Ekoturizm Haber Girişi : 22 Mayıs 2022 22:45

1. Hasankeyf Uluslararası Turizm ve Gastronomi Festivali Başladı

"Belki de dünya tarihini yeniden yazacak kalıntılar Hasankeyf'ten çıkacak.
1. Hasankeyf Uluslararası Turizm ve Gastronomi Festivali Başladı

1. Hasankeyf Uluslararası Turizm ve Gastronomi Festivali Başladı. Valimiz Ekrem CANALP, İlimizin tarihi Hasankeyf ilçesinde ilk defa düzenlenen yöresel lezzetlerin, ilçenin tarihi dokusu ve doğal güzelliklerin tanıtıldığı "1. Hasankeyf Uluslararası Turizm ve Gastronomi Festivali’nin açılış programına katıldı.

haber arası detay

 

Valiliğimizin koordinasyonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizmi Geliştirme Ajansı, Dicle Kalkınma Ajansı,   Batman Belediyesi, Hasankeyf Kaymakamlığı, Hasankeyf Belediyesi, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü katkılarıyla bu yıl ilki  düzenlenen festivalin birinci gününde Türkiye'nin tanınmış aşçılarından 65 şefin katılımı ile yöresel yemek yarışması gerçekleştirildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program açılış konuşmaları ile devam etti. Programda bir konuşma yapan Valimiz, ülkelerin tarihsel mutfaklarının turizm açısından önemine değinerek, dünyada turizmin kendisine yeni bir alan açtığını vurguladı ve Hasankeyf'in de tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile övünülesi bir yer olması için gastronominin ve yöresel mutfağının da konuşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Göbeklitepe'nin keşfiyle birlikte insanlık tarihi bilgilerin yenilendiğini, Dicle ve Fırat Havzası'nda gelecekte ortaya çıkacak yeni buluntuların tarihi yeniden değiştirebileceğini dile getiren Valimiz, "Belki de dünya tarihini yeniden yazacak kalıntılar Hasankeyf'ten çıkacak. Çünkü insanlığın ilk medeniyet emareleri hep bu coğrafyadan ve bu havza üzerinden çıkmıştır" dedi. 

Tarihi dokusuyla bir turizmi merkezi olan Hasankeyf’in konaklama sorununa değinen Valimiz, "Bizim burada temel olarak bundan sonra üzerinde odaklanmamız gereken husus konaklama sorunudur.  Hasankeyf’in doğasını, arkeolojisini, mirasını zedelemeyen kaya oteller kurmamız gerekir. Kaya otellerin mağaraların içerisinde, buranın doğası, kültürü ve kalıntılarına zarar vermeden yapılması gerekiyor. Bizler şuna inanıyoruz; Tarihiyle ve kültürüyle geleceğe umutla bakan  Hasankeyf'te turizm aktivitesinin, coşkusunu ve heyecanın ortaya koyabiliriz ” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından yöresel yemek yarışmasında; çömlekte kışlık türlü yemeği ile birinci olan Nursel Çoban’a, perde pilavıyla ikinci olan Esra Demir’e ve kaburga dolması ile üçüncü olan Osman Biçen’e ödüllerin verilmesinin ardından Valimiz, il protokolü ile birlikte kent meydanında Halk Eğitim Merkezleri, ADEM ve ÇATOM kursiyerleri tarafından üretilen el emeği göz nuru eserlerinin sergilendiği stantları ziyaret etti. 

Festivalin açılış programına;  64. Hükümet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Mete, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Hasankeyf Kaymakamı Şenol Öztürk, İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Adem Taşkın, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.