Çanakkale'de üreticilere kanola tohumu dağıtıldı.

Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında kabul edilerek finanse edilen "Kanola Ekelim Yağ olsun, Bal Olsun" projesi kapsamında Çanakkale'nin Merkez, Biga, Bayramiç, Çan, Eceabat ve Gelibolu ilçelerinde 150 üreticiye %75 bakanlık %25 üretici katkılı 624 torba Sertifikalı kanola tohumu dağıtımı yapıldı.

 

Tohum dağıtım töreninde bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ: "2021 yılında 5 ilçe ve 500 torbayla yürütülen proje, 2022 yılında 6 ilçeye ve 624 torbaya yükselmiştir. 2022 yılında yürütülen 2 projenin bütçesi; 242.970,00 TL üretici, 727.788,60 TL bakanlık olmak üzere toplam 970.758,60 TL'dir.

Proje ile üreticileri sertifikalı tohum kullanmaya teşvik ederek, kendi elde ettikleri ürünü tohumluk olarak kullanmalarının önüne geçip, yağda erusik asit içermeyen kaliteli ve verimi yüksek ürün elde edilmesi sağlanacaktır. Ayrıca sertifikalı Kanola tohumu kullanarak üretim alanlarının genişletilmesi, ülkemizin bitkisel yağ açığının kapatılmasına destek olacaktır. Arıcılar için de ilkbaharda arının beslenmesini sağlayacak ve nektar-polen kaynağı oluşturarak bal üretimini arttıracaktır. Elde edilecek küspesi ile de hayvancılıkta ülkemizin kesif yem ham maddesi açığının kapatılmasına yardımcı olması nedeni ile Kanola üretimini arttırma çalışmalarımız devam edecektir." dedi.

Yorum Yaz