Alaçatı Ot Festivali Milyonları Ağırladı: Lezzet, Müzik ve Renkler Buluştu

Alaçatı Ot Festivali Milyonları Ağırladı: Lezzet, Müzik ve Renkler Buluştu
13. Alaçatı Ot Festivali'nde yüzlerce ot çeşidi, ünlü isimlerin konserleri ve sokak sanatçıları ile unutulmaz bir deneyim yaşandı.
Alaçatı Ot Festivali Milyonları Ağırladı: Lezzet, Müzik ve Renkler Buluştu

Ayhan Sicimoğlu'nun jüri başkanlığını yaptığı yarışmada otlar yarıştı, Edis ve Mor ve Ötesi sahnede coşku yarattı.

haber arası detay

Alaçatı'da Ot Şöleni: 13. Alaçatı Ot Festivali Rekor Kırıyor

Çeşme'nin en önemli turizm etkinliklerinden biri olan Alaçatı Ot Festivali, bu yıl da milyonları ağırladı.

13. Alaçatı Ot Festivali milyonları ağırladı

Doğadan toplanan yüzlerce türdeki otun tezgahlarda yerini aldığı 13’üncü Alaçatı Ot Festivali son gününde binlerce kişiyi ağırladı. Edis, Mor ve Ötesi, Ayhan Sicimoğlu gibi birbirinden değerli isimlerin sahne aldığı festivalde en güzel yemekler ve otlar yarıştı. Başkan Denizli, “Kısa zamanda güzel bir festival gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Çeşme Belediyesi tarafından bu yıl 18-21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Alaçatı Ot Festivali’nde çok sayıda ot, yiyecek ve hediyelik eşya standı açıldı. Birbirinden leziz etkinlikleri, sokaklara yayılan mis gibi kokuları ile önemli dünya festivalleri arasında yer alan Alaçatı Ot Festivali bu yıl da ‘Öz’e Dönüş” konseptiyle konserler, stantlar, sergiler, söyleşiler, yarışmalar ve yemek yapım atölyeleri ile milyonları ağırladı.

Birbirinden değerli isimler sahne aldı
Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişinin akın ettiği festivalin son gününde büyük bir yoğunluk yaşandı. Bu yıl ilk kez yapılan sokak sanatçıları, sanat sokağı, edebiyat ve söyleşiler gibi pek çok alandaki yenilikler büyük beğeni topladı. “Bu yıl “Şevketi Bostan” temasıyla düzenlenen festivaldeacı ot, kuzukulağı, arapsaçı, ebegümeci, radika, deniz börülcesi, tembel avrat otu, kuşkonmaz, biberiye otu gibi çok sayıda bitkinin yanı sıra otlu yemekler ve el işi ürünleri de sunulduğu stantlar yoğun ilgi gördü.Festival coşkusu Ayhan Sicimoğlu, Edis, Mor ve Ötesi gibi birbirinden değerli isimlerin sahne almasıyla zirveye çıktı. Konser alanını dolduran binlerce vatandaş sanatçıların şarkılarına eşlik ederek baharı karşıladı.
Doğa Rutkay’ın sunduğu, Ayhan Sicimoğlu’nun Jüri başkanlığı yaptığı yarışmada en güzel yemekler ve otlar yarıştı. 107 çeşit ot toplanan yarışmada Şevketi Bostan ile yapılmış birbirinden güzel yemekler değerlendirildi. 

Başkan Denizli, emeği geçenlere teşekkür etti
Türkiye’nin buluştuğu festivalde emeği geçenlere teşekkür eden Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, “Çiftçilerimiz, yerli üreticilerimiz, turizmcilerimiz, işletmelerimiz, esnaflarımız, pazarcılarımız, şeflerimiz, restoranlarımız, STK’larımız ile bir bütün olarak seçimden 45 gün önce planlamaya aldığımız festivalimizde en iyi şekilde misafirlerimizi ağırlamaya çalıştık. Öz’e Dönüş temasıyla yola çıktığımız festivalimizde kısa zamanda maksimum memnuniyet yaratmak için başta Alaçatı Ot Festivali komitemiz, organizasyon ekibimiz ve çok kıymetli Çeşme Belediyesi emekçilerimiz 24 saat sahada büyük bir özveri ile çalıştılar. Her sene üzerine katarak geleneğimizi sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

13. Alaçatı Ot Festivali Milyonları Ağırladı: Renkli Görüntüler, Lezzetli Yemekler ve Coşkulu Konserler
18-21 Nisan tarihleri arasında Çeşme'de düzenlenen 13. Alaçatı Ot Festivali, adeta bir şenlik havasında gerçekleşti. Doğadan toplanan yüzlerce ot çeşidinin tezgahlarda yer aldığı festivalde, binlerce kişi lezzetli otlar ve yöresel ürünlerle buluştu. Edis, Mor ve Ötesi ve Ayhan Sicimoğlu gibi ünlü isimlerin sahne aldığı festivalde konserler, yarışmalar, söyleşiler ve atölyeler ile unutulmaz bir deneyim yaşandı.

Festivalin Öne Çıkan Noktaları:

Zengin Ot Çeşitliliği: Festivalde, acı ot, kuzukulağı, arapsaçı, ebegümeci, radika, deniz börülcesi, tembel avrat otu, kuşkonmaz ve biberiye otu gibi çok sayıda ot çeşidi ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Lezzetli Yemek Yarışması: Doğa Rutkay'ın sunduğu ve Ayhan Sicimoğlu'nun jüri başkanlığı yaptığı yarışmada, 107 çeşit ot kullanılarak yapılan en güzel yemekler yarıştı.
Konserler: Edis, Mor ve Ötesi ve Ayhan Sicimoğlu gibi ünlü isimlerin sahne aldığı konserler festivale coşku kattı.
Sokak Sanatçıları ve Sanat Sokağı: Bu yıl ilk kez düzenlenen sokak sanatçıları ve sanat sokağı etkinlikleri büyük ilgi gördü.
Edebiyat ve Söyleşiler: Festival kapsamında edebiyat ve söyleşi etkinlikleri de düzenlendi.
Festivale Dair Yorumlar:

Çeşme Belediye Başkanı Lal Denizli, festivale emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Kısa zamanda güzel bir festival gerçekleştirdik. Öz'e Dönüş temasıyla yola çıktığımız festivalimizde kısa zamanda maksimum memnuniyet yaratmak için başta Alaçatı Ot Festivali komitemiz, organizasyon ekibimiz ve çok kıymetli Çeşme Belediyesi emekçilerimiz 24 saat sahada büyük bir özveri ile çalıştılar. Her sene üzerine katarak geleneğimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Festivale katılan vatandaşlar da oldukça memnun kaldıklarını belirterek, "Muhteşem bir festivaldi. Hem lezzetli otlar tattık hem de güzel müzik dinledik. Emeği geçen herkese teşekkürler" yorumlarında bulundular.

Sonuç:

Alaçatı Ot Festivali, doğayla iç içe olmak, lezzetli otlar tatmak ve keyifli vakit geçirmek isteyenler için ideal bir etkinlik oldu. Her yıl daha da büyüyerek ve gelişerek devam eden festival, Çeşme'nin en önemli turizm etkinliklerinden biri haline geldi.

Yorum Yaz