Ekoturizm Haber Girişi : 13 Aralık 2021 12:03

Covid-19 Ekoturizm Yatırımlarını artırdı...

Covid-19 Ekoturizm Yatırımlarını artırdı...

Kürsel salgın Covid-19 ile birlikte Turizm yatırımcıları Ekoturizm'e yatırım yapmaya başladı. Küresel salgının belirsizliği ile birlikte büyük kayıplar yaşayan Turizm Sektörü, Ekoturizm üzerine panaller yaparak, geleceğin turizm yatırımlarını masaya yatırıyor. Ekoturizm kavramı çok yeni bir kavram olmasına rağmen, pandemi ile birlikte hızlı bir şekilde ülke geneline yayılmaya başladı. Ekoturizm veya Agro(çiftlik turizmi ) profesyonel anlamda yapabilmek için sağlam bilgiye sahip olmanızdan geçiyor. 

haber arası detay

Öncelikle ülkemizde hangi alanlara ekoturizm ruhsatları veriliyor, planlama için hangi aşamalardan geçmek gerekiyor, örnek arazi modelleri nelerdir, bu bilgiler geniş anlamda sahip olmanız gerekmektedir. Yine alternatif turizm yatırımlarında devlet desteklerinden fayadalanmak için neler yapılmalı , nasıl proje oluşturmak gerekiyor, bu konulara hakim olmak için planlı , programlı ve uzman bir kadro ile yola çıkmanız gerekiyor. Alternatif turizm amaçlı ticari işletme yapabilmek için mutlaka planlama aşamasından geçeceğinizi unutmamanız gerekiyor.

Covid-19 Pandemİsi Ekoturizm yatırımlarını artırdı. Küresel salgın Covid-19 pandemisinin uzun sürmesi, alternatif turizm faaliyetlerine olan ilgiyi artırdı. Ekoturizm arazileri ve yatırımları üzerine büyük talep olması Ekoturizm arazilerinin  artışını beraberinde getirdi. Türkiye'de yeniden tanımlanan alternatif turizm faaliyetleri ; Eko, Agro, Tarımsal Turizm, Gastronomi Turizmi, Yöresel Lezzet Durakları, Bungolow konaklama merkezi, butik oteller apart oteller vs gibi doğa ile içi içe olan yerler tercih sebebi oldu. 

Ekoturizm yatırımları için nerelere dikkat edilmeledir? Aceleci davranmak size hangi hataları yaptırır?
Ekoturizm yatırımlarına ilk defa başlayacak yatırımcılar için dikkat edilmesi gereken bir makele hazırladım. Bu yazıyı okuyarak alternatif turizm faaliyetlerine güvenli bir şekilde yatırım yaparak, iyi bir kazanca ulaşmanız mümkün olacaktır.

Öncelikle Ekoturizm yatırımları için aceleci davranmayın; İnternet üzerinden bize ulaşanların %90 gibi  oranı Ekoturizm için hatalı arazi seçenlerden oluşmaktadır. Bir yıl içinde; Sadece bu yazıyı okuyup Türkiye genelinde 300 den fazla talep geldiğini, Ekoturizm yapmak istediklerini ve 300 arayandan 290 yatırımcının hatalı arazi seçtiğini ve yanlış arazi seçimi ile ekoturizm amaçlı proje yapılamadığını bildiğim için bu pragraf ile hatırlatma yapma gereksinimi hissettim; Her araziye ekoturizm yaparım mantığını bir kenara bırakın,  Ekoturizm için arazi standartlarını öğrenin, satın almayı düşündüğüm arazi kaçar, baskasına gider diyerek, satılık arazileri kulaktan dolma bilgiler ile asla satın almayınız. Bilen kişilere danışın, satın alacağınız arazide Ekoturizm üzerine yatırım yapılabilirliği konusunda mutlaka birden çok kaynaktan bilgi alınız. Ekoturizm amaçlı planlama masraflarının küçük miktar olmadığını, Projenin başlangıcından bitimine kadar ciddi bir masraf olacağını unutmayınız. Kurum görüşleri, zemin veya Jeolojik etüd. Halihazır harita onayı, İmar planları hazırlanması, Belediye imar harçları, proje sonunda ifraz - terkler ve belediye bağışları gibi ödeminiz gereken rakamları öğrenin. İş bitirme konusunda uzman, refransları olan, ciddi kadro ile hareket etmenizde fayda olacaktır. Ekoturizm örneklerini ziyaret edip bilgi alın, kim hangi projeyi nasıl yaptırmış mutlaka araştırıp sorunuz. Bu aşamalara dikkat etmediğiniz takdirde 6 ay gibi bir süre sizin için kayıp olacaktır. ve tekrar sil baştan başka bir kadro ile yola çıkmanız gerektiğini unutmayın.

Ekoturizm ve Agro Turizm amaçlı Planlama yapmak için hangi bilgilere sahip olmanız gerekiyor?

Öncelikle Ekoturizm ile ilgili tüm sorularınız ve proje çalışmalarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Beytullah Yılmaz 0 544 608 84 80 Tüm Türkiye genelindeki Ekoturizm amaçlı planmaya uygun arazilerinizi planlama aşamasından, Turizm Bakanlığı Turizim Teşvik Belgesi alımına kadar anahtar teslim projeler hazırlıyoruz. Bakanlık kurum görüşlerini hızlı bir şekilde çıkarıp, projeyi en kısa sürede teslimini sağlıyoruz.

Hangi ölçekte olursa olsun imar planlarında turizm kullanımına ayrılmamış olan alanlarda turizm tesisi yapılamaz. Eğer araziniz, hiç bir plan sınırına girmiyor ise, öncelikle, turizm yatırımının gerçekleştirilmesini sağlayacak imar planının yapılması şarttır.

Ekoturizm; Ekoturizm ülkemizde yatırımcıların kanunların gereklerini yerine yetirerek, doğal yaşam alanlarında, yöresel mimariye uygun, ekolojik tesisler yaparak bunu kazanca dönüştüren avantajlar topluluğu diyebiliriz. Ekoturizm proje alanlarına 5 er dönümlük imar parseli olmak kaydı ile; Pansiyon, butik otel, Apart Otel, Yöresel ürünlerin tanıtımı Lezzet Durakları, Bungolow evler, Taş evler vs. gibi tesislerin yapılması için imar planlarını hazırlıyoruz. %10 - %30 imar yoğunuluğu yanında Tinyhouse ile imar yoğunluğunu artırıyoruz. Özel Girişimci iseniz ve Ekoturizm projelerine yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız. nereden başlamanız gerektiği konusunda sizlere tüm aşamaları anlatacağım. yazmış olduğum aşamaları tek tek okuyarak, satın alacağınız Ekoturizm Parselinin projeye uyğunluğu hakkında sağlam bilgiye sahip olacaksınız. Gerçekten böyle bir yatırım girişiminde bulunmak istiyorsanız bizden teknik olarak destek alabilir , Ekoturizm amaçlı uygulamalı imar planı aşamasına kadar tüm projelerinizi zamanında teslim ediyoruz.

Eğer Ekoturizm üzerine girişimci iseniz mutlaka bu aşamaları okuduktan sonra projeye başlangıç yapmanızda fayda görmekteyim.

Öncelikle Ülkemizde her araziye ekoturizm yapabilirim mantığı çok hatalı olur. Ekoturizm yapabilmeniz için her yerde ulaşabileceğiniz temel bilgiler örneğin; parsel büyüklüğü, cinsi, yola cephesi vs. gibi özelliklerin yanında bir çok planlama bilgisine sahip olmanız gerekmektidir. Ekoturizm'in temel felsefesini bilirseniz nerelere ekoturizm projesi yapabileceğiniz otomatik olarak anlamış olacaksınız. Ekoturizm temeli turizm sezonunu 12 aya yaymak  ve aynı zamanda kırsal kesimin turizm pastasından pay almasını sağlamaktır. 

Ekoturizm Arazisi Nasıl olmalıdır?

Araziniz cinsi tarla vasfında, yola cephesi olmalı, minumum 5 dönüm büyüklüğe sahip olmadılır. Arazi mümkün olduğunca kıraç olmalı , ekilebilir tarım arazisi olmamalıdır. Ekoturizm projesi yapacağınız il büyükşehir ise farklı, İl özel idaresine bağlı ise yine farklı uygulamalar yapılmaktadır. Arazinizin ekoturizm bölgesinde yer alıp almadığını, uzman bir ekipten destek alarak öğrenininiz. Her araziye ekoturizm yaparım mantığı ile hareket etmek asla doğru değildir.

Ekoturizm üzerine yatırım yapmadan önce bu işin çok basit olmadığını, planmada en zor dallardan biri olduğunu unutmayın. Ekoturizm projesi toplam sürenin en az 6 süreceğini unutmamanız gerekmektedir. Ekoturizm projesi yaptırırken, ilk olarak tarım il müdürlüğünden başlayın. Tarım il müdürlüğünün onay vermedeği bir araziye ekoturizm projesi hazırlamak mümkün değildir. 

Ekoturizm Hibe fonlarlarından Nasıl Faydalanırım? 

Ekoturizm amaçlı planlma aşamaları bittikten sonra , yani 1/1000 ölçekli Ekoturizm imar planı ile birlikte Turizm Bakanlığı, Turizm Yatırım ve Teşvik Belgesi ile 35 yaş altı %70 ' e kadar hibe fonlarından faydalandırmaktayız.

Not: Ekoturizm, Ekolojik Turizm, Tarımsal Turizm ( Agro Turizm ) , Sağlık Turizmi, Gastro Turizm, Yöresel Ürünler, Dağ Turizmi, Bungolow Evler Projesi, Taş Evler Projesi, vb. gibi tüm yatırımlarınız için mutlaka bu aşamalardan geçmek zorunda olduğunuzu unutmayınız.

Ekoturizm Projesi Nasıl Hazırlanır?
1Planlama alanının coğrafi konumu ve bölgenin temel özellikleri; Ülke ve Bölge konumundaki yeri, ve bölgenin ulaşım bağlantıları belirtilmelidir.
2. Eko Turizme konu olan parselin durumu; Eko Turizm planlamaya girecek parsel ve parsellerin mülkiyet durumları, tapu kaydı, Lihkap alınacak kadastral durumu mutlaka belirtilmelidir.
3. 1/5000 lik Nazım İmar Planına konu olan arazinin mevcut durum tespiti yapılmalıdır. Bunu uydu Fotoğrafları veya İnsansız hava araçlarından çekilecek fotoğraflarla arazinin sınırları fotoğraf üzerinde mutlaka belirtilmelidir.
4. Planmaya konu olan taşınmazın Halihazır Drumu; Eko Turizm planmala yapılacak parsel veya parsellerin onaylı 1/5000 ölçekli halihazır haritası, 1/1000 ölçekli halihazır onaylı halihazır haritası yapılmalıdır. halihazırların mutlaka onay tarihleri belirtilmelidir. Günümüz teknolojisinde halihazır haritalar insansız hava araçları ile hızlı bir şekilde yapılmaktıdır.


 

5. Eko Turizm imar izini alıncak parsel veya parsellerin Jeolojik durum değerlendirilmesi yapılmalıdır. yeryüzü şekilleri, toprak yapısı, Fayhattı incelemesi, proje kriterlerine mutlaka uymalıdır.Bölgenin sismik çalışma resmi verileri anlaşılır bir biçimde projeye mutlaka işlenmelidir. Yeraltı su kaynakları, sıvılaşma analizi yerel zeminin hangi jeolojik sınıfa girdiği belirtilmeli , Eko Turizm yapısal çalışmalar başlamadan önce mutlaka zemin etüdü yapılmalıdır. söz konusu parsel Türkiye deprem haritasına göre zemin etüt çalışmaları kriterleri araştırılarak irdelenmelidir.  


6. Üst ölçek plan durumunun belirtilmesi; Bu bölümde 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı söz konusu parselin hangi lejantta bulunduğunu mutlaka belirtmelesiniz.örneğin; söz konusu parsel, Balıkesir-Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planının I19 Paftasında yer almaktadır. Ancak kuru ve marjinal tarım arazisi olan parselde Tarım dışı izni alınmıştır , toprak koruma projesi yapılmıştır diye yazılması gerekmektedir.

7. Kurum Görüşleri; Eko Turizme konu olan parsel Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu müdürlüğünün yapmış olduğu arkeolojik araştırmaların sonucu mutlaka belgeli olarak belirtilmelidir. Tarihi sit ve arkeolojik sit, doğal sit olmadığını belirtir araştırma raporu olmalıdır. yine Tarım ve Orman Bakanlığından , Valilik çevre ve şehircilik il müdürlüğünden, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden doğal sit alanı olmadığına dair rapor alınmaladır. Söz konusu planmlama bölgesi cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 109. maddesinde tanımlanan yetkiler bakımındın sakınca bulunmaması gerekmektidir. Yine Turizm Bakanlığının söz konusu eko turizm parselinin Turizm Lejantı sınırları içesirinde bulunmadığını belirtir yazısı olması gerekmektedir.
8. Eko Turizme söz konusu taşınmazın Türk Telekomisyon tesisi olup olmadığına dair kurum görüşü alınması gerekmetedir.


9. Enerji piyasası düzenleme kurulu nun kurum görüşleri alınması gerekmektedir. örneğin, elektrik enerjisi üretimleri başta olmak üzere, akaryakıt, lpg, doğalgaz gibi enerji nakil hatları ve üretim tesisleri ile çakışma, kesişme durumunu bildirir rapor hazırlanmalıdır.

10. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Eko Turizm Planına konu olan taşınmazın karayolları açısından görüş ve onayı belirten yazılı rapor alınması gerekmektedir.
11. Ulaşım ve Raylı sistemler dairesi başkanlığınca söz konusu taşınmazın karayolları kenarında yapılacak ve açılacak tesisler yönetmeliğine uyduğunu belirtir yazısı olmalıdır.
12. Bağlı olduğunuz ilin Kırsal Hizmetler Dairesi başkanlığınca eko turizm alanın sakınca olup olmayacağını belirtir yazısı olmalıdır.


13. Maden Petrol işleri genel müdürlüğünden söz konusu parsellerin Res, Ges, maden ruhsat alanı ve diğer yeraltı kaynakları ile çakışıp çakışmadığı raporu ve sakınca olup olmadığı mutlaka belirtilmelidir.
14. Bağlı olduğunuz ilin kadastro müdürlüğünün söz konusu taşınmazla ilgili bölgenin iş akış listesinde olup olmadığı yazısı mutlaka alınmalıdır.
15. Elektirik Üretim A.Ş nin , inşaat ve kamulaştırma dairesi başkanlığı, Emlak ve Kamulaştırma Müdürlüğünün eko turizm planlama bölgesinde plan yada proje yapıp yapmadığını belirtir resmi yazı mutlaka alınmalıdır.
16. Tarım ve orman müdürlüğü; il toprak koruma kurulunun uygunluk yazısı alınmaladır; otel, kamping, günübirlik tesis, açık yeşil alanlar gibi tesislerin tarım dışı kullanım olur yazısı olmalıdır. yönetmelik gereği arazi kullanımına verilen izinlerin 2 yıl içerisinde tarım dışı amaçlı kullanımlarda planların onaylanmaması , tarımsal amaçlı yapılarda ise ruhsata bağlanması durumunda geçersiz kabul edilir. verilen izinler amacı dışında kullanılamaz, tepit halinde ise kanının 20 ve 21. maddesine göre işllem yapılır , izin verilen parselde ifraz işlemi gerekmesi durumunda ise plan onaylanmasını takiben yapılacağı belirtilmesi gerekir.

17. Devlet su işleri genel müdrülüğü'nün söz konusu eko turizm projesi alanı içinden, dere yatakları, sel su baskını, derelerin şev üstü kotundan en az 8 metre genişiğinde devammlılığı olan işletme bakım yolu ayrılarak bu alana kesinlikle yapı yapılmaması, bu yolların genel trafiğe ve kullanıma açılmaması, dere yataklarının planlma dışında tutulması, dere yataklarını daraltan istinat duvarlarından kaçınılması, derelerin üzeri kesinlikle kapatılmaması, derelere köprü ve geçiş hakkı kullanılacaksa kesinlikle kurumdan izin alınmısı, dere yatakları ve yeraltı suyunu kirleten faliyetlerde bulunulmaması, çeşme, kaynak, pınar, su kuyularının korunması ve gerekliliği gibi şartlar uygulanmaktadır.
18.Milli Savunma Bakanlığı'nın görüşü alınmalıdır: Milli Savunma Bakanlığı Lojistik Genel Müdürlüğü, İnşaat Emlak Bölge başkanlığınca söz konusu parsel Nato akaryakıt boru hattı olmadığını belirtik resmi yazı alınmalıdır.
19. Valilik afet ve acil durum müdürlüğü'nün afete maruz bölge değildir yazısını almanız gerekmektedir.
20. BOTAŞ etüt ve proje daire başkanlğınca planlama bölgesinde boru hattı olmadığına dair resmi yazı alınmalıdır.


21. Söz konusu eko turizm planlama bölgesinin Elektirik Dağıtım A.Ş den alınacak yazı ile şirkete ait alt ve üst yapı olup olmadığına dair yazı mutlaka alınmaladır.
22Valilik il sağlık müdürlüğünün planlama alanları içerisinde içme ve kullanma suyu olarak kullanılacak suyun, insani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki yönetmeliğe uygun olup olmadığını belirtir resmi yazı mutlaka alınmaladır.
23. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü , jeoloji Etütleri Dairesi Başlağının Eko Turizm bölgesi için bir sakınca olup olmadığını belirtir yazı olması gerekmektedir.
24. Su arıtma Tesisleri açısından uygunluk yazısı balğı olduğunuz ilin ilgili bölümünden alınır.
25. valilik il sanayi ve teknoloji müdürlüğünün OSB ve KSS yatarımı olup olmadığını belirtir resmi yazıyı almanız gerekmektedir.
26. Doğal gaz işletmelerinden söz konusu parselin bulunduğu bölgede imar planı açısında sakınca olup olmağdı yazısı alınması gerekmetderi.
27. Devlet Hava Meydanları işletmesi genel müdürlüğünden, eko turizm parselinin hava seyrü sefer usulleri açısından uygunluğu yazısı alınmalıdır.


 

28. Devlet Demir Yolları işletmesi genel müdürlüğünden söz konusu eko turizm planlama parsellerinin her hangi bir projesi olup olmadığı görüş yazısı mutlaka alınmalıdır.
29. TEİAŞ genel müdürlüğünce söz konusu parselde enerji nakil hattı olup olmadığını ve sakınca durumunu belirtir resmi yazı mutlaka olmalıdır.
30 Eko Turizm planlamanın amacı ve gerekçesi planları gerekçesinin anlatılması; Eko Turizm planlama parsellerinin hangi amaçla; Otel, Kamping, Günübirlik Tesis ALanı, açık yeşil alanlar gibi talep bilgisi belirtilmelidir. Plan hükümleri mutlaka belirtilmelidir. Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesis Alanı, Agro çiftlik turizmi, klimatizm etkinliği, at ile gezinti etkinilği, dağ bisiklet etkinilği, doğa yürüyüşü, yamaş paraşütü, trekking, mağracılık, kayak, kamp vs gibi etkinlikler çevreye olumsuz etki yapamayacak şekilde nasıl gerekli çalışmalar yapılacak anlatılmalıdır.


31. Geleneksel mimarının korunması, doğal yapı yapılmalı, yapı koşulları, maks emsal, bina yüksekliği, turizm tesislerine uygunluğu belirtilmelidir.
32. Yapılaşmada jeolojik etüt raporu, zemin etüdü yapılmalı, deprem bölgelerinde yapılacak yapılar yönetmeliğine uyulmalıdır.
33. 1/5000 ölçekli öneri nazım imar planı çizimi rapor dosyasında belirtilmelidir.
34. 1/1000 ölçekli öneri uygulama imar planı taslağı raporda çizim halinde belirtilmelidir.

Ekoturizm bölgelerine yatırım yapacaksanız bu makalemizi dikkatli okumalasınız. Destek almak için bizimle iletişime geçip, zaman kaybetmeden işe nasıl başlamanız gerektiği konusunda hızlı adım atarak direkt hedef ulaşacağınızı belirtiriz.

1/5000 ölçekli imar planı örneği

1/1000 ölçekli uygulama imar planı örneği

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi ; Eko Turizm, Sağlık Turizmi, Günü Birlik Tesis Turizmi, Kırsal Turizm ile kırsal kalkınmayı destekleme tesisleri yapılabilirliği ile yatırımlar açısından en güzel yerlerdir.

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 çevre düzeni planı, I-16 Paftası en son halidir. Son değişiklikle Ezine Gıda OSB eklenmiştir. Ayvacık ve Edremit Körfezine doğru Ekoturizm alanında yatırımlar yapılabilir. Ayrıca bu bölgede Eko Turizmin yanında, Kırsal Turizm Tesis Alanı, Agro çiftlik turizmi, klimatizm etkinliği, at ile gezinti etkinilği, dağ bisiklet etkinilği, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, trekking etkinlikleri yapılabilir. Gelişim bölgeleri ve proje aşamaları hakkında Eko Turizm Bölge direktörümüzden bilgi alabilirsiniz.

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 çevre düzeni planı, I-17 Paftası en son halidir. Son değişiklik Tarıma Dayalı İhtisas ( SERA ) Organize sanayi bölgesi eklenmiştir. Ayrıca bu bölgede Eko Turizmin yanında,Günüberlik Turizm, Kırsal Turizm Tesis Alanı, Agro çiftlik turizmi, klimatizm etkinliği, at ile gezinti etkinilği, dağ bisiklet etkinilği, doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, trekking etkinlikleri yapılabilir. Gelişim bölgeleri ve proje aşamaları hakkında Eko Turizm Bölge direktörümüzden bilgi alabilirsiniz.

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 çevre düzeni planı, I-18 Paftası en son halidir. Son değişiklik Kalkım bölgesi sağlık turizm lejantı eklenmiş, Havran bölgesi Eko Turizm alanı genişletilmiş, Kırsal Turizm alanları da eklenmiştir. Yatırımlar açısında geleceği en parlak bölgelerden biridir. Eko Turizm ve sağlık turizmi bu bölge için önemini her geçen gün artırmaktadır. Çanakkale iline bağlı Kalkım, Akçakoyun, Yenice Hıdırlar, Aşağıçavuş, Üçkabaağaç, Akköy bölgeleri jeotermal ve sağlık turizmi yatırımları için önemlidir. Çanakkale sınırlarında; Kovancı, Canbaz, Öğmen, Yarış, Çiftlik, Kıraçoba, Kırıklar, Bayatlar, Kayatepe, Kargacı, Hamdibey, pazarköy, umurlar, sameteli bu bölgeler Eko Turizm yatırımları için bire birdir. 

Havran Eko Turizm Bölgeleri; Eko Turizmi Havran ilçemize kazandıran İstanbullu iş adamlarıdır. Bölgenin turizm yatırımları açısından yön vererek kalkınmasına ivme kazandırmışlardır. Havran eko turizm ve Kırsal Turizm yatırımları açısından en önemli bölgedir. Havran ilçesine bağlı; Kocadağ, Küçükdere, Büyükdere, Köylüce, Karaoğlanlar, İnönü, Dereören, Sarnıç, Kocaseyit, Fazlıca, Tarlabaşı, Halilar, Kalabak, Tepeoba, Hanlar Bölgesi Eko Turizm ve Kırsal Turizm yatırımları açısından oldukça önemli bir bölgedir.

İvrindi OSB ve Eko Turizm çalışmaları devam etmektedir. İvrindi ilçesi de sağlık, eko turizm, kırsal turizm ve günübirlik turizm faliyetleri açısından büyük atak yapması beklenmektedir.

Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinden Turizm atağı; Sındırgı Termal Sıcak Su kaynakları ile biliniyor. Son günlerde iyi tanıtımımın yapılması ile Türkiye gündeminde sağlık turizmi açısından en çok konuşulan bögelerden biri olmaya başlamıştır. Sındırgı ve Bigadiç sağlık ve eko turizm yatırımları açısından en önemli bölgelerden biri olarak bilinmektedir. 

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 çevre düzeni planı, J17 Paftasıdır. Ayvalık Turizim yatırımları açısından Balıkesir ilinin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Pelitköy, Karaağaç sağlık turizmi, diğer bölgelerde günübirlik turizm tesis alanları olmakla birlikte; dağlık bölgelerde yer alan Üçkabaağaç, Kırcalar, Akçapınar, Yeniköy, Tıfıllar, Kobaşlar, Hacıveliler, damlalı, Kumgedik bölgelerinde Ekoturizm ve Kırsal Turizm tesisleri yapılabilir.

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 çevre düzeni planı, J18 Paftasıdır. İvrindi, Burhaniye, Havran sınırlarından oluşmaktadır. Bu paftada yer alan bölgeler Eko Turizm, Sağlık Turizmi, Kırsal Turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Burhaniye'de Kırtık, Sübeylidere, Kurucaoluk, Karadere, Çamtepe, Kuyucak, Çallı yer almaktadır. Havran ilçesi için Eko Turizm ve Kırsal Turizm alanlarına ise Çakırdere ve Çakmak girmektedir. İvirindi bölgesi en önemli bölgelerden biridir. Değirmen başı, Demirciler, Kıpıklar, Hacıahmetler, Kına, Çobanlar, Çelimlerler, Kışladere, Kuşdere, Gebeçınar, Küçükılıca, Büyükılıca, Kılcılar, Haydar, İkizce bu bölge zengin pınarlarla beslenen yeşil vadiyi andıran bölgedir. Sıcaksu kaynaklarının da olması bölgeyi hem Sağlık Turizmi hem de Eko Turizm bölgesi açısından büyük önem taşımaktadır. 

Balıkesir - Çanakkale planlama bölgesi 1/100.000 çevre düzeni planı, H19 Paftasıdır. Plan değişikliği yapılarak Organize Tarım ve Hayvancılık alanı eklenmiştir. Bölge Eko Turizm, Sağlık Turizmi, Tarım ve Hayvancılık Bölgesi işaretli yerlerde yatırımlar ve projeler düşünülebilir. Gönen Korudeğirmen ve Gündoğan bölgelerinden Eko Turizm, Gönen Ekşidere, Kumköy, Balcı, Balcıdede, Güneşli, Muratlar, Ilıcaoba mevkileri sağlık turizm alanı, Manyas Dereköy, Çavuşköy, Kızık bölgesinde Sağlık Turizm alanı, Kıyı günü birlik turizm, sağlık turizmi ve eko turizm lejantı işaretlidir. Bölge Turizm yatırımları açısından büyük önem arzetmektedir.

Alt ölçek planların yapılması şartı ile; Ekoturizm niteliğinde kullanımlar; Kırsal Turizm Tesisleri, Butik Oteller
Sağlıklı yaşam tesisleri, golf tesisleri, spor tesisleri, günübirlik tesisler, doğal ürünlere yönelik atölyeler, kamping, trakking, doğa yürüyüşü vb. turizme yönelik kullanımlar ile sosyal ve teknik altyapı kullanımları yeralabilmektedir.

Ekoturizmin temel amaçlarından biri de; Turizm sezonun 12 aya yayılması ve turizm çeşitliliği sağlamaktır. Aynı zamanda alternatif turizm olarak ülkemizde yapılmaktadır. Ekoturizm ile bölge 12 ay turist çekme şansına sahip olacaktır. 

EKOTURİZM PLANLAMADA YENİ DÖNEM

Ekoturizme olan ilgi artmasıyla birlikte Ekoturizm planlamala kararları büyük değişim olması bekleniyor. Özellikle Çanakkale- Balıkesir planlama bölgesi birleştirilip, Planlama karar merkezinin Balıkesir'e alınması gündemde. Yeni değişime göre Turizm amaçlı planmalar Balıkesir'den yönetilecek. Yeni kararlara göre Ekoturizm planma amacına uygun, daha kırsal kesimlerde, Kırsal kesimi kalkındırma ve Turizm sezonunu 12 aya yayma hedeflendiği için tarımsal alanlar ekoturizm kapsamından çıkarılacak, Mersin bölgesinde olduğu gibi 100 binlik çevre düzeni planlarında Ekoturizm Lejantının olduğu bölgelerde ekoturizm amaçlı planmaya izin verilmesi gündemde... Turizm alanları 100 binlik çevre düzeni planlarında, Yayla turizmi, Mesire alanı, Agro Turizm, Ekoturizm, Doğa turizmi, Kültür Turizmi, inanç turizmi, termal turizm, golf alanları açık bir şekilde işaretlendirme yapılacak.

Eko Turizm: Eko turizm kırsal kesimde yaşayan vatandaşların turizm pastasından pay almasını sağlayacak en büyük devlet projelerinden biridir. Balıkesir'in çoğu kırsal bölgesinde Eko Turizm faliyetleri üzerine proje yapmak mümkündür. Alternatif turizm dallarından biri olan Eko Turizm trendi en yüksek olan turizm çeşitlerinden biridir diyebiliriz.

Agro-Turizm
Tarım kenti olan Balıkesir, tarım turizmi olarak da bilinen agro-turizm faaliyetleri için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Havran ve Edremit, kırsal yapıları, doğal güzellikleri, barındırdıkları alternatif turizm çeşitleri ile agro-turizm faaliyetlerinin geliştiği merkezlerdir.
Botanik Gezileri
Balıkesir, bulunduğu coğrafyanın sahip olduğu zengin flora ve barındırdığı endemik bitki türleri ile
botanik bilimine ilgisi olanlar için önemli bir cazibe merkezidir. Edremit, Erdek, Marmara, Susurluk,
Dursunbey ve Bigadiç botanik gezileri için önemli merkezlerdir.
Av Turizmi
Sportif olta balıkçılığı en çok Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Bandırma ve Marmara Adası’nda; kara
avcılığı ise Balıkesir’in iç bölgeleri ve Dursunbey’de gelişmiştir.
► Narlı Yaban Domuzu Örnek Avlağı- Edremit
► Karal Kınalı Keklik Örnek Avlağı- Bigadiç
► Çamucu Devlet Avlağı- İvrindi ve Balya
► Adaçalı Devlet Avlağı- Bigadiç ve Sındırgı
► Misakça Genel Avlağı- Bandırma ve Gönen

Geriatri Turizmi
İleri yaş turizmi olarak tanımlanan geriatri turizmi, yaşlı bakımı hizmetleri, meşguliyet turları,
engelliler için özel bakım ve gezi turlarını içermektedir.
Balıkesir geriatri turizminde, sahip olduğu şifalı termal kaynakları ile ön plana çıkmaktadır. Geriatri
turizminde, kaynakların uygun debi-sıcaklıkları ve iyileştirici fiziksel kimyasal bileşenleri ile Gönen,
Edremit, Sındırgı, Bigadiç ilçeleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Kaz Dağı etekleri, temiz havası ve
mikroklimatik özellikleriyle sağlık turizminde ideal merkezlerden biridir

Gastronomi Turizmi
Balıkesir, sahip olduğu tarımsal ürün çeşitliliği, yeme-içme alışkanlığı ve zengin mutfağı ile
gastronomi turizmi için güçlü bir potansiyel oluşturmaktadır.
İlde üretilen Ayvalık zeytinyağının coğrafi işareti bulunmakta olup, önemli bir turizm sembolü
olarak kullanılmaktadır.

Turizmi Teşvik Kanunu Kapsamındaki Destekler
► Kamu Taşınmazlarının ve Orman Arazilerinin Turizm Yatırımlarına Tahsisi
Turizm Teşvik Kanunu kapsamında Kültür ve Turizm Koruma Bölgeleri ve Turizm Merkezlerindeki
araziler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, bedeli karşılığında yatırımcılara tahsis edilmektedir.
► Orman Fonuna Katkı Bedelinin Taksitlendirilmesi
Ormanlık alanlarda yapılan turizm yatırım belgeli tesislerin, Orman Kanunu hükümleri uyarınca
ödemek zorunda oldukları bedeli, yerin verilmesini takip eden üçüncü yıldan itibaren, beş yıl
vade ve beş eşit taksitte ödemeleri sağlanmaktadır.
► Elektrik, Havagazı ve Su Ücretlerinde İndirim
Turizm yatırım veya işletme belgesi sahibi yatırımcılar elektrik, gaz ve su ücretlerini, o bölgedeki
sanayi ve meskenlere uygulanan tarifelerin en düşüğü üzerinden ödeyebilmektedir.
► Haberleşme Kolaylıkları
Turizm belgeli işletmelerin telefon ve teleks taleplerine ilişkin her bir başvuru, diğer başvurulara
göre önceliğe sahiptir.
► Yabancı Personel Çalıştırma İzni
Turizm işletmelerinde, işletme toplam personel sayısının %10’unu geçmeyecek şekilde Çalışma
ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen izinle yabancı personel çalıştırılabilmektedir.
► Resmi Tatil, Hafta Sonu ve Öğle Tatili
Turizm işletmeleri resmi tatil, hafta sonu ve öğle tatillerinde herhangi bir izne tabi olmaksızın
faaliyetlerine devam edebilmektedir.
► Turizm Kredileri
Türkiye Kalkınma Bankası, kültür ve turizm koruma gelişim bölgeleri ve turizm merkezlerinde
yapılacak yatırımlara yabancı kaynaklardan kredi desteği sağlayabilmektedir. 

Yatırımlarınızı Tek Elden Takip Ediyoruz.
Ekoturizm, Agro Turizm, Gastronomi Turizmi, Sağlık Turizmi kapsamında Turizm teşviklerinden
faydalanmak istenen yatırımcıları tek elden takip ediyoruz

1. Yatırımcı için uygun arazi ve arsa seçimi ve satın aldırma işlemleri
2. Nazım İmar Planlanı Hazırlanması
3. Uygulamalı İmar Planı Hazırlanması
4.İşyeri Açma - Çalıştırma Ruhsat İlemleri
5. Turizm Yatırım Belgesi çıkarma işlemleri
6. Turizm İşletme Belgesi çıkarma işlemleri
7. Teşvik ve hibe fonlarından hak kazandırma işlemleri

EKOTURİZM , AGRO TURİZMİ, SAĞLIK TURİZMİ, GASTRONOMİ TURİZMİ BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER;

1.    1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇDP PLANI ÖRNEĞİ (6 DERECE ED50 DOM27)
2.    1/25.000 ÖLÇEKLİ HARİTA (6 DERECE ED50 DOM27)
3.    1/5000 ÖLÇEKLİ KADASTRO DURUMU (3 DERECE ED50 DOM27)
4.    TAPU ÖRNEĞİ
5.    SÖZLEŞME ÖRNEĞİ VE/VEYA VEKÂLETNAME (KİRA VB. HALLERDE)
6.    TAPU KAYIT SURETİ (TAKYİDAT BELGESİ)
7.    APLİKASYON KROKİSİ
8.    MEVCUT/TEKLİF KAPASİTE BİLGİSİ

İLAVE İMAR PLANI BAŞVURULARINDA İSTENİLECEK
9.    MEVCUT GSM RUHSATLARI VB EVRAKLAR (VARSA)
10.    1/5000 NAZIM İMAR PLANI ÖRNEĞİ (VARSA)
11.    1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI ÖRNEĞİ (VARSA)

ALINACAK KURUM GÖRÜŞLERİ;

1.    GIDA TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ
2.    ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
3.    DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 25. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
4.    ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI III. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
5.    İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ
6.    BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ
7.    TEİAŞ
8.    UEDAŞ
9.    KARAYOLLARI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
10.    ......................BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI
11.    ...................... BELEDİYESİ BASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
12.    TCDD BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
13.    BOTAŞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
14.    KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULU
15.    SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ
16.    MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI BALIKESİR İNŞAAT EMLAK BÖLGE BAŞKANLIĞI
17.   ................ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KORUMA BÖLGE KURULU

EKOTURİZM PROJELERİNİZ İÇİN BİZİMLE İLEŞİME GEÇİP BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

EKOTURİZM DESTEK İÇİN; Beytullah Yılmaz 0 544 608 84 80

Tüm Ekoturizm Haberlerini okumak ve Tüm Türkiye nerelerde ekoturizm projesi yapılabilir öğrenmek için bu linke tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Link; haritahaber.com/ekoturizmhaberleri

HANGİ HİZMETLERİ VERMEKTEYİZ.

1. İnsanlı ve İnsansız Hava araçları ile her ölçekte halihazır harita yapımı

2. Meşcere Haritaları Yapımı

3. True Ortofoto Harita Yapımı

4. Ekoturizm İmar Planları Hazırlama

5. Üst Ölçek Plan Değişikliklerinin Yapılması

6. Tarım Arazileri Amaç Dışı Kullanım Onaylarının Alınması

7. Koruma Amaçlı İmar Planlarının Hazırlanması ve Onaylanması

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.