Yücel Yılmaz'ın 1996'da HABİTAT görevlisi olduğu ortaya çıktı.

Yücel Yılmaz'ın 1996'da HABİTAT görevlisi olduğu ortaya çıktı.
Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlığı döneminde İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Onun ardından da 2022 yılında Balıkesir’de yapılıyor.
Yücel Yılmaz'ın 1996'da HABİTAT görevlisi olduğu ortaya çıktı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'ın 1996 yılında İstanbul'da düzenlenen HABİTAT Gününde görevli olarak yeraldığı ortaya çıktı. Başkan Yılmaz, HABİTAT Günü'ne belediye başkanı olarak ev sahipliği yapıyor.

haber arası detay

 

BALIKESİR'İN DÜNYA ÇAPINDA TANITIMI GERÇEKLEŞECEK.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen HABITAT Günü kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olarak yer aldığı “Daha Adil Bir Dünya İçin Şehir ve Medeniyet Buluşması” paneli gerçekleştirildi. Balıkesir’in enerjisinin kendilerine ilham olduğunu söyleyen UN-HABITAT İcra Direktörü Sayın Maimunah Mohd Sharif “Balıkesir’de gerçekleştirilecek olan 3 Ekim Dünya Habitat Günü, şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en coşkulu HABITAT Günü olacak.” dedi. 

Şehir yerleşimleri, konut ve yaşam alanlarına çözümler üretmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiren Birleşmiş Milletler-HABITAT’ın üyesi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ev sahipliğini yaptığı HABITAT Günü kapsamında paneller düzenlemeye devam ediyor. Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşmacı olduğu “Daha Adil Bir Dünya İçin Şehir ve Medeniyet Buluşması” paneli, protokol konuşmalarıyla başladı.

ÖĞRENCİYKEN GÖNÜLLÜ OLDUĞU HABITAT’A ŞİMDİ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya katılımları için teşekkür eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “1996 yılında Eskişehir’de üniversite öğrencisiyken Habitat Konferansı, İstanbul’da gerçekleştiriliyordu. O zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yabancı dil bilen öğrencileri HABITAT için şehre davet etmişti. Gönüllü olarak gittik, çalıştık. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı. O gün gönüllü olarak görev yaptığım etkinlikten etkilenmiştim. Allah nasip etti, şimdi Sayın Cumhurbaşkanımla yol arkadaşlığı yapıyoruz. Allah nasip etti özendiğim HABITAT etkinliğini Balıkesir’imize getirdik.” açıklamasında bulundu. 

“HABITAT, ŞEHRİMİZ İÇİN YENİ BİR MARKA DEĞERDİR”

Balıkesir’in önemli ve özel bir güne ev sahipliği yaptığını söyleyen Balıkesir Valisi Hasan Şıldak “İstanbul’dan sonra ülkemizde ikinci bir şehirde HABITAT Günü kutlanıyor. Ekim ayının ilk Pazartesi günü; dünyanın farklı bir bakış açısıyla yorumlanması, tekrar ele alınması, şehirlerde yaşayan insanların karşı karşıya olduğu çağımızın problemlerinin masaya yatırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla HABITAT Günü kutlanıyor. Çok özel ve nitelikli bir gün. Böylesine önemli bir günün Balıkesir’de kutlanacak olması şehrimiz için yeni bir marka değerdir, yeni bir gelişmedir. Bu önemli hamleyi gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a ve Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum.” dedi. 

“ŞİMDİYE KADAR Kİ EN COŞKULU HABITAT OLACAK”

Hınca hınç salonu dolduran Balıkesirlilerin,  kendisine ilham verdiğini söyleyen UN-HABITAT İcra Direktörü Sayın Maimunah Mohd Sharif “İşte, Balıkesir’in enerjisi bu. Ben, bu denli coşku ve kalabalık görmedim. Genç-yaşlı, her yaştan insanın burada olması bizlere ilham veriyor. Siz, burada ‘boşluğu dolduruyor’ toplantıyı amacına ulaştırıyorsunuz. Sayın Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz, sizlerin ona verdiğiniz enerji sayesinde her zaman güler yüzlü. Şu andan eminim; Balıkesir’de gerçekleştirilecek olan 3 Ekim Dünya Habitat Günü, şimdiye kadar gerçekleştirdiğimiz en coşkulu HABITAT Günü olacak. Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi. 

ŞEHİRLERDE ARTAN EŞİTSİZLİK VE ZORLUKLARA MERCEK TUTACAK

 “Hiç kimseyi ve hiçbir yeri ardında bırakma” temasının içinde bulunduğumuz dönemde şehirlerde ve insan yerleşimlerinde, artan eşitsizlik ve zorluklara mercek tutulması adına fırsat sunduğuna inandığını dile getiren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, devamında şöyle konuştu:

“1996 yılında İstanbul’da, Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı döneminde HABITAT 2 Konferansı gerçekleştirilmişti. Ülkemiz bu büyük etkinliğe ev sahipliği yaptıktan sonra gerek karar organlarında yer alarak kentleşmenin asıl uygulayıcısı olan yerel yönetimlerimizin ortak projeleriyle gerekse de geri kalmış ülkelerdeki şehirleşme destekleri vasıtasıyla Birleşmiş Milletler HABITAT Programı ile karşılıklı iş birliğini devamlı sürdürmüştür. Özellikle Emine Erdoğan Hanımefendinin sıfır atık konusunda dünyaya öncülük eden girişimleri vesilesiyle iş birliği güçlenerek devam etmiştir. Hiç kimseyi ve hiçbir yeri ardından bırakmamak, şehirleşmeye farklı bir pencereden bakmak adına İlber Ortaylı hocamızın deneyimlerini dinleyeceğiz. Etkinlikte emeği geçen herkese tebriklerimi sunuyorum.” 

Açılış konuşmalarının ardından Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Tarihçi, Akademisyen, Yazar ve Türk Tarih Kurumu Şeref Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı; tarihten günümüze Türklerde şehircilik, şehir ve insan ilişkisi, şehircilik kültürümüzde sosyal imkânlar ve erişilebilirlik ile mekânsal adalet ve eşitlik gibi kavramları ele aldı. Protokol üyeleri ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği panelde salon doldu, taştı.

3 Ekim Dünya Habitat Günü, düzenlenen etkinliklerle başladı. Etkinliklerin ilk gününde Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç’ın, atık malzemeleri sanat eserine dönüştürdüğü “Sıfır Noktası” sergisinin açılışı ve “Tarihin, Sanatın ve Şehrin Sıfır Noktası” paneli gerçekleştirildi. Panelin ardından konuşan Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Habitat Günü’nün, Balıkesir’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Her yıl dünyanın farklı bir şehrinde, Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Habitat Günü; bu yıl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinatörlüğünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın destekleriyle Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Balıkesir’de gerçekleştiriliyor. 

BİR KISIM NEW YORK’TA BİR KISMI BALIKESİR’DE 

Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç’ın 2015 yılında uygulamaya başladığı “Ready-ReMade” başlıklı projesiyle; bireyin günlük yaşamda kullandığı, tüketerek bir kenara terk ettiği nesne ve objeler ile işlevini yitirmiş her türlü atık, sanatın kendi dünyasında eser olarak yeniden var ediliyor. Deniz Sağdıç’ın “Sıfır Noktası” adını verdiği sergisi, Habitat Günü etkinlikleri kapsamında Avlu Kongre Merkezi Fuaye Alanında açıldı. Deniz Sağdıç’ın atık malzemelerle ürettiği portrelerin yer aldığı sergideki eserlerin bir bölümü New York’ta bir bölümü de Balıkesir’de sergileniyor. 

“ATIĞI HAMMADDE OLARAK GÖRÜYORUZ”

Atığı sanata dönüştürdüğü sergisiyle toplumda büyük bir farkındalık oluşturan sanatçı Deniz Sağdıç “Emine Erdoğan Hanımefendinin öncülüğünde, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yürüttüğümüz ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında atığın ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu bütün dünyaya göstermek istedik. Her bir atıkta sadece sanat değil atığı da bir hammadde olarak görerek ayrıştırmaya çalışıyoruz. Dünya Habitat Günü’nün Balıkesir’de yapılmasının burasının ne kadar değerli olduğunu göstermesi açısından çok kıymetli. Serginin bir kısmı New York’ta diğer kısmı ise Balıkesir’de. Benim için bütün dünya ve özellikle de ülkem çok kıymetli. Bu değeri inşa edebilmek, inşa edilmiş şeylerin üzerine tekrar sıfır noktasından bir hikâye kurmak gerçekten çok önemli.” dedi. 

“ÇOK DEĞERLİ BİR SERGİ”

 “Kimse Geride Kalmasın” temasıyla Dünya Habitat Günü’nün bu yıl Balıkesir’de kutlandığını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Dünya, bu slogan eşliğinde insanları; birlikte olmaya, adil olmaya davet ediyor. En önemli problemimiz kullandığımız her şeyi tam olarak tüketemiyoruz, atık olarak kalıyor. Atığın sanata dönüştüğü çok önemli bir serginin açılışını yapıyoruz. Bu sergi çok değerli, çünkü simgesel özelliği var. İlham olması gereken çok değerli bir proje. Sıfır Atık projesini başlatarak dünyaya örnek olan Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye ve bu muhteşem sergiyi hazırlayan sanatçımız Deniz Sağdıç’a teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

“ŞEHRİMİZE GETİRİSİ BÜYÜK OLACAK”

Dünya Habitat Günü’nün, Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Balıkesir’de kutlanmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Balıkesir Valisi Hasan Şıldak “Bu onur verici ev sahipliğini yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Şehrimize bunun çok büyük getirileri olacaktır. Habitat’ın kalbini oluşturan değerlere atıf yapan Sıfır Noktası sergisi dolayısıyla sanatçımız Deniz Sağdıç’ı kutluyorum.” dedi. 

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek serginin açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyeleri ve vatandaşlar göz alıcı eserlere dönüştürülen atıklardan yapılan portreleri sanatçı Deniz Sağdıç’ın bilgilendirmeleri eşliğinde gezdi. Serginin hemen ardından “Tarihin, Sanatın ve Şehrin Sıfır Noktası” paneline geçildi. Moderatörlüğünü Cansu Canan Özgen’in yaptığı panelde; Görsel Sanatçı Deniz Sağdıç ile Akademisyen, Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Tufan Gündüz konuşmacı olarak yer aldı. Panelde; tarih, sanat, sıfır atık, şehir, gelenek ve modernite ilişkisi ele alındı. 

1996’DAN 2022’YE

Panelin ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank, kürsüden katılımcılara hitap etti. Habitat toplantısının Balıkesir’de olmasından dolayı duyduğu mutluluk ve memnuniyeti dile getiren Fatma Varank “Habitat Günü, Türkiye’de ilk kez 1996’da, şu anda Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlığı döneminde İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Onun ardından da 2022 yılında Balıkesir’de yapılıyor. 1996 yılından bu güne o dönemde alınan kararlar ülkemizde adım adım hayata geçiriliyor. Sosyal konut, TOKİ projeleri hep o dönemin yansımaları. Habitat Günü’nün, Balıkesir’de yapılması vesilesiyle gerçekleştirilen programlarda vatandaşlarımız daha da bilinçlenecek.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Yaz