Kemer Dünya Ekoturizm'inde oyun kurucu durumda olabilir.

Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı sona erdi.

Tokat Dedeman Otel'de Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen ve 22 ülkenin Ankara büyükelçisi ile 245 yerli ve yabancı katılımcının iştirak ettiği Uluslararası Ekoturizm Çalıştayına katılan Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, değerlendirmelerde bulundu.

 

Çalıştay'da Kemer tanıtımına katkı sağlamak amacıyla, Kemer Belediyesi ve Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) iş birliğince tanıtım standı açıldı.

Kemer standına gelen çalıştay katılımcıları, Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kemer hakkında bilgiler ve dokümanlar aldı.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, çalıştayda bire bir görüşmeler de gerçekleştirerek, sürdürülebilir turizm ve Kemer Belediyesinin ekoturizm alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

İnsanların artık tatil anlayışının değişmeye başladığına dikkat çeken Başkan Topaloğlu, “Kemer'e gelen yerli ve yabancı misafirler de artık otellere değil de doğayla bütünleşen yerlere gitmeye başlıyor. Ekoturizm daha fazla yaygınlaşmaya başladı. Kemer Belediyesi olarak biz de bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Ekoturizme en iyi örnekler arasında Kemer'i gösterebiliriz. Herkesi doğayla denizin iç içe olduğu Kemer'de ağırlamaktan mutluluk duyarız.” dedi.

Kemer Belediyesi, Uluslararası Ekoturizm Derneği tarafından düzenlenen ekoturizm ödülleri kapsamında “Best Ecological Destination” kategorilerinde layık görüldüğü ödülü aldı.

Tokat Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ve Uluslararası Ekoturizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Uluslararası Ekoturizm Çalıştayında çeşitli kategorilerde ekoturizm ödülü alanlara ödülleri verildi.

Tokat Dedeman Otel'de yapılan ödül töreninde, “Best Ecological Destination” kategorilerinde yapılan başvuruyu değerlendiren Ekoturizm Derneği, 100'e yakın ülkeden bine yakın aday içerisinden, dünya genelindeki en iyi Eko dostu Ekoturizm ödülünü Kemer Belediyesi'ne layık gördü.

Kemer Belediyesi'nin kazandığı ödülü, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, dernek Başkanı John Bruno'dan aldı.

Başkan Topaloğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin en önemli turizm potansiyelleri arasında yer alan Kemer hakkında bilgiler verdi.

Kemer'in deniz, kum ve güneş ile anılmasının yanı sıra ekoturizmle de anılmaya başladığını ifade eden Topaloğlu, “Kemer Belediyesi olarak ekoturizme de önem veriyoruz. “Çıralı plajımız, dünyanın en iyi 10 plajı arasında gösteriliyor. Burası yaklaşık 3,5 kilometre uzunluğundadır.” dedi.

ÇIRALI'YA CARETTA CARETTA HASTANESİ YAPILACAK

Topaloğlu, Çıralı plajının devamlı misafirlerinin caretta cerattalar olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Caretta carettalar her yıl Çıralı sahilimize gelerek yumurtalarını bırakırlar. Yılda yaklaşık 4 bin caretta caretta yavrusunu denize ulaşmasını sağlarız. Kemer Belediyesi olarak 5 tane personel görevlendiririz. Personelimiz gece boyunca devriye gezer. Caretta carettaların etkilenmemesi için kimseye sahilde ateş yaktırmaz ve ışık açtırmaz. Yuvaların üzerine özel kafesler konulur. İnşallah doğa harikası sahilimize caretta caretta hastanesi kuracağız. Belediye olarak en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Yaralanan caretta carettaları bu hastanemizde tedavi edeceğiz ve doğaya katkı sağlayacağız.”

Başkan Topaloğlu, Uluslararası Ekoturizm Çalıştayının gelecek sene Kemer'de yapılması için katılımcıları Kemer'e davet etti.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Kafa Radyo'da Deniz Dikkaya'nın sunduğu Turizm Kafası programında değerlendirmelerde bulundu.
Programda Kemer hakkında kısa bilgiler veren Başkan Topaloğlu, Kemer'in yeşil ile mavinin iç içe girdiği ‘cennet' konumunda bir yer olduğunu ve ilçeye her gelenin ayrılmak istemediğini söyledi.
Topaloğlu, Türkiye'nin en önemli turizm lokomotifleri arasında yer alan Kemer'deki turistik tesislerden bahsetti.
İlçede 502 tane belgeli tesis olduğuna değinen Topaloğlu, “55 bin 404 oda ve 118 bin 655 yatak kapasitesi var. 5 yıldızlı 51 tane otelimiz var. 21 tane 5 yıldızlı tatil köyü, 52 tane de 4 yıldızlı otel ve pansiyonlar var.” dedi.


Görüştükleri otellerin büyük çoğunluğunun Kasım ayının ilk haftasına kadar sezonun devam edeceğini söylediklerini ifade eden Topaloğlu, şu anda Kemer'deki otellerde yer olmadığını kaydetti.
Topaloğlu, Antalya'nın en fazla mavi bayraklı plajın Kemer'de olduğuna vurgu yaparak, “Bu turiste güven veriyor. Turist denizin berraklığını kendisi görüyor ve gönül rahatlığıyla giriyor. Pandemiden dolayı ekoturizme de büyük önem verildi. Çıralı bölgemiz ekoturizm konusunu çok iyi uyguluyor. Yapılaşma çok az. Bungalovlar çok fazla. Bu yıl Tokat'ta düzenlenen Ekoturizm Derneği'nin Ekoturizm ödülleri kapsamında bize bir ödül verildi. Pandemide Antalya'nın yıldızı Kemer oldu. Çıralı'da caretta carettaları anmadan geçemeyeceğim. Burası caretta careettaların evi. Belediye olarak Çıralı sahilinde caretta carettaları korumak için 5 personel görevlendirdik. Gelecek sene burada caretta caretta hastanesi yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.
Kemer'de deniz, kum ve güneşin yanı sıra kış turizmini de canlandırmak için spor turizmine büyük önem verdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Kemer'de Run To Sky yarışı var. Denizden 2 bin 365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı'na koşuyorlar. Sea To Sky Enduro Motosiklet Yarışları var. Bisiklet ve yürüyüş rotalarımız var. Ayrıca Phaselis Festivalimiz var. Dünyanın en iyi dalış noktaları arasına yer alan Paris 2 Batığı var. Kemer'de dalış turizmi çok canlı. Misafirlerimiz mavi turlara çıkıyor. Göynük Kanyonumuz var. Kanyonda suyun içinde yürüyüş yapıyorsunuz. Ayışığı Koyumuz çok meşhur. Çalış Tepesinden Kemer manzarasını izliyorsunuz. Olympos Teleferik var. Burada yamaç paraşütü yapıyorlar. Phaselis Antik Kentinden tarihi yolculuğa çıkıyorsunuz. Yanartaş'ta mitolojiye gidiyorsunuz.”


Avrupalı turisti Kemer'e çekmemiz gerekiyor
Topaloğlu, Kemer'de Avrupalı misafirleri görmek istediklerini ve bu konuda çalışma yapmak gerektiğini dile getirerek, “Kemer'de 90'lı yıllarda Avrupalı turist profili vardı. Avrupalı turisti Kemer'e tekrar çekmemiz gerekiyor. Bu şart. Çünkü Avrupalı turist tatilini 12 ay boyunca yapabiliyor. Golf ve futbol turizmine giremiyoruz. Çünkü Kemer'de buna uygun geniş arazi yok. Avrupalı doğayı seviyor. Kemer'de bu var. Kemer'de turizmi 12 aya yaymamız gerekiyor.” diye konuştu.

Eğitimle ilgi yaptığı çalışmalardan da bahseden Topaloğlu, şöyle konuştu: “Göynük mahallesinde Türkiye'nin ilk ve tek belde fen lisesi bizdedir. Anahtar teslim ihaleyle yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu, Göynük Belediyesi Atatürk İlkokulu Göynük Belediyesi tarafından anahtar teslim ihaleyle yapıldı. Ünal Aysal öğretmen okulunun yurdu belediyenindir. Ülkede refah düzeyini yakalamak istiyorsak eğitime önem vermeliyiz. Daha önce Göynük Belediyesi zamanında 10 yıl boyunca anaokulundan 8. sınıfa kadar tüm öğrencilerin kırtasiye malzemelerini belediye olarak biz karşıladık ve 3 yıldır da Kemer Belediyesi olarak devam ediyoruz. Bin 200 lise öğrencisini C plakalı araçlarla ücretsiz olarak biz karşılıyoruz. Ahmet Erkal Destek Eğitim Kurs Merkezi açtık. Bu sene meyvelerini aldık ve öğrencilerimiz büyük başarı elde etti. İsteyip yapamadığım tek konu öğrencilere burs vermek. Yasa gereği belediyeler burs veremiyor. Bu konuyu da turizmcilerle konuştuk ve çözüme kavuşturacağız.”


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
sağ blok