Planlama Haber Girişi : 14 Temmuz 2022 18:48

571 hanenin elektriği GES projesinden karşılanacak

4 kişilik 571 hanenin yıllık tüketimine eşdeğer.
571 hanenin elektriği GES projesinden karşılanacak

Şehzadeler Belediyesi'nin Kırançiftlik Mahallesi'nde 20 dönümlük bir alanda hayata geçireceği Güneş Enerji Santrali'nin kurulum çalışmalarını inceleyen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik  "Güneş Enerji Santralimiz bu ay sonu itibariyle faaliyete girecek. 1 MW'lık santral ile yıllık 1.734.416 kwh elektrik üreteceğiz. Bu üretim 4 kişilik tam 571 hanenin yıllık tüketimini karşılayabilir. Bu santral ile belediyemizin elektrik giderlerinin %40’ını karşılayacağız." dedi. Başkan Çelik,  ikinci bir santralin daha yapımı için çalışmaların sürdüğünü,  ikinci santralin de devreye girmesiyle belediyenin elektrik tüketiminin neredeyse tamamını Güneş Enerji Santralleriyle elde edeceğini sözlerine ekledi.

haber arası detay

 

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, beraberindeki Başkan Yardımcıları Bilal Demir ve Atilla  Efendioğlu ile birlikte belediyenin  Kırançiftlik Mahallesi'nde 20 dönümlük bir alanda hayata geçireceği Güneş Enerji Santrali'nin kurulum çalışmalarını yerinde inceleyerek,  yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

4 KİŞİLİK 571 HANENİN YILLIK TÜKETİMİNE EŞDEĞER   

1 milyon 550 bin TL bedelle ihale edilen 1 MW'lık santralin Haziran ayı sonu itibariyle faaliyete gireceğini kaydeden Başkan Çelik " Bu Güneş Enerji Santrlsantral ile yıllık 1.734.416 kwh elektrik üreteceğiz. Bu üretim 4 kişilik tam 571 hanenin yıllık tüketimini karşılayabilir. 2022 yılı elektrik fiyatları ile belediyemizin bu yıl elektrik tüketimini 5 milyon kwh,  giderini 11.000.000 ile 12.000.000 TL arasında olmasını bekliyoruz. Bu santral ile belediyemizin elektrik giderlerinin %40’ını karşılayacağız." dedi.

İKİNCİ SANTRAL İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

İkinci bir santralin daha 20 dönümlük bir alanda kurulacağını, santralin yapımı için gerekli izinleri aldıklarını ve imar planı çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Başkan Çelik " Nasip olursa ikinci Güneş Enerji Santralimizi de devreye soktuğumuzda Şehzadeler Belediyesi olarak  elektrik tüketimimizin neredeyse tamamına yakınını Güneş Enerji Santralleriyle elde etmiş olacağız." dedi.

MİLLİ HEDEFE YERELDEN KATKI

Türkiye'nin 2021 yılının son döneminde Paris İklim Antlaşmasını kabul ederek yürürlüğe koyduğunu anımsatan Başkan Çelik  "Bu kapsamda karbonmonoksit salınımının azaltılması artık bizim için de bir önem haline geldi. Bu bağlamda yenilenebilir enerjiden elektrik tüketiminin karşılanması büyük bir önem arz ediyor. Şu an ülkemizde 7 bin 953 MW'lık Güneş Enerji Santrali mevcut ve ülkemizin 2023 yılı hedefi bu güneş enerji santrali gücünü 10 bin MW'a çıkartmak. Biz de nasip olursa 2022 yılının Haziran sonu itibariyle faaliyete geçireceğimiz santralimiz ile milli hedefimize yerelden katkıda bulunmuş olacağız" şeklinde konuştu.

YILDA 82 BİN 500 AĞAÇ DİKMİŞ GİBİ OLACAK

Şehzadeler Belediyesi olarak bu proje ile 990 ton karbonmonoksit salınımını engellemiş olacaklarını kaydeden Başkan Çelik  "Bu değer yılda 82 bin 500 ağacın karbonmonoksit emilimine eşdeğerdir. Yani yılda 82 bin 500 ağaç dikmiş kadar doğa için bu santralin faydası olmuş olacak." şeklinde konuştu.

"YENİLENEBİLİR ENERJİYE BUGÜNE KADAR ÖNEM VERDİK"

Şehzadeler Belediyesi olarak yenilenebilir enerjiye bugüne kadar önem verdiklerini hatırlatan Başkan Çelik şöyle devam etti; "Daha önce yenilenebilir enerji ile ilgili birçok projeyi hayata geçirdik. Hobi Bahçelerinde 50 dönümlük alanı komple güneş enerjili sokak lambaları ile aydınlattık.      Hobi Bahçelerinde yer alan ve 318 kamelyanın enerjisini de güneş enerjisi ile sağlıyoruz. Bu sayede Türkiye’de yenilenebilir enerji ile aydınlatılan en büyük alanlardan birisine Şehzadeler sahip. Ayrıca Veziroğlu Düğün Salonu yolunu ve otoparkını yine güneş enerjili sokak lambaları ile aydınlatıyoruz. 3 adet güneş enerjili atık toplama kutusu ve 7 adet güneş enerjili şarj istasyonunu Şehzadelere kazandırdık. İnşallah bundan sonra da 2 adet güneş enerji santralimiz ile de hem ülkemizin milli hedeflerine katkıda bulunmuş olacağız hem de belediyemizin elektrik tüketiminin tamamına yakınını kendi santrallerimizden üretmiş olacağız. Bu noktada emeği geçen tüm arkadaşlarıma kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Projemizin kazasız belasız tamamlanıp faaliyete geçmesini niyaz ediyorum. "

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.