Planlama Haber Girişi : 23 Kasım 2022 15:32

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Azerbaycanlı Öğretmenlere Ev Sahipliği Yapıyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Azerbaycanlı Öğretmenlere Ev Sahipliği Yapıyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan “Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü” kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımına esas öğretmen eğitimi başladı. Eğitim için İzmir’e gelen Azerbaycanlı öğretmenler için bir karşılama töreni yapıldı.

haber arası detay


Türkiye ve Azerbaycan arasında Mesleki ve Teknik Eğitim alanında, iki ülke arasında bilgi ve beceri transferi sağlamak için “Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü” imzalandı. Bu kapsamda Azerbaycan’da görev yapan Mesleki ve Teknik Eğitim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımına esas öğretmen eğitimi düzenlendi. Azerbaycanlı öğretmenler İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, ilçe milli eğitim müdürlerinin, okul müdürlerinin, akademisyenlerin ve öğretmenlerin sunumları ile bilgi alışverişinde bulunacak ve Mesleki ve Teknik Anadolu liselerini yakından inceleyip ziyaret etme fırsatı bulacak.


İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür yaptığı konuşmada; Azerbaycan’dan gelen öğretmenleri İzmir’de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ve kardeş ülke Azerbaycan’ın sahip olduğu güzel ilişkilerin eğitim alanında da yaygınlaştırılmasından memnun olduğunu sözlerine ekledi. 
Törenden sonra 2 hafta eğitim alacakları okullara giden Azerbaycanlı öğretmenlerin Mesleki ve Teknik Eğitim alanında bilgi ve tecrübe paylaşımı yapmaları, öğretmen eğitimi kapsamında meslek liselerindeki işleyiş hakkında bilgi edinmeleri ve ülkelerine döndükleri zaman edinmiş oldukları bilgileri yaygınlaştırmaları hedefleniyor.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Akademik Başarıyı Artırma Projesi (İZBAP) Aralıksız Devam Ediyor
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 2022-2023 öğretim yılında uygulamaya koyduğu Akademik Başarıyı Artırma Projesi (İZBAP) çalışmaları başarıyla devam ediyor.
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından hayata geçirilen 'İzmir Akademik Başarıyı Arttırma Projesi' (İZBAP) ile öğretmen, öğrenci, okul, veli arasındaki iletişim ve iş birliğinin güçlendirilmesi, öğrencilerin akademik başarısının ve öğrenme motivasyonunun artırılması, öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıda bulunulması ve velilerin ebeveynlik süreçlerine destek olunması amaçlanıyor. Projenin hedef kitlesi İzmir'in 30 ilçesindeki ortaokul 7 ve 8. sınıf ile lise 11 ve 12. sınıf kademelerindeki her okul türündeki eğitim kurumları, kurumların eğitim kadrosu ve öğrencileri ile velileri olarak belirlendi. Proje kapsamında okullarda eğitsel rehberlik çalışmaları uygulamaya geçirilerek öğretmenlere, öğrencilere ve velilere yönelik seminerler ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu çalışmalarla öğrenci, öğretmen ve veli üçgenindeki motivasyonu düşüren etmenler üzerine üniversitelerden akademisyenlerle birlikte çalışılması planlandı.


İZBAP Projesi kapsamında Ekim ayında gerçekleşen çalıştay sonrasında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İlknur Aydoğdu Karaaslan ortaokul velilerine Teknoloji Bağımlılığı konulu bir eğitim verdi. Söz konusu eğitim aynı başlıkla lise velileri için de planlandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.