Uluslararası üne sahip profesyonellerden öneriler

Uluslararası üne sahip profesyonellerden öneriler
Uluslararası üne sahip profesyonellerden öneriler

Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Kent Konseyi ve Ayvalık Turizm Geliştirme Birliği (AYTUGEB) tarafından düzenlenen “Ayvalık Vizyonu Çalıştayı’nın ikinci gününde de büyük bir katılım oldu. Pazar akşamına kadar devam edecek olan çalıştayı Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksekokulu öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Gökdeniz yönetti. Oturumda birbirinden değerli ve uluslararası üne sahip profesyonel konuşmacılar sırayla söz aldı.

haber arası detay


Tüketim alışkanlıkları değişiyor
İlk konuşmacı; Dünya Kardeş Kentleri Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner‘di. Baraner, Avrupa’da özelikle pandemi sürecinden sonra yeni bir yaşam modeli oluşmaya başladığını, özellikle 3.yaş grubu insanların daha sağlıklı beslenmeye ve tatile yönelik tüketim alışkanlıklarının değişmeye başladığını ifade etti. Özellikle bu grubun yaşlanan Avrupa’nın lokomotif grubu olduğunu ifade den Baraner, bu kişilerin organik beslendiğini ve daha ılıman turistik destinasyonları tercih ettiğini vurguladı. Bu çerçevede Türkiye’nin ve yine ılıman iklime sahip Kuzey Ege’nin bu gruba yönelik satış ve pazarlama ve satış geliştirme faaliyetlerine başlaması gerektiğini ifade etti. Baraner; “Dünya Turizm Vizyonu, Yeşil Yönetim, Ayvalık, Seçenekler ve Çözüm Önerileri” başlıklarına da değindi. 

Temel konu futurist oteller
XPD Hotel Consulting Chairman Futurist Hotelier koordinatörü Cem Kınay ise, dünyadaki turistlerin tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, farklı bir Z kuşağının ortaya çıktığını ve bu gruba yönelik turistik arzının da değişmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca dünya turizminde bugün tartışılan temel konunun; Futurist Oteller olduğunu vurguladı.


NAR Gourmet Taraf. Kurulu. üyesi Yemek Sanatları Merkezi Lideri Vedat Başaran, “Ayvalık, Uluslararası Bir Gastronomi Destinasyonu Olabilir mi? Nasıl?” konulu çalışmasını güncel örneklerle anlattı ve markalaşmaya vurgu yaptı.


Ayvalık’ın önemi
Ayvalık destinasyonu bu yıl programına alan ve ilk etapta bu yıl bölgeye ilk operasyonu önümüzdeki aylarda yapmayı planlayan Touristalia, GM Melih Yetiş ise;“Organize Seyahatler İçin Turizm Destinasyonları ve Ayvalık” başlıklı sunumunu yaptı ve Ayvalık’ın özellikle kültür ve gastronomi turizminde önemini anlattı.
Ayvalık Avrupa Gastronomik Şehirler Rotasına girebilir
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Prof. Dr. Volkan Altıntaş ise; “Avrupa Birliği, E- (Ga)stronomi Erasmus+ Projesi ve Yerel Mutfaklar” başlıklı sunumunu gerçzekleştirdi. Altıntaş, Ayvalık’ı kısa sürede “Avrupa Gastronomik Şehirler Rotasına girebileceğini ifade ederek, bunun için özelikle şehirde gastronomi ağırlıklı etkinliklerin daha da fazlalaşmasına vurgu yaptı.


cokgezen.gurme  rumuzuyla instgramda on binlerce takipçisi olan Akif Budak ise;“Global Turizm, Değişen Turist Tercihleri, ve Ayvalık” başlıklı sunum yaptı. Budak konuşmasında, Ayvalık’ın özellikle gastro şehir etkinlikleri çerçevesinde hem blogger’lar hem de seyahat ve gurme yazarları tarafından daha çok ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti.
Çalıştay, 4 başlıkta; 1. Oturum; Kent ve Yaşam Kültürü,2. Oturum; Turizm ve Sürdürülebilirlik, 3. Oturum; Doğal ve Kültürel Miras, ve 4. Oturum; Gastronomi, Ölmez Ağaç ve Ayvalık Mutfağı ile devam etti.

Yorum Yaz