Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer Muğla'ya geldi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer Muğla'ya geldi
Meyer: Sintine ve Katı Atıkların Teknelerden Toplanması Çok Önemli
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer Muğla'ya geldi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer, Büyükşehir Belediyesinin Atık Alım Teknelerini ve Tesislerini İnceledi

haber arası detay

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi NikolausMeyer, Muğla Büyükşehir Belediyesinin Göcek- Dalaman Koyunda bulunan atık alım teknelerinde ve tesisinde incelemelerde bulundu. Büyükelçi Meyer “Teknelerden pissu, sintine, atık yağ ve katı atıkların toplanıp bertaraf edilmesi çok önemli” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, “Yeşil Diplomasi Haftası” çerçevesinde “Deniz Kirliliği ile Mücadele” programı kapsamında Muğla’ya geldi.  

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi NikolausMeyer-Landrut, kara ve teknelerden kaynaklı kirliliğin deniz ve kıyı ekosistemleri üzerindeki olumsuz etkileri konusunda farkındalık yaratmak amacıyla teknelerle Göcek koylarında deniz temizliği çalışmalarına katıldı.Meyer-Landrut, Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Göcek – Dalaman Koylarında teknelerden pissu, sintine, atık yağ ve katı atık alımlarının nasıl gerçekleştirildiğini yerinde inceledi. Yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda gazetecinin katıldığı etkinlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi NikolausMeyer katı atıkları atık alım teknesine yükledi.

Meyer: Sintine ve Katı Atıkların Teknelerden Toplanması Çok Önemli
Muğla Büyükşehir Belediyesi Göcek atık kabul tesislerini inceleyen Meyer “ Bu tesis her şeyin bir araya geldiği yer. Bir taraftan denizde teknelerden kaynaklı atıkları toplayan gemiler var. Topladıkları atıkları karadaki tesislere getiriyorlar. Bütün döngüyü toparlayan yer bu tesis. Teknelerden pissu, sintine, atık yağ ve katı atıkların toplanıp bertaraf edilmesi çok önemli. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray “İlimiz 1480 km uzunluğundaki kıyı şeridiile ülkemizin en uzun kıyı şeridine sahip. Büyükşehir Belediyemizdenizlerimizin korunması ve temizliğininsağlanması amacıyla deniz araçlarındankaynaklı atıklarıntoplanması konusunda,kurulmuş olduğumuz 2014 yılından itibarenAtık Kabul Tesisleri ile karada, Atık KabulTekneleri ile denizde çalışmalarabaşlamıştır.
Bu kapsamda;Büyükşehir Belediyemizce Fethiyeilçemizdeki Göcek Atık Kabul Tesisi ve Ulailçemizdeki Akyaka Maden İskelesi AtıkKabulTesislerimiz ve bu tesise bağlı toplam8 adet Atık Kabul Teknesi ve 2 adet GörevDevriye Botu ile Göcek-Dalaman Koyları veGökova Körfezinde deniz araçlarındankaynaklı atıklar toplanmaktadır. Göcek- Dalaman Koylarında sezonda 2 bin tekneye hizmet veriyoruz” dedi.
 

Yorum Yaz