Yabancı işçiler Çalıştay’da masaya yatırıldı

Yabancı işçiler Çalıştay’da masaya yatırıldı
Yabancı işçiler Çalıştay’da masaya yatırıldı

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB)’ninöncülüğünde  düzenlenen Ortak Akıl Çalıştayı ile, Ayakkabı-Çanta ve yan sektörlerinde çalışan yabancı işçilerin durumu masaya yatırıldı.

haber arası detay

 

Türkiye’de Kaliteli Çıraklık ve Mesleki Eğitim Yoluyla Suriyeli ve Ev Sahibi Toplulukların İstihdama Erişimlerinin Kolaylaştırılması Programı (İMEP) çerçevesinde tertiplenen çalıştaya, Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu’nun katkılarıyla Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen Ayakkabıcılar Odaları’nın başkan ve yöneticileri de katılım sağladı.

İki gün süreli Ayakkabı Sektöründe Mesleki Eğitim ve Nitelikli İşgücü Ortak Akıl Çalıştayı’nın açılış konuşmasını, İESOB Başkanı ve İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata yaptı. 

Dev sektör
Ayakkabı imalatının eğitim, emek ve sabır istediğine dikkat çeken Başkan Yalçın Ata, büyüyen ve kazançlı bir sektör olmasına rağmen Ayakkabıcılığın gençlerin ilgisini çekmediğini belirtti.

Ayakkabı imalatında Çin’in dünya lideri olduğunu söyleyen Ata, ‘Türkiye’de ayakkabı üretim kapasitesi 550 milyon çift. Avrupa’nın en büyük, dünyanın da 6. üretim merkeziyiz. Yaklaşık 920 milyon dolara dayanan, 380 milyon çiftlik ihracat potansiyelimiz var. 

Gençler tercih etmiyor
Ancak tüm bu verilere rağmen, toplumsal algı nedeniyle gençlerimiz mesleğimizi tercih etmiyor. Prestijli bir iş olarak görmüyor, tasarımından kalıp takılmasına kadar her aşaması sanat ve emek isteyen mesleğimizin zorluğundan çekiniyor.

Bu nedenle gençlere mesleğimizi sevdirmek ve öğretmek adına mesleki eğitim programları, kurslar, çalıştaylar düzenliyoruz. Oda bünyemizde 20 yıldır faaliyet gösteren eğitim merkezini yeni makine teçhizatlarla, çağdaş eğitimlerle sürekli geliştiriyor, İMEP projesi ile programlar düzenliyor, eğitimin ardından kursiyerlerimizin istihdamını sağlıyoruz. 

Sektörümüz ara elemana ihtiyaç duyuyor. Çalıştaya konu olan yabancı işçilerin çalıştırılması da bu ihtiyaçtan doğuyor. Gençlerimize bu mesleğe sevdirip eğittikçe, işletmelerimizin ara eleman ihtiyacını karşıladıkça, hem kendi evlatlarımız kazançlı bir geleceğe sahip olacaklardır hem de sektörümüz büyüyecektir’ diye konuştu. 

2016 dönüm yılı
Çalıştayda konuşan Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Aydan da, 2016 yılının meslek eğitiminde dönüm noktası olduğunu kaydetti. Aydan, ‘2016 dan önce ortaokulu bitiren öğrenci Çıraklık Eğitim Merkezi’ne giderken, 4+4+4 sistemi ile liseyi bitiren gençler meslek eğitimine yönlendiriliyor. Liseden sonra gençler isteksiz oluyor ve bu durum da sadece bizim sektörümüzde değil, üretim yapan tüm sektörlerde kalifiye eleman sıkıntısını doğuruyor. Bu sorunu hep birlikte masaya yatırmalıyız’ dedi.

Konuşmaların ardından Ayakkabı sektörünün küresel görünümü, sektörde meslek eğitimi, işgücü sorunu ve yabancı çalıştırma  konularında Dr. Öğretim Üyesi Cengiz Kastan, Erdoğan Özen, Nuran Senar ile Aişe Akpınar sunumlarını gerçekleştirdi.

Gün sonunda çalıştaya katılan Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu idarecileri ile çeşitli illerinden gelen Ayakkabıcılar Odaları’nın başkan ve yöneticileri, İzmir Ayakkabıcılar Odası' nin Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulundular.
BaskanYalçın Ataçalıştay katılımcılarına eğitim merkezindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi. Misafir heyet Ízmir Ayakkabıcılar Odası''nın azimli çabalarıyla eğitime kazandırılan Bornova Ayküsan Eğitim Merkezi ni de ziyaret etti. 

Yorum Yaz