Alaçatı Lezzetlerle Buluştu: Şevketi Bostan’dan İlhamla 11 Yemek Yarıştı

“Alaçatı’da Doğanın Lezzetleri Yarıştı: 13. Ot Festivali’nde Öz’e Dönüş Rüzgarları” “Doğa Rutkay’ın sunumuyla renklenen Alaçatı Ot Festivali, 107 çeşit otun yarıştığı ve altın ödüllü bir lezzet şölenine ev sahipliği yaptı.”

“Alaçatı Ot Festivali’nde düzenlenen ot toplama yarışması, 107 çeşit ot ile Nurcan Erden’in zaferiyle sonuçlandı ve festival dördüncü gününde zirveye ulaştı.”

“Öz’e Dönüş” konseptiyle en güzel yemekler ve otlar yarıştı Doğadan toplanan yüzlerce türdeki otun tezgahlarda yerini aldığı 13. Alaçatı Ot Festivali’nde, Doğa Rutkay’ın sunduğu yarışmada en güzel yemekler ve otlar yarıştı. 107 çeşit ot toplanan yarışmada Şevketi Bostan ile yapılmış birbirinden güzel yemekler değerlendirildi. Festivalin dördüncü gününde otları tanıma ve toplama gezilerinden yemek atölyelerine, yabani ot ve bitkilerle beslenme seminerlerinden konserlere kadar bir çok etkinlik düzenlendi. Alaçatı Amfi Tiyatro’da sunuculuğunu Doğa Rutkay’ın, Jüri Başkanlığını Ayhan Sicimoğlu’ yaptığı “En güzel yemek yarışması ile En çok çeşit ot toplama yarışması” düzenlendi. 11 çeşit yemeğin yarıştığı yarışmanın jüriliğini, Festival kurucularından Ayhan Sicimoğlu’nun da içinde bulunduğu ünlü şefler Ahmet Güzelyağdöken, Gökçen Adar, Ayşe Nur Mıhçı, Figen Mertol, Reşat Akbaykal, Süreyya Üzmez, Prof. Dr. Menşure Özgüven, Dr. Ayfer Tan, Ziraat Yüksek Mühendisi Ahmet Keçeci, Nuran Erden yaptı.   Dereceye girenlere altın verildi Yarışmada dereceye girenlere birinciye tam, ikinciye yarım ve üçüncüye çeyrek altın hediye edildi. Yemek yarışmasında Ebru Devecioğlu birinci, Mevlüde Kitapçıoğlu ikinci, Necla Işıklıoğlu üçüncü oldu. Vejetaryen de dalında ise Deniz Alagöz birinci seçildi. 107 çeşit ot toplantı Tıbbi aromatik ve yenilebilir otlardan oluşan en çok çeşit ot toplama yarışmasında ise Nurcan Erden 107 çeşit ot ile, 104 çeşit ot ile Eşenur Derin Kurnaz, 91 çeşit ot ile Esmanur Kurnaz da üçüncü oldu.

Yorum Yaz