlılığı olan işletme bakım yolu ayrılarak bu alana kesinlikle yapı yapılmaması, bu yolların genel trafiğe ve kullanıma açılmaması, dere yataklarının planlma dışında tutulması, dere yataklarını daraltan istinat duvarlarından kaçınılması, derelerin üzeri kesinlikle kapatılmaması, derelere köprü ve geçiş hakkı kullanılacaksa kesinlikle kurumdan izin alınmısı, dere yatakları ve yeraltı suyunu kirleten faliyetlerde bulunulmaması, çeşme, kaynak, pınar, su kuyularının korunması ve gerekliliği gibi şartlar uygulanmaktadır.
18.Milli Savunma Bakanlığı'nın görüşü alınmalıdır: Milli Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürlüğü, İnşaat Emlak Bölge başkanlığınca söz konusu parsel Nato akaryakıt boru hattı olmadığını belirtik resmi yazı alınmalıdır.
19. Valilik afet ve acil durum müdürlüğü'nün afete maruz bölge değildir yazısını almanız gerekmektedir.
20. BOTAŞ etüt ve proje daire başkanlğınca planlama bölgesinde boru hattı olmadığına dair resmi yazı alınmalıdır.


21. Söz konusu eko turizm planlama bölgesinin Elektirik Dağıtım A.Ş den alınacak yazı ile şirkete ait alt ve üst yapı olup olmadığına dair yazı mutlaka alınmaladır.
22Valilik il sağlık müdürlüğünün planlama alanları içerisinde içme ve kullanma suyu olarak kullanılacak suyun, insani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki yönetmeliğe uygun olup olmadığını belirtir resmi yazı mutlaka alınmaladır.
23. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü , jeoloji Etütleri Dairesi Başlağının Eko Turizm bölgesi için bir sakınca olup olmadığını belirtir yazı olması gerekmektedir.
24. Su arıtma Tesisleri açısından uygunluk yazısı balğı olduğunuz ilin ilgili bölümünden alınır.
25. valilik il sanayi ve teknoloji müdürlüğünün OSB ve KSS yatarımı olup olmadığını belirtir resmi yazıyı almanız gerekmektedir.
26. Doğal gaz işletmelerinden söz konusu parselin bulunduğu bölgede imar planı açısında sakınca olup olmağdı yazısı alınması gerekmetderi.
27. Devlet Hava Meydanları işletmesi genel müdürlüğünden, eko turizm parselinin hava seyrü sefer usulleri açısından uygunluğu yazısı alınmalıdır.


 

28. Devlet Demir Yolları işletmesi genel müdürlüğünden söz konusu eko turizm planlama parsellerinin her hangi bir projesi olup olmadığı görüş yazısı mutlaka alınmalıdır.
29. TEİAŞ genel müdürlüğünce söz konusu parselde enerji nakil hattı olup olmadığını ve sakınca durumunu belirtir resmi yazı mutlaka olmalıdır.
30 Eko Turizm planlamanın amacı ve gerekçesi planları gerekçesinin anlatılması; Eko Turizm planlama parsellerinin hangi amaçla; Otel, Kamping, Günübirlik Tesis ALanı, açık yeşil alanlar gibi talep bilgisi belirtilmelidir. Plan hükümleri mutlaka belirtilmelidir. Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesis Alanı, Agro çiftlik turizmi, klimatizm etkinliği, at ile gezinti etkinilği, dağ bisiklet etkinilği, doğa yürüyüşü, yamaş paraşütü, trekking, mağracılık, kayak, kamp vs gibi etkinlikler çevreye olumsuz etki yapamayacak şekilde nasıl gerekli çalışmalar yapılacak anlatılmalıdır.


31. Geleneksel mimarının korunması, doğal yapı yapılmalı, yapı koşulları, maks emsal, bina yüksekliği, turizm tesislerine uygunluğu belirtilmelidir.
32. Yapılaşmada jeolojik etüt raporu, zemin etüdü yapılmalı, deprem bölgelerinde yapılacak yapılar yönetmeliğine uyulmalıdır.
33. 1/5000 ölçekli öneri nazım imar planı çizimi rapor dosyasında belirtilmelidir.
34. 1/1000 ölçekli öneri uygulama imar planı taslağı raporda çizim halinde belirtilmelidir.

Ekoturizm bölgelerine yatırım yapacaksanız bu makalemizi dikkatli okumalasınız. Destek almak için bizimle iletişime geçip, zaman kaybetmeden işe nasıl başlamanız gerektiği konusunda hızlı adım atarak direkt hedef ulaşacağınızı belirtiriz.

1/5000 ölçekli imar planı örneği

1/1000 ölçekli uygulama imar planı örneği

Alt ölçek planların yapılması şartı ile; Ekoturizm niteliğinde kullanımlar; Kırsal Turizm Tesisleri, Butik Oteller
Sağlıklı yaşam tesisleri, golf tesisleri, spor tesisleri, günübirlik tesisler, doğal ürünlere yönelik atölyeler, kamping, trakking, doğa yürüyüşü vb. turizme yönelik kullanımlar ile sosyal ve teknik altyapı kullanımları yeralabilmektedir.

Ekoturizmin temel amaçlarından biri de; Turizm sezonun 12 aya yayılması ve turizm çeşitliliği sağlamaktır. Aynı zamanda alternatif turizm olarak ülkemizde yapılmaktadır. Ekoturizm ile bölge 12 ay turist çekme şansına sahip olacaktır. 

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER;

1.    1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇDP PLANI ÖRNEĞİ (6 DERECE ED50 DOM27)
2.    1/25.000 ÖLÇEKLİ HARİTA (6 DERECE ED50 DOM27)
3.    1/5000 ÖLÇEKLİ KADASTRO DURUMU (3 DERECE ED50 DOM27)
4.    TAPU ÖRNEĞİ
5.    SÖZLEŞME ÖRNEĞİ VE/VEYA VEKÂLETNAME (KİRA VB. HALLERDE)
6.    TAPU KAYIT SURETİ (TAKYİDAT BELGESİ)
7.    APLİKASYON KROKİSİ
8.    MEVCUT/TEKLİF KAPASİTE BİLGİSİ

İLAVE İMAR PLANI BAŞVURULARINDA İSTENİLECEK
9.    MEVCUT GSM RUHSATLARI VB EVRAKLAR (VARSA)
10.    1/5000 NAZIM İMAR PLANI ÖRNEĞİ (VARSA)
11.    1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI ÖRNEĞİ (VARSA)

ALINACAK KURUM GÖRÜŞLERİ;

1.    GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ
2.    ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
3.    DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 25. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
4.    ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI III. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
5.    İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
6.    BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ
7.    TEİAŞ
8.    UEDAŞ
9.    KARAYOLLARI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
10.    ................. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI
11.    ................ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
12.    TCDD BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
13.    BOTAŞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
14.    KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULU
15.    SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ
16.    MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI BALIKESİR İNŞAAT EMLAK BÖLGE BAŞKANLIĞI
17.    KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULU

EKOTURİZM PROJELERİNİZ İÇİN BİZİMLE İLEŞİME GEÇİP BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

0 544 608 84 80

Tüm Ekoturizm Haberlerini okumak ve Tüm Türkiye nerelerde ekoturizm projesi yapılabilir öğrenmek için bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Link; haritahaber.com/ekoturizmhaberleri

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
sağ blok