Ayvalık ta 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Ayvalık ta 19 Mayıs coşkuyla kutlandı
Ayvalık ta 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her zamanki mutlulukla, coşkuyla, heyecanla, Cumhuriyet Meydanı’nda Çelenk Sunumu’nun ardından Hüsnü Uğural Stadı’ndaki törenle kutlandı.

haber arası detay

Gençlerin hazırladığı muhteşem gösteriler törene renk kattı. Sporun kenti Ayvalık’ın başarılı genç sporcularına ödüller takdim edildi. Atatürk’ün Gençliğe Hitabı ve Gençlerin Ata’sına cevabı yüzlerce öğrenci tarafından okundu. 

 

BAŞKAN MESUT ERGİN: DİRENİŞ MEŞALESİ, SÖMÜRÜ ALTINDA EZİLEN PEK ÇOK TOPLUMDA BAĞIMSIZLIK RUHUNU UYANDIRDI…

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Ayvalık’ta da çeşitli etkinliklerle
kutlandı.  Ayvalık kent merkezindeki, cadde, bulvar ve sokaklar kutlama öncesi Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle baştan başa donatıldı, evler ve işyerleri de kutlamaya katılarak bayrama renk kattı. Gece fener alayı ve ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Ezgi Kahvecigil ve ekibi konseriyle ardından uluslararası halk oyunları gösterileriyle kutlamalar doruğa ulaştı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, 104 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’da bağımsızlık mücadelesini başlatarak, demokratik, çağdaş ve laik cumhuriyetin ilk meşalesini yaktıklarını söyledi. 19 Mayıs 1919’da yakılan direniş meşalesinin dünya üzerindeki emperyalist güçlerin sömürüsü altında ezilen pek çok toplumda bağımsızlık ruhunu uyandırdığını hatırlatan Başkan Mesut Ergin, “19 Mayıs ile ateşlenen kurtuluş ruhu, ülkemizin aydınlık geleceği olan gençler ile her geçen yıl daha da güçleniyor. 19 Mayıs’ın temelinde önce İzmir’in, sonra ülkemizin işgali, kentlerin paylaşımı ve ondan sonra toplumun bağımsızlık heyecanı ile uyanışı vardır. Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği bayram herkese kutlu olsun 19 Mayıs 1919 sadece bir tarih değil; baskıya, zulme boyun eğmeyen bir ulusun dayanışma içinde, ezici güçlere kafa tutarak tam bağımsız, çağdaş bir ülke yaratma mücadelesinin sembolü olmuş ve bu direniş ruhu tüm dünyaya örnek teşkil etmiştir” dedi

Yorum Yaz