9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Savaşımızın Sembolüdür

9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Savaşımızın Sembolüdür
9 Eylül İzmir’in Kurtuluşu Savaşımızın Sembolüdür

İzmir, Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olarak bugün olduğu gibi tarih sayfalarında da önemli bir yer edinmiştir. Ancak, en önemli olaylarından biri Yunan işgalinden kurtuluş tarihidir.

haber arası detay

 

9 Eylül tarihinde her yıl kutlanan bu zafer, İzmirli’lertarafından en büyük coşkuyla kutlanan günlerden biridir. 1922 yılında gerçekleşen bu kurtuluş, Türk milletinin birlik ve beraberlik vurgusunu perçinleyen ve ulusal bayram gibi kutlanan en önemli tarihtir. 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun tarihte sembolleştiği, bağımsızlık mücadelemizin simgesi olduğunu söyleyebiliriz.Bu zafer, Türk milletinin gücünü ve kararlılığını sembolize eder. İzmir'in kurtuluşu, genç nesiller arasında da büyük bir öneme sahiptir. Her yıl kutlanan zafer, gençler arasında tarih bilincinin ve vatan sevgisinin pekiştirilmesine de katkı sağlamaktadır.

Yeni bir yüzyılı karşıladığımız bu yıl ki kutlamaların da her yıl ki gibi coşku ve heyecanla geçeceğinden emin olarak, 8 bin 500 yıllık tarihi boyunca her zaman öne çıkan bu şehrin 9 Eylül ile hedefe vardığı ve vatanın kurtuluş gününü kutladığı unutulmamalıdır. Bu itibarla bu günler Türk milleti ve bilhassa kentimiz için büyük dönüm noktası olmuştur. İzmir, Büyük Taarruz harekâtı sonucu 9 Eylül 1922'de Yunan işgalinden kurtulmuş ve akabinde Mudanya Ateşkes Antlaşması ve Lozan Barış Antlaşması süreci başlamış, Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığı gerçekleşmiş olmuştur.9 Eylül 1922 sadece İzmir’in değil, ülkemizin de kurtuluşunun, misak-ı millinin tesisinin ve modern bir Cumhuriyete giden yolun sembolüdür. Bu dev miras, başta gençler olarak hepimizin sorumluluğundadır. Tehditleri bertaraf ederek, geleceğe emin adımlarla yürümemiz yine sadece bir asır önceki mücadele ruhuyla mümkün olabilir. 
101 yıl önce, bu topraklarda bir destan yazan İzmirli’ler, kurtuluş mücadelesinin, bağımsızlık ve vatanseverliğin sembolü olmuşlardır. İşgalin ve savaşın yıkımını yaşayan, iktisadi bakımdan çökmüş olan İzmir, kısa süre içinde kendisini toparlayarak İzmir İktisat Kongresi’ni düzenlemeyi de başarmıştır. İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101’üncü yılında başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı
Alp Avni Yelkenbiçer
 

Yorum Yaz