IPARD III Dönemi Kapsamında Kırsal Turizm ve Ekoturizm Projelerine Hibe Desteği Başladı

 IPARD III Dönemi Kapsamında Kırsal Turizm ve Ekoturizm Projelerine Hibe Desteği Başladı
IPARD III Dönemi Kapsamında Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetlerine Hibe Desteği Başladı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD III Programı, kırsal bölgelerde ekonomik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla kırsal turizm ve ekoturizm projelerine hibe desteği sağlıyor.

haber arası detay

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, kırsal turizm ve ekoturizm projelerine yönelik hibe desteği sağlamak için IPARD III Programı'nın ikinci başvuru çağrısını ilan etti. Son başvuru tarihi 29 Ağustos 2024.

IPARD III ile Kırsal Bölgelerde Ekonomik Kalkınma: Yeni Hibe Desteği Duyuruldu
Kırsal turizm ve ekoturizm yatırımlarını desteklemek amacıyla Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak finansmanıyla başlatılan IPARD III Programı, girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor.

Türkiye’de kırsal kalkınmayı desteklemek ve ekonomik çeşitliliği artırmak amacıyla Avrupa Birliği ile ortaklaşa finanse edilen IPARD Programı’nın üçüncü dönemi (IPARD III) için ikinci başvuru çağrısı yapıldı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 28 Haziran 2024 tarihinde ilan edilen bu çağrı, kırsal turizm ve ekoturizm gibi çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesine yönelik projelere hibe desteği sağlamayı amaçlıyor.

Programın Amacı ve Kapsamı
IPARD III Programı, kırsal bölgelerde ekonomik kalkınmayı teşvik ederek yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. Bu çerçevede, çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme kapsamında, kırsal turizm ve ekoturizm tesislerine yönelik projelere destek verilecek. Desteklenecek projeler arasında ekolojik köy evleri, bungalov evler, yöresel lezzet durakları, gastronomi lokantaları, yöresel satış üniteleri, apiterapi ve aroma terapi merkezleri gibi tesisler yer alıyor. Kırsal Turizm Proje alanı minumum 15 bin m2, Kamuya ait kadastral yola cephesi, marjinal tarım arazileri olması gerekiyor. 

Başvuru Şartları ve Süreç
Başvurular, 12 Temmuz 2024 saat 09:00’dan itibaren TKDK İl Koordinatörlükleri ve İl İrtibat Ofislerinde kabul edilmeye başlanacak. Proje başvuruları için son tarih ise 29 Ağustos 2024 saat 18:00 olarak belirlendi. Ayrıca, başvuruların online olarak yapılabilmesi için sistem 16 Ağustos 2024 saat 18:00’de kapatılacak.

Başvurular, "M7 – Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme" tedbiri kapsamında yapılacak ve desteklemeler yapım işi, makine-ekipman, hizmet ve görünürlük alımları gibi çeşitli alanları kapsayacak. Yatırım süreleri en fazla 12 ay olarak planlanmalı ve projelerin kamuya ait yola cephesi olan minimum 15 bin metrekarelik bir arazi üzerinde gerçekleştirilmesi gerekmekte.

Desteklenecek İller ve Bütçe
IPARD III Dönemi İkinci Başvuru Çağrısı kapsamında Türkiye'nin 81 ilinden proje başvurusu yapılabilecek. Desteklenecek projelere sağlanacak mali kaynak, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı Fonu'ndan karşılanacak. Bu fon, "kamu katkısı" olarak adlandırılmakta ve geri ödemesiz olarak sağlanacak.

Önemli Hususlar
Açık alanda bitkisel üretim faaliyetleri için makine ve ekipman desteği bu çağrı kapsamında yer almamaktadır. Bu tür yatırımlar için 2024 yılı içerisinde ayrı bir çağrı yapılacaktır. Ayrıca, proje başvuruları incelendikten sonra desteklenecek projeler ve hibe sözleşmeleri, Avrupa Komisyonu'nun IPARD Programındaki değişiklikleri onaylamasının ardından duyurulacaktır. Başvuruların toplam destek tutarının bütçeyi aşması durumunda, IPARD Programındaki sıralama kriterlerine göre başvurular sıralanacak ve bütçenin yeterli olduğu sayıda başvuru değerlendirilecektir.

Başvuru Detayları ve Bilgilendirme
Başvurular hakkında detaylı bilgileri ve başvuru kurallarını içeren Başvuru Çağrı Rehberi (Versiyon 2.0), TKDK'nın resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebilir. Ayrıca, TKDK tarafından yapılacak ilave duyuru ve bilgilendirmeler de bu internet adresinden takip edilmelidir. TKDK İl Koordinatörlükleri ve İl İrtibat Ofislerinin adres ve telefon bilgilerine de aynı siteden ulaşılabilir.

TKDK’nın Açıklamaları
TKDK tarafından yapılan açıklamada, başvuru tarihleri, yatırım süreleri ve önemli hususlar ayrıntılı olarak belirtildi. Açıklamada, “Başvurular, 12.07.2024 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlükleri ve İl İrtibat Ofislerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 16.08.2024 tarihi saat 18:00’de kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 29.08.2024, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir” denildi.

Yatırım süreleri ile ilgili olarak ise, “İkinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri en fazla 12 (on iki) ay olarak planlanmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

Açık alanda bitkisel üretim faaliyetleri için makine ekipman desteğine bu çağrıda başvuru yapılamayacağı belirtilirken, bu tür yatırımlar için 2024 yılı içerisinde ayrı bir çağrı yapılacağı da açıklandı. TKDK, proje başvurularının inceleme süreçlerine ivedilikle başlanacağını, desteklenecek projelerin duyurulması ve hibe sözleşmelerinin imzalanmasının ise Avrupa Komisyonu tarafından yapılacak onayların ardından gerçekleştirileceğini belirtti.


IPARD III Programı, kırsal bölgelerde ekonomik kalkınmayı desteklemek ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesini teşvik etmek amacıyla önemli bir fırsat sunuyor. Kırsal turizm ve ekoturizm alanında yatırım yapmayı düşünen girişimciler için büyük bir mali destek imkanı sunan bu program, Türkiye’nin kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak. Başvuru süreci ve detayları hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, TKDK’nın resmi internet sitesini ziyaret ederek gerekli bilgilere ulaşabilirler.

Yorum Yaz