Interfresh Eurasia Fuarı 2024: 50 Ülkeden Alıcı İzmir'de Buluşacak!

Interfresh Eurasia Fuarı 2024: 50 Ülkeden Alıcı İzmir'de Buluşacak!
Türkiye'nin meyve sebze ihracatına büyük katkı sağlayan Interfresh Eurasia Fuarı 2024'te 5. kez İzmir'de! Interfresh Eurasia Fuarı ile Türk meyve sebzeleri dünya vitrininde! 26-28 Eylül tarihleri arasında İzmir'de düzenlenecek
Interfresh Eurasia Fuarı 2024: 50 Ülkeden Alıcı İzmir'de Buluşacak!

Interfresh Eurasia Fuarı Son 2 Yılda %200 Büyüdü!; Interfresh Eurasia - Meyve, Sebze ve Mamülleri Fuarı Hakkında Bilgiler
Fuar Ne Zaman ve Nerede Düzenlenecek?

haber arası detay

Tarih: 26-28 Eylül 2024
Yer: İzmir / İzfaş Fuar Alanı
Fuar Hakkında

Türkiye'nin gıda ihracatında önemli bir yere sahip meyve sebze sektörünün fuarıdır.
İlk defa 7 yıl önce Antalya'da düzenlenmiştir.
2024 yılında 5. kez düzenlenecektir.
Son 2 yılda %200 büyümüştür.
50'yi aşkın ülkeden alıcı gelmesi bekleniyor.
Taze meyve ve sebze, dondurulmuş ürünler, kurutulmuş ürünler, konserve ürünleri, gıda ve gıda teknolojileri, paketleme ve ambalaj teknolojileri, soğuk hava sistemleri, lojistik ve tarım teknolojileri sergilenecek.
Fuarın Önemi

Türkiye'nin meyve sebze ihracatına önemli katkı sağlıyor.
Sektördeki firmaların yeni pazarlara açılmalarına imkan tanıyor.
Farklı ülkelerden alıcılar ve satıcılar bir araya getiriyor.
Sektördeki gelişmeleri takip etme imkanı sunuyor.
Fuarla İlgili Daha Fazla Bilgi İçin:

https://www.euroasiainterfresh.com/
https://www.euroasiainterfresh.com/
Ek Bilgiler:

Türkiye meyve sebze, mamul ve kuru meyve ihracatında 8 milyar dolara yaklaşmıştır.
Hedef 2028 yılında ihracatı 10 milyar dolara çıkarmaktır.
Interfresh Eurasia Fuarı bu hedefe ulaşmada önemli rol oynamaktadır.

Interfresh Eurasia - Meyve -Sebze ve Mamülleri Fuarı son 2 yılda yüzde 200 büyüdü!

Türkiye'nin gıda ihracatında güçlü sektörlerinden, yıllık 3,5 milyar dolar dövizi ülkemize kazandıran meyve sebze sektörünün vitrini olarak 7 yıl önce Antalya’da yolculuğu başlayan, Interfresh Eurasia - Meyve, Sebze ve Mamülleri, Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Ambalaj, Tarım Teknolojileri Fuarı son 2 yılda yüzde 200 büyüdü.

Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, Interfresh Eurasia Fuarı’nın 2024 yılında 26-28 Eylül tarihlerinde İzmir / İzfaş fuar alanında Antexpo Fuarcılık A.Ş. tarafından 5. Kez düzenleneceğini, açılışa 6 ay olmasına rağmen, geçen seneki katılımcı sayısını çok üstüne çıktıklarını ve alanın yüzde 80’inin dolduğunu belirtti. 

15 market zinciri şimdiden Interfresh Fuarına ziyaretçi olarak kayıtlarını yaptırdı

Interfrehs Eurasia Fuarı’nın 2024 yılındaki buluşmasını Türkiye'nin gıda ihracatının lider kentlerinden İzmir’de, düzenleme kararı aldıklarını anlatan Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, 2023 yılında 9 olan uluslararası ziyaretçi market zincirleri sayısının fuara altı ay olmasına rağmen 15’e çıktığı bilgisini verdi. Özer, “Yalnızca market zincirleri değil yurt dışındaki büyük toptancılar, Halciler ve ticaret erbapları yani Traderlar’da bu yıl daha yoğun bir şekilde Interfresh Eurasia Fuarı için İzmir’de olacaklar” şeklinde konuştu. 

50'yi aşkın ülkeden alıcılar geliyor

“İhracat projesi olarak başladığımız bu yolculukta geldiğimiz nokta başarılı olduğumuzun göstergesidir” diyen Özer, görüşlerini şöyle sürdürdü; “Interfresh Eurasia geçtiğimiz yıl 44 farklı ülkeden alıcıya ev sahipliği yapmıştı. Büyüyen yelpazesi ile, taze meyve sebze, dondurulmuş ürünler, kurutulmuş ürünler, konserve ürünleri, gıda ve gıda teknolojileri, paketleme ve ambalaj teknolojileri, soğuk hava sistemleri, lojistik ve sektörün tarım teknolojilerinin sergileneceği Interfresh Eurasia Fuarına 50’nin üzerinde ülkeden farklı büyüklüklerde “Alım Heyetleri” bekliyoruz.  Bu tablo Interfresh Eurasia Fuarı’nın 7 yılda düzenlediği fuarların ne kadar başarılı bir geçmişi olduğunu ve sektörün bize olan güvenini gösteriyor.”

7 yılda Interfresh kendi sektöründe dünya markası

Interfresh Eurasia Fuarı’nın 7 yılda kat ettiği yolculuk sonucunda meyve sebze sektöründe tanınan ve yabancı alıcılar tarafından Türkiye’de ziyaret edilecek fuarlar listesine alınan bir fuar haline geldiği bilgisini veren Özer; “Yurtdışında yapmış olduğumuz toplantılarda,  gerek fuar ziyaretlerinde,  gerek acentalarımız aracıyla, gerekse ticaret ataşeliklerimiz ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda Akdeniz çanağından mal alan bir çok alıcı Interfresh’in tarihini bildiğini ve Eylül ayında takvimlerine ziyaret programlarına aldıklarına şahit oluyoruz. Bu bizi çok sevindiriyor. Türkiye'nin de artık bu sektörde dünya fuar takvimine girmeyi başarmış bir fuarı var. En son Nisan ayında Yunanistan’da düzenlenen Freskon Fuarı’nda, Interfresh Fuarı’nın gücünü gördük” diyerek sözlerini noktaladı.

Meyve sebze, mamul ve kuru meyve ihracatında 8 milyar dolara ramak kaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre; Türkiye 2024 yılının ilk çeyreğinde taze meyve, meyve sebze mamulleri ve kuru meyve sektörlerindeki ihracatını yüzde 16’lık artışla 1 milyar 871 milyon dolardan, 2 milyar 169 milyon dolara taşıdı.

Meyve sebze, meyve sebze mamulleri ve kuru meyve sektörlerinin son 1 yıllık dönemdeki ihracatları yüzde 9’luk artışla 7 milyar 146 milyon dolardan, 7 milyar 804 milyon dolara çıktı.

Türkiye üç sektörde 7 yıl önce 4 milyar 594 milyon dolarlık ihracat yaparken, 7 yılın sonunda ihracatını yüzde 70 artırmayı başardı. Bu başarıda Interfresh Eurasia Fuarı itici rol oynadığı gerçektir.

Fotoaltı: Antexpo Fuarcılık Genel Koordinatörü Murat Özer, İnterfresh Eurasia Fuarı'nda temsil edilen taze meyve sebze, dondurulmuş ve konserve edilmiş meyve sebze mamulleri ve kurutulmuş meyvelerin ihracatının 8 milyar dolar olduğunu, hedeflerinin 2028 yılında 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. 

Fotoaltı2: İnterfresh Eurasia Fuarı, 26-28 Eylül 2024 tarihlerinde Türkiye'nin gıda ürünleri ihracat lideri İzmir'de 5. kez Türk meyve sebzelerini taze, dondurulmuş, konserve edilmiş ve kurutulmuş çeşitleriyle dünya vitrinine çıkaracak. 

Yorum Yaz