Ekonomik sorunlara acil çözüm bekliyoruz

Ekonomik sorunlara acil çözüm bekliyoruz
Ekonomik sorunlara acil çözüm bekliyoruz

İZTO Meclis Üyeleri Derneği kente katma değer kazandıracak projeler üretecek. İZTO Meclis üyeleri ekonomik sorunlara acil çözüm bekliyor

haber arası detay

 

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyeleri Derneği (İZTOMÜD) üyeleri yeni açılan dernek merkezi ve lokallerinde gazetecilerle bir araya geldi. Dernek Başkanı Levent Aşçıoğlu’nun derneği anlattığı ve hedeflerini dile getirdiği toplantıda dernek üyeleri de kendilerini tanıtma imkanı buldu.

Basın sohbet toplantısında konuşan İZTOMÜD Yönetim Kurulu Başkanı Levent Aşçıoğlu, etkili bir sivil toplum kuruluşu olarak İzmir için çalıştıklarını söyledi.  İzmir’in önde gelen ticari işletmelerinin sahip ve yöneticilerinden oluşan 400’ün üzerinde üyelerinin olduğunu dile getiren Aşçıoğlu,  “Derneğimiz İzmir ekonomisine  katkıda bulunmak için 2009 yılında 41 üye ile kuruldu. Şu anda 400’ü üzerinde üyemiz var. İzmir’in en etkili sivil toplum kuruluşu olmayı hedefliyoruz. 6 komite oluşturduk. Üyelik ve üyelik geliştirme, sektörel ve iş geliştirme, gezi- organizasyon ve kültür, kurumsal ilişkiler, eğitim ve lokal komitelerimiz var. Her siyasi partiden üyemiz bulunuyor. İzmir’e katkı sağlayacak, kent ekonomisini öne çıkaracak projeler yapmayı planlıyoruz. Vizyonu geniş olan bir derneğiz. Hep birlikte bu vizyonu genişletip İzmir’in en büyük derneği olmak istiyoruz. Yeni projeler için her zaman hazırız” dedi.

Ekonomik sorunlara acil çözüm bekliyoruz

Ekonomide yaşanan sorunları da değerlendiren Aşçıoğlu, iş hayatında büyük sorunların olduğuna dikkat çekerek, sorunlara acil çözüm beklediklerini söyledi. İZTO Meclisinde de ekonomik sorunları konuştuklarını dile getiren Aşçıoğlu, “Ekonomik hayatının içinde yer alan iş insanları olarak ekonomide büyük sıkıntılar olduğunu görüyoruz. Bu konuda daha önce tüm siyasi parti yöneticilerini ziyaret ederek ekonomideki gelişmeleri onlardan dinledik. Bundan sonra da tüm siyasi parti temsilcilerini derneğimizde ağırlayacağız. Ekonomide gelir dağılımı arasındaki makas son uygulanan ekonomi politikaları ile daha da açıldı. Ülkemizde ayrıca mülteci sorunu da oldukça büyük. Ekonomi ve mülteci sorunu konularında iktidarda kim olursa olsun acil çözüm bulması gerekiyor. Ekonomide yeniden güvenin tesis edilmesi gerekiyor. Ülkemizin geleceği için bu konularda hızla adımlar atılması şart” diye konuştu.

Nitelikli çalışan sorunu büyük

Türkiye’nin her alanda üretimi öne çıkarması gerektiğini, ekonominin düze çıkması için bunun şart olduğunu belirten Aşçıoğlu şöyle konuştu: “Üretim yapılmadan istihdam sağlayamıyorsunuz. Hepimiz işvereniz. Vasıflı eleman bulamıyoruz. 81 ilde üniversite açıyorsunuz, bu çözüm olmuyor. Böyle bir eğitim sistemimiz olamaz. Meslek liselerine İZTO olarak destek veriyoruz. İzmir’de ara eleman konusunda birçok sıkıntımız var. Türkiye’deki üniversitelerin yüzde 60’ı lise seviyesinde bile değil. Bunun yerine aslında ara okullarda teknik liselerinden mezun olan çocuklar çok yüksek maaşlara çalışabiliyorlar. Üniversitelerden mezun olan çoğu genç asgari ücretle çalışıyor ya da işsiz geziyor. Bu konuda Hükümetlerin acil planlama yaparak harekete geçmesini istiyoruz. Aksi halde ülke ekonomisinin kalkınması, işsizlerin iş bulması mümkün değil.”

Toplantıda İZTOMÜD üyeleri de yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken, çözüm noktasında da önerilerini sıraladılar. 

Yorum Yaz