Agro Haber Girişi : 11 Ekim 2023 21:16

edremitinzeytini.com web sitesi üzerinden online satış başladı

web sitesi üzerinden Türkiye'nin ve dünyanın her yerine ulaştırılıyor.
edremitinzeytini.com web sitesi üzerinden online satış başladı

Edremit Belediyesi’ne ait zeytinliklerde hasat başladı. 18 bin ton zeytin hasadı yapmayı planlayan Edremit Belediyesi’nin hasadına Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan da katıldı.

haber arası detay

 

Edremit Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerince yapılan hasatta elde edilen zeytinyağları birinci elden tüketiciye ulaşacak. Edremit Belediyesi’ne ait arazilerde binlerce zeytin ağacının hasadı başladı. Edremit Belediyesi kendi markasıyla satışa sunulmak üzere zeytin hasadını gerçekleştiriyor. Geçen seneden daha yüksek rekolte sağlamayı hedefleyen Edremit Belediyesi, en kaliteli zeytinyağını en düşük asitle elde ediyor. Elde edilen ürünler edremitinzeytini.com internet sitesi üzerinden Türkiye’nin ve dünyanın her yerine ulaştırıyor.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan da işçileri ziyaret etti.  Kolaylıklar dileyerek bereketli bir yıl olmasını temenni eden Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Yeni sezon hasata başlamış bulunmaktayız. Zeytin bizim en büyük değerimiz bu değeri daha da yüceltmek için belediye olarak ciddi bir çalışma içindeyiz. 2 senedir zeytinyağımızı Edremit Belediye markalı olarak üreterek tüketime sunduk. Oldukça olumlu tepkiler alıyoruz. Çok büyük müşteri portföyümüz oluştu. Bunu daha da geliştireceğiz inşallah. 60 bin ağaca sahip bir belediyeyiz. 60 bin ağacı kendimiz hasat edip kendi imkanlarımızla zeytine zeytinyağına dönüştürmek, bununla ilgili tesisler kurmak hedefimiz. Adım adım ilerliyoruz. İleride tesislerimizi de kurarak Edremit Belediyesi zeytin ve zeytinyağı markamızla çok daha geniş anlamda hasat ederek çok iyi bir noktaya getireceğiz. Türkiye’de bir marka olmayı hedefliyoruz. Arkadaşlarımızın alın teriyle toplanan bu ürünlerin yansıması mutlaka çok daha güzel oluyor. Yeni hasat sezonumuzun hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Edremit Zeytinyağı orijinin Edremit olduğu bilinen Edremit (Ayvalık) yağlık zeytin çeşidinden elde edilen natürel sızma zeytinyağıdır. Edremit zeytin çeşidi, coğrafi olarak Edremit ilçe sınırları içerisinde ve aynı zamanda ilçe sınırlarını da oluşturan kuzeyde Kazdağları batıda Mıhlı Çayı, doğuda Havran ilçesi ve Burhaniye ilçe sınırlarını kapsayan bölgede yetiştirilen yaygın bir çeşittir.

Edremit Zeytinyağında; burun ve geniz yoluyla hissedilen meyvemsilik özelliklerinden (çağla badem, golden elma, vanilya, çiçekler, muz kabuğu, çimen, yeşil, yeşil meyvemsi, fındık, taze ceviz, olgun meyvemsi, yumuşak meyvemsi, enginar, domates) en az biri veya birden fazlası aynı numunede mutlaka bulunabilmekte, düşük (<3,0) veya orta şiddette (<5,0-5,5) hissedilmektedir.

Akışkanlık: Edremit coğrafi sınırları içerisinde yetiştirilen Edremit (Ayvalık) çeşidi zeytinlerden elde edilen Edremit Zeytinyağı, tadım sırasında ağızda bulunan duyusal reseptörleri uyarır ve hafif akıcı, hafif ve genel olarak “su gibi” tanımlanabilecek karakteristik hissi yaratır. Bu özellik Edremit’te çeşidinin en önemli ayırt edici ve tanımlayıcı kriteridir.
Tatlı: Tamamen olgunluğa erişmiş zeytinden elde edilen yağdan alınan, karakteristik, tatsalkinestetik hissidir. Edremit ilçesindeki çeşidi olgun zeytinden elde edilen zeytinyağında dilde hoşa giden, düşük şiddette (<3) tatlımsı bir his bırakır.

 

Edremit Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürü Taner Akıncı da belediyeye ait araziler ve bahçelerde periyodik bakımların yapıldığını, zeytinyağı kalitesinin yüksek olduğunu belirtti.

Tarımsal Hizmetler Müdürü Taner Akıncı, “Belediyemiz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü olarak bu sene zeytin sezonuna başlamış bulunmaktayız. Sezon içerisinde 3 aylık bir çalışma planlamış durumdayız. Belediyemizin uhdesinde bulunan yeşil alanlardan ve kendi zeytinliklerimizden toplayacağımız tahmini keşfimiz 1800 çuvaldır. 1800 çuvalı topladıktan zeytinyağı fabrikalarında sıktırdıktan sonra belediyemiz tarafından satışı gerçekleştirilmektedir. Toplanan zeytinlerimizin aroması ve tadı gayet güzeldir. Mevsimsel durumlara göre alacağımız miktar değişmektedir. Tahmini beklentimiz 30 ton civarı.” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.