Gastronomi Haber Girişi : 23 Mayıs 2022 20:29

Alanya Gastronomi'de en iyi olmak için yarışacak

Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali, Gastronomi temasıyla 20. yılına giriyor.
Alanya Gastronomi'de en iyi olmak için yarışacak

Bu yıl 20. kez kapılarını ziyaretçilerine açacak Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali, “Tarihi Lezzetlerin Doğuşu” temasıyla 27-28-29 Mayıs’ta gerçekleşecek. Alanya mutfağına özgü lezzetlerle taçlanacak festivalde birbirinden değerli isimleri ağırlayacak.

haber arası detay


Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali, Gastronomi temasıyla 20. yılına giriyor. 27-28-29 Mayıs tarihlerinde kapılarını ziyaretçilerine açacak festival kapsamında Alanya’ya özgü lezzetler ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. 3 alanda Mutfak ve Mutfak Kültürü üzerine çalışmaların yapıldığı festivalde Alanya’ya özgü yiyecekler 3 gün boyunca satışa sunulacak.

ALANYALI ŞEFLER “EN İYİ” OLMAK İÇİN YARIŞACAK

60 stantta özlenen ev lezzetlerinin yanı sıra aşina olunan tatlara da erişebilecek misafirler, ev lezzetlerini otel mutfaklarına taşıyan Alanyalı şeflerin 28 Mayıs Cumartesi günü Alanya mutfağına tescilli “Gülüklü Çorba” yarışmasını da izleyebilecek. Saat 16.00’da Gülüklü Çorbayı en iyi yapan şef olmak için rekabet edecek şeflerin mücadelesini yemek yazarı ve TV programcısı Elif Korkmazel sunacak. Alanya hafızasının önemli temsilcisi isimlerin yanı sıra Türk Mutfağı adına çalışmaları ile tanınan Sahrap Soysal, ünlü şef Özlem Mekik de jüri üyeliği yaparak bu eşsiz lezzeti değerlendirecek. Ev mutfağından çıkarak profesyonel mutfaklara giren ve Alanya’nın tescilli ilk yemeği olan Gülüklü Çorbanı tanıtımları için hazırlanan videolar da yine bu alanda sergilenecek.

MİSAFİRLER GÜLÜKLÜ ÇORBAYI YAKINDAN TANIYACAK

27-28-29 Mayıs’ta Lifos alanında ise Alanya ve Türk Mutfağına ait lezzetler ‘Mutfak Mirası Atölyelerinde’ hazırlanarak mutfağa ilgi duyan kişilere canlı olarak aktarılacak. Alanyalı şeflerin ve ev hanımlarının yöresel Alanya lezzetleri ile hünerlerini sergileyeceği atölye çalışmaları Türk mutfağından örnekleri ünlü şef İsmail Ay eşliğinde gerçekleşecek. Gastronomi çalışmalarıyla adından söz ettiren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Milliyet Favori Lezzetlerin yemek yazarları da zengin mutfak kültürümüzü vurgulayacak. Gülüklü Çorba Profesyonel Şefler Yarışmasını kazanan şefin katılacağı Gülüklü Çorba Atölyesi ile sofralar değişse de yeri değişmeyen çorbanın tarifi canlı canlı izleyicilere aktarılacak. 3 günlük lezzet şöleni, Alanya mutfağına ve mutfak kültürüne tarlada üreterek, mutfağında pişirerek, genç nesillere genç nesillere aktararak katkıda bulunan ve mutfağa gönül veren herkesi bir araya getirecek

Pandemi nedeniyle 2 yıldır gerçekleştirilemeyen ‘özlenen festival’ Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde geri sayım başladı. Alanya Belediyesi’nin bu yıl 20. kez düzenleyeceği, sanat ve eğlenceyle dolu geçecek Turizm ve Sanat Festivali 27 Mayıs Cuma günü Alanyalılarla buluşuyor.
Alanya halkı, 27-29 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek “Tarihi Lezzetlerin Doğuşu” temalı 20. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde sanattan eğlenceye konser ve çeşitli etkinliklerle dolu dolu 3 gün geçirecek. 

FESTİVAL YÖRÜK GÖÇÜ VE KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLAYACAK

27 Mayıs Cuma günü saat 17.30’da Yörük Göçü ve Festival Korteji ile başlayarak olan 20. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde her zaman olduğu gibi bu yıl da birbirinden ünlü isimler sahne alacak.

ALANYA’DA 3 GÜN ÜNLÜLER GEÇİDİ OLACAK

 Festivalin ilk konuğu 27 Mayıs Cuma akşamı saat 21.00’de Onur Kırış ve 22.00’de vereceği konserle Seda Sayan olacak. 28 Mayıs Cumartesi akşamı yine aynı saatte ilk olarak Serhan Sokulgan ve sevilen sesiyle herkesin gönlünde taht kuran Fettah Can sevenleriyle buluşacak. 29 Mayıs Pazar akşamında ise, sevilen isim Faruk Sabancı ile muhteşem sesi ve sahne performansıyla Zeynep Bastık, 20. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nin kapanış konserini verecekler. Ayrıca her akşam sahneyi ısıtacak ünlü sanatçılar, Alanya halkına muhteşem performanslar sergileyecek. 

ZİYARETÇİLER SANATA VE EĞLENCEYE DOYACAK

2 yılın ardından düzenlenecek Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde ziyaretçiler hem sanata hem de eğlenceye doyacak. 3 gün boyunca her akşam gerçekleştirilecek konserlerin yanısıra gün boyu açık olacak sergi ve stantlarla yöresel ve kültürel aktiviteler vatandaşlarla buluşturulacak. “Tarihi Lezzetlerin Doğuşu” temasıyla düzenlenecek festival çerçevesinde yöresel lezzetler Lifos Gastronomi Alanı’nda vatandaşlara sunulacak. Festivalin ikinci gününde Alanya'nın yöresel lezzeti Gülüklü Çorba Yarışması da düzenlencek.

YÜCEL: “FESTİVALİMİZE BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ DAVETLİDİR”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel yaptığı açıklama ile vatandaşları özlenen festivale davet etti. Başkan Yücel; “Bildiğiniz gibi 2 yıldır pandemi nedeniyle festivalimizi düzenleyemiyoruz. Bu yıl 20.’sini gerçekleştireceğimiz Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali’nde vatandaşlarımızla birlikte yine birbirinden farklı etkinliklerle dolu dolu 3 gün geçireceğiz. Gündüz çeşitli etkinliklerle Alanya’mızın yöresel lezzetlerini ve kültürel değerlerini tanıyacak olan misafirlerimiz akşamları ise muhteşem konserlerde birbirinden değerli sanatçılarla buluşacak. Bu unutulmayacak festivalimize bütün vatandaşlarımız davetlidir.” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.