Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 20 Mayıs Dünya Arı Günü'ne yoğun ilgi

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 20 Mayıs Dünya Arı Günü'ne yoğun ilgi
Türkiye geneli ballar jüri eşliğinde puan verildi. Jüri Üyesi Muzaffer Koşan bal tadımı gerçekleştirerek ballara puan verdi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 20 Mayıs Dünya Arı Günü'ne yoğun ilgi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 20 Mayıs Dünya Arı Günü'ne yoğun ilgi

Balıkesir'de "Arı Varsa Hayat Var" Sloganıyla Dünya Arı Günü Kutlandı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 20 Mayıs Dünya Arı Günü'nü "Arı Varsa Hayat Var" sloganıyla kutladı. Etkinlikler kapsamında Avlu Yaşam Merkezi'nde kortej yürüyüşü ve Kongre Merkezi'nde stantlar kuruldu. Protokol konuşmalarında arıcılığın önemi ve gıda krizine çözüm olabilecek potansiyeli vurgulandı.

haber arası detay

Balıkesir Arıcılıkta Öncü Hedefliyor

Konuşmalarında Balıkesir'in arıcılık sektöründe öncü bir konumda olduğunu belirten yetkililer, bu alandaki yatırımların ve teşviklerin artacağını ifade ettiler. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, "Hedefimiz Türkiye'de bir numara olmak. Onun için çalışacağız ve destekleyeceğiz." dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi “Arı Varsa Hayat Var” sloganı ile gerçekleştirilen 20 Mayıs “Dünya Arı Günü” etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Programda konuşan Başkan Ahmet Akın “Gelecek arının kanadındadır. Arı yetiştiriciliğinde de hedefimiz, Türkiye’de bir numara olmak. Onun için çalışacağız ve destekleyeceğiz.” dedi.

20 Mayıs “Dünya Arı Günü” etkinliklerinin 14’üncüsü “Arı Varsa Hayat Var” sloganı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Her yıl arıların önemini vurgulamak ve onların korunmasına yönelik farkındalığı artırmak amacıyla dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Arı Günü etkinlikleri kapsamında Avlu Yaşam Merkezi’nde bir kortej yürüyüşü gerçekleştiren arıcılar hemen ardından Kongre Merkezi’nde kurulan stantları incelemeye geçtiler. Stant incelemesinin ardından da protokol konuşmalarına geçildi. 

“ARIYI YAŞAT Kİ DÜNYA YAŞASIN”

2 bin 600 üye ile Balıkesir’in, Türkiye’de ilk altının içinde yer aldığını belirten Balıkesir İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Yazıcı “250 bine yakın kovan adetiyle de yine bu sıralamalarda önemli yer arz etmekteyiz. Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla her yıl yaklaşık 6 bin adet ana arı teslimi yapılmaktadır. Bu katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Arıcılığın sadece bal üzerinde değil tarımsal olarak da etkisi çoktur. Arıyı yaşat ki dünya yaşasın.” dedi.  

“GIDA KRİZİNE ANCAK ARILAR UMUT IŞIĞI OLABİLİR”

“Türkiye’de 20 yıldır arıcılıkta hangi sorun var ise o soruna neşter vurduklarını ifade eden Türkiye Merkez Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin “Proje ürettik, ARGE ürettik. Bilim insanlarına da saygılarımı iletiyorum. Doğada tüketmeden üreten tek canlı, bal arılarıdır. Ülkemiz bir tarım ve hayvancılık ülkesidir; arı vazgeçilmezdir diyoruz ama unutuyoruz, unutmamak gerekiyor. Gıda krizine ancak arılar umut ışığı olabilir. Türkiye ziraat odalarının görmediği arıyı bu vesilesiyle biz göstermek istiyoruz. Biz; tarımcılarla bir bütün olmak istiyoruz, çağrı yapıyorum. Başında da bakanlık olmalı. Arıcılık sektörü stratejiktir. Umuyoruz ki arıcılarımızın ürettiği arı ürünleri kayıt altına alınır, ovadan sofraya kadar izlenebilirlik olur diyoruz, üreticilerimizin tüketicilerimizin hakkı da korunur. Emeğimizin hakkını istiyoruz.” dedi.

“HEDEFİMİZ TÜRKİYE’DE BİR NUMARA OLMAK”

Balıkesir Arı Yetiştiricileri Birliği ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği’ne teşekkür ederek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın “Gelecek arının kanadındadır. Hakikaten çok güzel bir söylem. Bal, propolis ve diğer arı ürünlerini pandemi dolayısıyla artık herkes çok daha yakından tanıyor. Ne kadar önemli olduğunu gördük. Arının sağlık olduğunu herkes anladı. Bizim desteklerimiz de artarak devam edecek. Göreve geldiğimde ilgili birimimizle görüştük. Ne yapabilirsek arıcılığı daha çok destekleyebiliriz diye ve ortaya koyduğumuz vizyonla arıcılıkla uğraşan tüm hemşehrilerimizin yanında olacağız. Türkiye’de bal çeşitliliğinde bir numarayız. Bunu arttırmak için de elimizden gelen desteği ortaya koyacağız. Hedefimiz belli. Arı gibi çalışan bir belediyemiz var, inşallah arı yetiştiriciliğinde de hedefimiz Türkiye’de bir numara olmak. Onun için çalışacağız ve destekleyeceğiz.” diye konuştu. 

“ARI VARSA TARIM VAR”

 ‘Geleceğimiz Arıların Kanatları Altındadır’ sloganıyla 14’üncüsü düzenlenen Arı Günü’nü kutlayan Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın “Dünya Gıda ve Tarım Örgütü’nün verilerine göre ülkemiz koloni varlığı Dünya’da, Çin’den sonra ikinci sırada yer almaktadır. 2002 yılında 74 bin ton olan bal şuan 115 bin tona kovan sayımız da 9,2 milyona çıkmıştır. Bakanlık olarak da önümüzdeki süreçlerde en büyük gayemiz ve hedefimiz kovan balına düşen verimi artırmaktır. Dünya’daki endemik bitkilerin büyük çoğunluğu bizde yetişmektedir. Özellikle zirai üretimde, tarımsal üretimde arıların yeri başkadır. 2008 yılında bakanlık tarafından arıcılık kayıt sistemi oluşturulmuş ve kovanlarımız kayıt altına alınmaya başlamıştır. 2024 yılında bakanlık politikaları tarafından arıcılara ciddi destekler vereceğiz. Özellikle genç ve kadın üreticilerimize ilave destekler vereceğiz. Gezginci arıcılarımıza da planlı üretim desteği adı altında destek vereceğiz. Arı varsa tarım, tarım varsa üretim, üretim varsa gelecek vardır. Kısacası ara varsa hayat vardır.” dedi.

“YAŞANAN HAK GASPININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Arı Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliklere katılım sağlayan tüm vatandaşlara teşekkür eden Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı  “Gazi Mustafa Kemal’in de vurguladığı gibi gençler geleceğin teminatıdır. Arı üreticilerinin ne kadar zorlu koşullarda üretim yaptıklarını biliyorum. Hepsinin bu mücadelesinde yanında olacağım. Sahte ballarla ilgili yaşanan hak gaspının da takipçisi olacağız. Denetimlerin etkin ve yetkin olması için belediye başkanımızın da elinden geleni yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini görüyorum.” dedi.

Arı Yetiştiricileri Sorunlarını Dile Getirdi

Türkiye Merkez Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, arıcılık sektörünün karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekti. Şahin, gıda krizine çözüm olabilecek arıcılığın önemini vurgulayarak, "Arı vazgeçilmezdir diyoruz ama unutuyoruz, unutmamak gerekiyor. Gıda krizine ancak arılar umut ışığı olabilir." dedi.

Yetkililerden Arıcılara Destek Sözü

Konuşmalarında arıcılara çeşitli desteklerin verileceği müjdesi verildi. Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Melikşah Taşkın, "2024 yılında bakanlık politikaları tarafından arıcılara ciddi destekler vereceğiz. Özellikle genç ve kadın üreticilerimize ilave destekler vereceğiz." dedi.

Sahte Bal Sorunu Ele Alındı

Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, sahte balla mücadeleye ilişkin de konuştu. Sarı, "Sahte ballarla ilgili yaşanan hak gaspının da takipçisi olacağız. Denetimlerin etkin ve yetkin olması için belediye başkanımızın da elinden geleni yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini görüyorum" dedi.

Etkinliklere Yoğun İlgi

Dünya Arı Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Arı ürünleri standlarını gezen vatandaşlar, arıcılık hakkında bilgi edindi ve ürünler satın aldı.

Balıkesir'de düzenlenen Dünya Arı Günü etkinlikleri, arıcılığın öneminin ve gıda krizine çözüm olabilecek potansiyelinin bir kez daha vurgulanmasına imkan sağladı. Yetkililerden arıcılara verilen destek sözleri ise sektörde umut ışığı oldu.

Muzaffer Koşan Bal Tadım Uzmanlığı Yaptı

Baltabbir ( Balıkesir Tıbbi Aromatik Bitkiler Birliği ) Başkanı Muzaffer Koşan 20 Mayıs Dünya Arı Günü'nünde çeşitli bölgelerden gelen balların tadımlarını yaparak, Ballara Puan verdi. Bal tadımı sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın ile standı gezdi. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulundu, Başkan Ahmet Akını Vadi Kazdağları Apiterapi merkezine davet etti. Davetten büyük memnuniyet duyan Başkan Akın, en kısa sürede Vadi Kazdağlarını ziyarete geleceğini dile getirdi. Aynı Zamanda Balıkesir CHP Milletvekili Serkan Sarı ile Arıcılık ve Apiterapi üzerine karışılıkli bilgi alışverişinde bulundular.

Dereceye giren Ballar;

Çam BALI

1. Fikret Bilir - Ayvalık

2. Güleriye Akça - Kepsut dereli köyü

3. Ali Yıldız - Lapseki

Bahar Balı

1. Cihat Uygur - Kepsut Hatuşlar Köyü

2. Adem Ayyıldız - Altıeylül 

3. Recep Künt - Kapıdağ - Erdek

Balları dereceyi paylaştılar.

 

Yorum Yaz