İnovatif Teknoloji Haber Girişi : 23 Nisan 2022 16:11

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Karaman'da...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Karaman'da...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimizi ziyaret etti. Karaman Valiliği önünde törenle karşılanan Bakan Mustafa Varank, Vali Mehmet Alpaslan Işık’ı makamında ziyaret ederek valilik şeref defterini imzaladı. Ziyaret anısına Vali Işık, Bakan Varank’a üzerinde Türkçe fermanı ile Karamanoğlu Mehmet Bey'in figürünün yer aldığı biblo hediye takdim etti.

haber arası detay

 

Karaman Belediye Başkanlığı ziyareti ve Aktekke Camiinde kılınan Cuma namazının ardından Bakan Varank daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesi altında faaliyetlerini sürdüren MEVKA-KOP Başkanlığının Karaman’da hayata geçirmiş olduğu 37 projenin toplu açılış törenine katıldı.

Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen toplu açılış ve protokol imza töreninde konuşan Vali Işık; “Türkçe’nin başkenti, Yunus Emre’nin memleketi, Atatürk’ün ata diyarı Karaman’da sizi ağırlamaktan dolayı son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Hepimizin bildiği üzere Karaman tarım ve aynı zamanda tarıma dayalı bir sanayi kenti. Başında bulunduğunuz bakanlık ve bu bakanlığa bağlı olan Konya Ovası Bölge İdaresi Başkanlığı ve Mevlâna Kalkınma Ajansımız sayesinde ilimizde her geçen gün yeni projelere imza atılıyor. Ben şahsınızda başta zatıaliniz olmak üzere buradaki bütün katkısı bulunan Bakanlık merkez teşkilatımıza, Konya Ovası Bölge İdaresi Bölge Başkanlığına, Mevlâna Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğine ve tüm personeline teşekkür ediyorum hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 26 kalkınma ajansı vasıtasıyla kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladıklarını, kamu kurumlarının, mahalli idarelerin ve üniversitelerin 6 bine yakın projesini hayata geçirdiklerini belirterek  Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (MEVKA-KOP) Karaman Toplu Açılış ve İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, Karaman'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmasında 81 ilin tamamında kapsamlı destek programları uyguladıklarını ve etkili yatırımlar yaptıklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Bugüne kadar 26 kalkınma ajansımız vasıtasıyla kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladık. Benzer şekilde, 4 bölge kalkınma idaremizle kamu kurumlarının, mahalli idarelerin ve üniversitelerin 6 bine yakın projesini hayata geçirdik." ifadelerini kullandı. Bakan Varank, Mevlana Kalkınma Ajansı ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi faaliyet alanında yer alan Karaman'ın da bu desteklerden faydalandığını, bugün bu kurumların destekleriyle hayata geçen 37 projenin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'nin bütün illeri için yatırımlara ve projelere hız kesmeden devam ettiklerini aktaran Bakan Varank,"Karaman'da eğitimden tarıma, kırsal kalkınmadan turizme kadar birçok alanı ilgilendiren 37 projenin yatırım tutarı 33 milyon liranın üzerinde. Tarımın Karaman ekonomisinde ağırlığı büyük. Son dönemde sanayi anlamında çok başarılı atılımlar elbette yapıldı ama tarım ve tarıma dayalı sanayi hala lokomotif sektör. Pandemi süreci, tarımın ne kadar stratejik bir alan olduğunu bir kez daha gösterdi. Dolayısıyla Karaman gibi illerimizde tarımsal üretim potansiyelinin daha da ileri taşınması ülkemiz için kritik. Bu nedenle biz de Karaman'da tarımsal sulama projelerine ağırlık verdik.”dedi

Mevlâna Kalkınma Ajansı ile de sosyal kalkınma konularında çalıştıklarını söyleyen Bakan Varank sözlerine şöyle devam etti: “Maşallah hem Mevlâna Kalkınma Ajansımız hem de KOP idaremiz adeta hayırda yarışıyor. İlimizin kalkınmasına hizmet edecek yeni projeleri de bugün itibarıyla başlatıyorlar. Bu vesileyle ben de buradan iki güzel müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. KOP idaremize sunulan ve Karaman'ın ekonomisine katkı sağlayacak olan 2022 yılı projelerini dün buraya gelmeden onayladım. Bu kapsamda toplam bütçesi 16,3 milyon lira olan 6 projeyi daha şehrimize kazandıracağız. Bunlardan 2 tanesi yine sulama altyapısıyla ilgili. Yaklaşık 12 milyon lira bütçesi olan bu projelerle 167 hektar alanı daha modern sulama sistemlerine kavuşturacağız. İdaremizin destekleyeceği diğer 4 proje de bitkisel üretim ve hayvan refahına yönelik. Mevlâna Kalkınma Ajansımızın müjdeleriyle devam edecek olursak, Ajansımız da İl Özel İdaresiyle birlikte Karaman'ın turizm potansiyelini ileri taşıyacak yeni bir proje başlatıyor. 10 milyon lira bütçeli bu projeyle ildeki iki önemli turizm bölgesi olan Karadağ Değle Ören Yeri ve Manazan Mağaraları'nda üstyapı ve peyzaj düzenlemeleri yapılacak. Böylece bu alanlar turizme açılacak, Karaman daha fazla turizm geliri elde edilebilecek. Her iki kurumumuz adına müjdesini verdiğim bu projelerin imza törenlerini de bugün burada huzurlarınızda gerçekleştireceğiz."

Bakan Varank’ın konuşmasının ardından 37 projenin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise bakanlık tarafından Karaman’da hayata geçirilmesi planlanan projelerin de protokolleri törenle imzalandı.

Toplu açılış ve imza törenlerinin ardından Bakan Varank, Vali Mehmet Alpaslan Işık ve beraberindeki heyet ile birlikte Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren ilimizin ve ülkemizin önde gelen firmalarını ziyaret ederek bölgedeki faaliyetleri ve çalışmalarının yanı sıra ülke ekonomisine sağladıkları katkılar hakkında bilgiler aldı. Programı kapsamında daha sonra Ayrancı ilçesine bağlı Üçharman köyünü ziyaret eden Varank; Divle obruk mağarasında muhafaza edilen Karaman'ın coğrafi tescilli ürünlerinden biri olan "Divle obruk peyniri" hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

MÜSİAD tarafından bir otelde düzenlenen iftar programında Karamanlı iş insanlarıyla bir araya gelen Bakan Varank, ilimiz ve ülkemizi ekonomisinin değerlendirildiği toplantının ardından ilimizden ayrıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.