Fotogrametri Haber Girişi : 30 Haziran 2021 11:45

Fotogrametrik drone'ların fiyat, performans ve kalite yönünden karşılaştırdık.

Fotogrametri de kullanılan insansız hava araçlarının karşılaştırılması
Fotogrametrik drone'ların fiyat, performans ve kalite yönünden karşılaştırdık.

Drone'ların haritalandırılmasının karşılaştırılması, Bir haritalama veya ölçüm dronu satın alırken, seçim, çok yönlülüğü ve kullanım kolaylığı için Dikey Kalkış ve İniş (VTOL) ile birlikte çok daha geniş menzili için hızlı bir şekilde sabit kanatlı bir uçağa daraltılır. Bu segmentte, Avrupa menşeli birkaç ticari sınıf çözüm bulunmaktadır. Ancak yeteneklerini ve sınırlamalarını anlamak zor olabilir.

haber arası detay

 

Teknik bir ürünün tüm yönlerini karşılaştırmak zor ve zaman alıcı olabilir. Vertical Technologies'de şeffaflık için çalışıyoruz. Bu nedenle, bir araştırma ekibinden önde gelen üreticilerin tüm ilgili yönlerini derinlemesine incelemelerini istedik. Karşılaştırma, kuruluşlara, hangi İHA haritalamanın ihtiyaçlarına en uygun olduğuna karar verebilmek için gerekli bilgileri sağlamak için çok ayrıntılı bir şekilde yapılır. Araştırma, bir haritalama drone'u için satın alma kararı vermek için ihtiyaç duyacağınız her şeyi içerir.

Bu karşılaştırma için seçilen platformlar şunlardır:

Dikey Teknolojilerden DeltaQuad Pro #MAP
Wingtra tarafından WingtraOne
Quantum Systems'dan Trinity F90+
AtmosUAV tarafından Marlyn
SenseFly'den eBee X
İlk bölümde, herhangi bir haritalama veya ölçme çözümüyle ilgili en kritik yönlere hızlı bir genel bakış bulacaksınız. Bundan sonra, bilinen ve ilgili tüm özellikleri karşılaştıran tam bir liste bulacaksınız. Son olarak, analiz, bu karşılaştırmanın nesnelliğini doğrulayabilmeniz için bir kaynak ve referans listesi içerir.

Hektar cinsinden maksimum ölçüm alanı
Tek bir uçuşta haritalanabilecek maksimum alan, kamera çözünürlüğü, seyir hızı, dayanıklılık ve lens seçenekleri gibi çeşitli faktörler tarafından belirlenir. Bu karşılaştırma, maksimum uçuş mesafesi ile birlikte her platform için sunulan en yüksek çözünürlüğe dayanmaktadır.

Değerler, piksel başına 3 cm çözünürlük ve %50 görüntü örtüşmesi temel alınarak hesaplanmıştır.

Maksimum telemetri aralığı
İHA'nın kontrol edilebileceği maksimum menzil. Uzun menzilli iletişim, enerji hatları, boru hatları, demiryolları ve yollar gibi koridor tipi araştırmalar için önemlidir.

Çoğu İHA için bu değer, kısa menzilli bir analog uzaktan kumanda ünitesinin kullanılması nedeniyle sınırlıdır. DeltaQuad Pro #MAP, hem manuel kontrol hem de görev kontrolü sağlamak için entegre bir dokunmatik ekranlı uzaktan kumanda ile donatılabilir. Güçlendirici paketi kullanarak 50 KM'ye kadar bir menzil elde edilebilir. Yedek bağlantı olarak dahil edilen 4G/LTE mobil ağı ile sınırsız bir menzil için bile kontrol edilebilir.

 

Maksimum görüntü çözünürlüğü
Maksimum görüntü çözünürlüğü, sabit kanatlı/VTOL İHA için önemli bir faktördür.
Daha yüksek bir çözünürlük şunları sağlar:

– Daha geniş alanları kapsama 
– Güvenlik ve verimlilik için daha yüksek irtifalarda uçma – Daha
yüksek çözünürlüklü nihai sonuçlar üretme
– Daha fazla doğrulukla daha iyi işlem sonrası performansı

Maksimum uçuş süresi
Sabit kanatlı İHA için maksimum uçuş süresi, deniz seviyesinden yüksekliğe bağlıdır. İrtifa arttıkça, daha düşük hava yoğunluğu nedeniyle İHA'ların daha hızlı uçması gerekir. Bununla birlikte, daha düşük hava yoğunluğu da daha az sürtünme sağlar, bu nedenle çoğu durumda maksimum uçuş mesafesi tüm irtifalarda aynı kalır.

Belirtilen maksimum uçuş süreleri deniz seviyesindedir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.