Ekoturizm Haber Girişi : 09 Ekim 2021 21:56

Muğla'da Ekoturizm çalışmaları devam ediyor...

Alternatif turizm ile sezonu 12 aya yaymayı planlıyorlar
Muğla'da Ekoturizm çalışmaları devam ediyor... Muğla'da Ekoturizm çalışmaları devam ediyor...

Likya ve Karya medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Muğla’da turizme kazandırılabilecek trekking/doğa yürüyüşleri güzergahlarının tespit edilerek turistik ürün haline getirilmesi amacıyla, Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında ilgili kamu kurum ve kuruluşları, STK ve sektör temsilcilerinin işbirliği ve koordinasyonu ile çalışmalara başlanıldı.
 
Bu kapsamda Muğla Valisi Orhan Tavlı ve eşi Ayşe Tavlı Hanımefendi, Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl,Dalaman İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Can Ünal ve Kapukargın Muhtarı Turan Sarıhan Dalaman ilçesi Kapıdağ Yarımadası yürüyüş yolunda incelemelerde bulundu.
 
Ege ile Akdeniz arasındaki bölgede yer alan Dalaman ve çevresi; ılıman iklimi, doğası, tarihi, yat turizmi, termal turizm, eko turizm, golf turizmi ve diğer alternatif turizm potansiyeliyle İlimiz turizminin çeşitlendirilerek, 12 aya yayılması çalışmalarında önemli bir destinasyon olup, Uluslararası Dalaman Havalimanının da bulunması bu yöreye ulaşımı son derece kolaylaştırmaktadır.
 

haber arası detay


Dalaman Kapıdağ Yarımadasındaki yürüyüşe Ağa Limanı Mevkiinden başlayan Vali Orhan Tavlı eşi Ayşe Tavlı Hanımefendi ve beraberindeki heyet, yaklaşık 6 km’lik parkuru Lydae (Lydai) Antik Kentine ulaşarak tamamladı. Burada Antik dönem mezar yapıları, Osmanlı döneminden kalan 2 sarnıç ve antik dönemden günümüze ulaşan kuyu sarnıcı ve okul kalıntısı hakkında yetkililerden bilgiler alan Vali Orhan Tavlı, daha sonra Sarsala Koyuna geçerek buradaki tarihi yapıları inceledi. 
 
Vali Orhan Tavlı, Sarsala Koyunda bulunan tescilli kültür varlıklarından şapel, tarihi su sarnıcı ve Osmanlı döneminde kullanılan tarihi gümrük binasının restore edilerek kültür turizmine kazandırılması konusunda Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca gerekli desteğin sağlanacağını söyledi.
 
İncelemelerde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından antik kentle ilgili geniş çaplı araştırma inceleme yapılacağı ifade edildi. 
İncelemeleri sırasında vatandaşlarla da sohbet eden Vali Orhan Tavlı, vatandaşlar tarafından dile getirilen istek ve taleplerle ilgili yetkili kurumlara talimatta bulundu.


 
İncelemelerine Dalaman Kapukargın Termal Tesislerinde devam eden Vali Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dalaman Belediyesi tarafından sağlanan finansal destekle kurulan tesisin Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından da destekleneceğini ifade etti.
 
Vali Orhan Tavlı, yaptığı açıklamada Muğla’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında alternatif turizm olarak bilinen doğa yürüyüşü/Trekking parkurları açısından da dünyada önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, Muğla’da bulunan yürüyüş parkurlarının yılın 12 ayı yürüyüş yapma imkânı sunduğunu ifade etti.

Fethiye ve Seydikemer’in Turizm Potansiyeli Değerlendirildi

Fethiye ve Seydikemer ilçelerinin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ve turizm destinasyonların tanıtımının daha da artırılması amacıyla kurulan “Fethiye Seydikemer Turizm Destinasyonu Yürütme Kurulu” toplantısı Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında Fethiye Babadağ Teleferik 1700 tesisinde yapıldı.
 
Toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın yanı sıra Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, DSİ 21. Bölge Müdürü Göktuğ İlter, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer İlman, İş-Kur İl Müdürü İlyas Sarıyerli, Fethiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Fahri Yiğit, Fethiye İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç.Dr. Işıl Arıkan Saltık, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye Otelcileri Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, Türkiye Seyahat Acenteleri (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi Süleyman Pınar, Kırtur Turizm Başkanı Ali Nazimcan Ekşi, Fethiye Göcek Çalış ve Ölüdeniz Deniz Taşıma Kooperatifleri Birliği Başkanı Güven Altoğ, Ölüdeniz Turizm Tanıtma ve Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammed Kökten, Çaltılar Höyüğü Kazı Başkanı Prof.Dr. Ayşegül Akyurt, Letoon Antik Kenti Kazı Başkanı Doç.Dr. Erdoğan Aslan, Alabalık Yetiştiriciler Birliği Başkanı Hüseyin Yıldırım, Zeytinyağı Üreticisi Alper Çalıkoğlu, İl Kültür ve Turizm Şube Müdürleri Özcan Cambaz ve Saffet Dündar katıldı.
 


Fethiye ve Seydikemer ilçelerinin Turizm potansiyelinin ele alındığı toplantıda bölgenin deniz, kum ve güneş turizmi dışında sahip olduğu potansiyelin ön plana çıkarılması amacıyla  sağlık, spor, kültür ve eko turizm gibi alternatif turizm çeşitlerinin  desteklenmesi, 4 mevsim turizm hedefi için yapılacak çalışmaların elbirliğiyle ve işbirliğiyle hızla hayata geçirilmesi, Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde yürütülen kazı çalışmalarının desteklenmesi, ortaya çıkan eserlerin korunarak turizme kazandırılması için yapılacak çalışmalar görüşüldü.
 
Fethiye ve Seydikemer destinasyonunun tanıtım faaliyetlerinin koordinasyon içinde maksimum fayda sağlayacak şekilde organize edilerek Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansından destek alınarak tanıtım faaliyetlerinin yürütülmesi kararlaştırıldı.
 
Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterilen Fethiye ilçemizdeki Babadağ'a teleferik yapılmasıyla rakiplerinden öne çıktığını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı, Her yıl yamaç paraşütü yapmak isteyen binlerce yerli ve yabancı turiste unutamayacakları bir deneyim sunan Babadağ'ın  Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezi haline gelene kadar çalışmaların aralıksız süreceğini, ayrıca Babadağ’a yapılacak yürüyüş yolları ile aktivitelerin zenginleştirileceğini söyledi.

 
Yamaç paraşütünün yanında diğer spor altyapılarının da hızla tamamlandığını belirten Vali Orhan Tavlı "Altyapımız Ulusal ve uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapabilir duruma geldi önümüzdeki sezon şampiyona takvimlerine ev sahibi başvurularımızı yapıyoruz  Fethiye Seydikemer destinasyonu diğer turizm çeşitliliğinin yanında spor turizmiyle de öne çıkacaktır”dedi.
 
Doğal ve kültürel değerleri ile tarih sahnesindeki eşsiz yeri ile adeta açık hava müzesi konumunda bulunan Muğla’nın sahip olduğu turizm değerlerinin kapsamlı bir şekilde tanıtımını yapmayı  ve 4 mevsim  turizmin amaçlandığını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı “Muğlamızın sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri koruyarak gelecek nesillere aktarırken diğer yandan bu değerleri turizme kazandıracağız. Tüm turizm destinasyonlarımızda yerel ihtiyaçlara göre özel çözümler üretip, tüm ilçelerimizin turizm gelirlerini en üst seviyeye çıkarmak için emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.