AGROEXPO kanatlı sektörünüağırladı

AGROEXPO kanatlı sektörünüağırladı
AGROEXPO kanatlı sektörünüağırladı

Orion Fuarcılık A.Ş, 30 Ocak – 03 Şubat 2024 tarihleri arasında düzenlenecek  19. AGROEXPO’nun hazırlıkları kapsamında kanatlı sektörünün temsilcilerini ağırlayarak fikir alışverişinde bulundu

haber arası detay


Orion Fuarcılık A.Ş. tarafından Fuar İzmir’de her yıl düzenlenen AGROEXPO Tarım, Hayvancılık ve Tavukçuluk Fuarı’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. 30 Ocak – 03 Şubat 2024 tarihleri arasında 19. kez kıtaları bir araya getirecek AGROEXPO’da  kanatlı sektörü 2023 yılında olduğu gibi D Holü’nde yerini alacak.

AGROEXPO’dakanatlı sektörünün fuardan alacağı verimi arttırmak amacıyla Orion Fuarcılık A.Ş. ve Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen ‘Kanatlı Sektörü Buluşması’nda sektörün önde gelen firmaları İzmir Kemalpaşa Ramada Otel’de bir araya geldi.

Kanatlı sektörünün geldiği son durum ve fuarın sektöre katkısının masaya yatırıldığı buluşmada19. AGROEXPO’dayapılacak yenilikler ve hazırlıklar hakkındafikir alışverişinde bulunulurken, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit ve Ege ihracatçı Birlikleri Devlet Yardımları Şube Müdürü Ayşe Bakkurt tarafından sektöreldevlet destekleri konusunda firmalara bilgi aktarıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri ve Orion Fuarcılık A.Ş. iş birliğinde Kemalpaşa’da düzenlenen, “Kanatlı Sektörü Buluşması”nda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, 2022 yılında Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörlerindeki ihracatının 4 milyar 66 milyon dolara ulaştığını, kanatlı eti ihracatından 1 milyar 95 milyon dolar, yumurta ihracatından ise; 397 milyon dolar döviz getirisi sağladıklarını dile getirdi. 

Türkiye’de kanatlı ve yumurta sektörlerinde dünya standartlarında üretim yapan güçlü oyuncular olduğunun altını çizen Girit, “Dünya’nın üç öğün protein ihtiyacını karşılamak için üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünlerin pazarlanmasında sektörün önünün açılmasında AGROEXPO gibi fuarlar büyük avantaj sunuyor. Sektörde çok büyük bir potansiyel var. Biz kanatlı sektörü olarak üretimde dünyada ilk 10 içerisindeyiz. Küresel olarak yaşanan kuş gribi salgını nedeniyle yumurtada arz talep dengesizliği oluştu. Japonya, Tayvan, Malezya, Singapur, ABD gibi talebin yüksek olduğu ülkelerde bir avantaj oluştu.  Bu fırsatı kaçırmayıp iyi değerlendirmeliyiz” dedi.


 

Yorum Yaz