Agro Haber Girişi : 15 Kasım 2022 13:54

Koç Üniversitesi Ayvalık Zeytincilik Çalıştayı'nda

Ayvalık Zeytincilik Çalıştayı'nda Koç Üniversitesi Endüstriyel Tarım Bölümü Doktora öğrencileri katıldı.
Koç Üniversitesi Ayvalık Zeytincilik Çalıştayı'nda

Ayvalık’ta, Koç Üniversitesi,Endüstriyel Tasarım Bölümü Doktora öğrencileri tarafından “Zeytincilik Çalıştayı” düzenlendi.

haber arası detay


Ayvalık Kent Konseyi ve Ayvalık Belediyesi ortaklığında düzenlenen veAyvalık’taki gönüllü zeytin üreticileri, Ziraat Mühendisleri ve tasarımcıların bir araya geldiği çalıştaydazeytinin üretiminden sofralarla buluşmasına tüm strateji belirleme ve bilimsel çalışmalarmasaya yatırıldı.


Dr. Öğretim Üyesi Aykut Coşkun koordinatörlüğündeki Ayvalık’ta misafir edilen 15 öğrenci, endüstriyel tasarım konusundaki yeteneklerini geleceğin zeytinciliği için sergiledi. İleri teknoloji hasat makinelerinden, zeytinin tüm aşamalarında ihtiyaç duyulabilecek yeni nesil aletlere kadar bütün ekipmanları doğa ve günümüz koşullarına uygun, hatta gelecekteki ihtiyaca cevap verecek şekildetekrar tasarlayan akademik öğrenciler projelerini yakın gelecekte hayata geçirmeyi hedefliyorlar.

Çalıştay hakkında açıklamada bulunan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, zeytinciliğe verdiği öneme değindi. Zeytinciliğin gelişmesi adına verilen her çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Başkan Mesut Ergin bilimsel olarak yapılacak tespitler açısından bu çalıştayın çok önemli olduğunu söyledi.Çalıştayıyakından takip eden ve ziyarette bulunan Başkan Ergin; “Kentimizde misafir ettiğimiz Koç Üniversitesi Doktora öğrencileri tarafından gerçekleştirilen, zeytin hasat sürecindeki problemlerin görüşüldüğü ve hasat araçlarının yeniden tasarlandığı çalıştaya katılıpöğrencilerimizle sohbet ettik, zeytinin geleceğini konuştuk. Kooperatifimiz tarafından üretilen zeytinyağı ürünleri ve Ayvalık Belediyesi Kültür Yayınları olarak çıkarttığımız kitaplarımızı hediye ettik. Böyle değerli öğrencileri, ülkemizin ve zeytinin geleceğinetasarımlarıyla yön verecek gençleri kentimizde misafir etmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Etiketler : Ayvalık
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.