İzmir YMMO Başkanı Zengin’den OVP uyarısı 

İzmir YMMO Başkanı Zengin’den OVP uyarısı 
 “OVP’ye uyumda yeminli mali müşavirler elinizi kolaylaştırır”
İzmir YMMO Başkanı Zengin’den OVP uyarısı 

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası (İzmir YMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, Orta Vadeli Program (OVP) ile vergi yükünde artış olabileceğine dikkat çekerek, yeminli mali müşavir ile çalışan şirketlerin bu süreci öngörülebilir ve daha sorunsuz atlatabileceğini söyledi. 

haber arası detay


İzmir YMMO yeni döneme eğitim seferberliğiyle başladı. Oda’da yapılan yeni dönemin ilk Çarşamba Toplantısı’nda “Şirketlerde Her Yönüyle Uygulamalı Kısmı Bölünme Müessesesi” konusu masaya yatırıldı. Toplantının açılışında konuşan İzmir YMMO Başkanı Yaşar Zengin ise gündemi değerlendirerek OVP’nin getireceği yeni düzenlemeleri ve beklentileri anlattı.


“Yeni vergi düzenlemelerini öngörüyoruz”
İzmir YMMO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, Orta Vadeli Program’ın iş dünyasına getireceği vergi yükünü ve dikkat edilmesi gereken konulara işaret etti. OVP’nin yeni vergi düzenlemeleri getireceğini öngördüklerini söyleyen Zengin, “OVP ile yeni vergilerin gelmesi olası gözüküyor. Bu süreçte firmaların daha çok dikkat etmesi gerekecek. Yeminli mali müşavir ile çalışan şirketler bu süreci öngörülebilir ve daha sorunsuz bir şekilde geçirecek” dedi.

Yeminli Mali Müşavirlerin sahip olduğu birikim ile bir taraftan iş dünyasının vergi ve muhasebe süreçlerini düzenleyip denetlediklerini, diğer taraftan gelir idaresinin vergi politikalarının gerçekleşmesine katkı ve destek verdiklerini vurgulayan Zengin, “İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar mesleğimize olan ihtiyacı daha da artırmış durumda. Hükümet tarafından yayınlanan Orta Vadeli Programa göre; önümüzdeki birkaç yıl için vergi yükünün arttırılacağı, bu amaçla mevcut vergilerde artış yapılacağı ve yeni vergiler ihdas edileceği, verginin tabana yayılacağı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele edileceği, vergiye gönüllü uyum sağlanacağı, caydırıcı bazı cezalar getirileceği, anlaşılmaktadır” dedi. 


“Yeminli mali müşavirliğin önemi artacak”
Bütün bu hususlar dikkate alınarak rasyonel açıdan bakıldığında, önümüzdeki süreçte yeminli mali müşavirlerden yararlanma ihtiyacının açık şekilde ortaya çıktığına dikkat çeken Zengin, “Sonuç olarak, verginin doğru hesaplanması ve denetlenmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, vergi bilincinin oluşturulması, vergiye uyumun sağlanması ve daha da önemlisi iş insanlarının geleceğe daha güvenle bakmalarının sağlanması açısından yeminli mali müşavirlerin şirketlere katkısı yadsınamaz. OVP sürecinde yeminli mali müşavirler ile işbirliği yapan firmaların bu süreçte öne geçeceğini, daha öngörülebilir bir şirket muhasebesine sahip olacağını düşünüyoruz” dedi. 
Açılış konuşmalarının ardından yeminli mali müşavirler Ekrem Kayı ve Salih Bayram, Çarşamba Toplantıları kapsamında ‘Şirketlerde Her Yönüyle Uygulamalı Kısmı Bölünme Müessesesi’ sunumunu gerçekleştirdi. 

Yorum Yaz