Gastronomi Haber Girişi : 12 Eylül 2022 09:21

Altıeylül Belediyesi Gastronomi yarışması yapıldı.

Altıeylül Belediyesi, ev hanımlarına yönelik düzenlediği Yöresel Lezzetler Yarışması’nda da etli yemekler ve tatlılar kategorilerinde lezzetli anlara sahne olan mükemmel bir organizasyona daha imza attı.
Altıeylül Belediyesi Gastronomi yarışması yapıldı.

Altıeylül Kurtuluş Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen ev hanımlarına yönelik Yöresel Lezzetler Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

haber arası detay

 

EV HANIMLARI HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı sebebiyle düzenlenen muhteşem festivalde El Sanatları, Çocuk Etkinlikleri, Tülütabaklar, Konserler ve Yöresel Lezzetler ile Balıkesirlilere unutulmaz bir 6 Eylül yaşatan Altıeylül Belediyesi, ev hanımlarına yönelik düzenlediği Yöresel Lezzetler Yarışması’nda da etli yemekler ve tatlılar kategorilerinde lezzetli anlara sahne olan mükemmel bir organizasyona daha imza attı. Festival alanındaki stantlarda el emeği göz nuru ürünlerini sergileyen kadınlar, Yöresel Lezzetler Yarışması’nda da el hünerleriyle jürileri lezzet yağmuruna tuttular. Toplamda 35 etli yemek ve 25 tatlının jüri karşısında oylandığı Yöresel Lezzetler Yemek Yarışması’nda ev hanımlarının birbirinden lezzetli et yemekleri ve tatlılar arasından tercih yapmak ise bir hayli zor oldu.

YARIŞMAYA 46 EV HANIMI KATILDI

Toplamda 46 ev hanımının katıldığı Yöresel Lezzetler Yarışması’nda Etli Yemekler Kategorisi’nde Hatice Fentçi 1’inci (Sura), Ayşe Bayram 2’nci (Güveçte Kuzu Kaburga), Yeliz Kaplan 3’üncü (Bigadiç Güveci) olurken; Tatlılar Kategorisi’nde Fatma Gün 1’inci (Balıkesir Kaymaklısı), Hanife Şahangil 2’nci (Boynu Bükük) ve Saadet Çakır 3’üncü (Höşmerim) oldu. Tüm kategorilerde 1’inci olanlar 4000 TL, 2’nci olanlar 2500 TL ve 3’üncü olanlar da 1500 TL’lik ödülü almaya hak kazanırken yarışmaya katılan tüm ev hanımlarına ise sürpriz hediyeler takdim edildi. Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ile Başkan Yardımcıları ve Balıkesir Lokantacılar Odası Başkanı Hasan Yıldız’ın elinden ödüllerini alan yarışmacılar başta Altıeylül Belediyesi olmak üzere bu güzel organizasyon için herkese teşekkür ettiler. Altıeylül Kurtuluş Festivali’nin 7’inci gününde düzenlenen Yöresel Lezzetler Yarışması sonrası konuşan Başkan Avcı “Ev hanımlarımıza yönelik düzenlemiş olduğumuz Yöresel Lezzetler Yarışması’nda birbirinden hünerli ev hanımlarımızın hazırlamış olduğu etli yemekler ve tatlılar ile lezzetli bir yarışma gerçekleştirdik. Dereceye giren ve yarışmaya katılarak yöresel lezzetlerimizi bizlere ikram eden tüm yarışmacılara teşekkür ediyoruz” dedi.

BUSMEK, tanıtım turunda

BURSA – Bursa’da hayat boyu öğrenme felsefesiyle 7’den 70’e toplumun tüm kesimlerini sanat ve mesleki eğitim kursları ile buluşturan BUSMEK, bunun yanında Bursa’nın değerlerini tanıtma noktasında da önemli bir görev üstleniyor.

Bursa’nın turizmden aldığı payı artırmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen tanıtım çalışmalarına, BUSMEK de büyük katkı sağlıyor. Yurtiçi ve yurt dışında düzenlenen fuar ile festival gibi organizasyonlara katılan BUSMEK, hem Bursa'yı hem de şehre özgü değerleri en iyi şekilde tanıtıyor. Son olarak Balıkesir Altıeylül Belediyesi’nin organize ettiği Altıeylül Kurtuluş Festivali’ne katılan BUSMEK, burada açtığı stantla Balıkesirlilere Bursa’yı tanıttı.

Festivali ziyaret eden Balıkesirlilere, ‘kozasından nihai ürüne kadar’ ipeğin süreçleri uygulamalı olarak anlatıldı. Bursa ipeğinin kültürel tanıtımının yapıldığı stantta, BUSMEK’in ücretsiz eğitim faaliyetleri hakkında da katılımcılara bilgiler verildi. İpek halı dokuma ve ipek kozalarından ipek çekimi uygulamaları, ziyaretçiler tarafından ilgiyle izlendi. Ayrıca. ‘ebru’ ve ‘filografi’ sanatlarından oluşan tablolar, çini, deri ve ipek ürünler stantta sergilendi.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, BUSMEK standını ziyaret ederek, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının yaşatılması ve ücretsiz eğitimler nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a teşekkür etti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.